Що розповідають мешканці Білопілля про обстріли та евакуацію
Міська влада Білопілля оголосила на 14 травня евакуацію усіх охочих з міста до обласного центру. За словами міського голови Юрія Зарка, основна причина евакуації – постійні обстріли.
Близько о пів на десяту ранку біля місцевої автостанції у Білопіллі почали збиратися люди на оголошену міською владою евакуацію.
Пані Тамара, збирається їхати на Полтавщину до своєї тітки: “Просто я сина поховала недавно, може розвіюсь, так не так вже буде боляче. Квартира, закрила та поїхала”.
Жінка сказала, що в Білопіллі її нічого не тримає, зібрала необхідні речі й прийшла до призначеного місця: “Перевдягачку взяла з собою, може щось і шкодуватиму. Зараз же як дізнаються, так і скоріше знаходяться хтось, щоб квартиру взаламати чи хату. У Суми деякі поїхали, а я думаю далі поїду, світ побачу під старість вже”.
Пан Олександр з дружиною планує їхати у Черкаську область, туди запросили віряни його релігійної організації. Сам чоловік приїхав із Росії до Білопілля, 37 років прожив у цьому місті. “У нас два роки і три місяці постійно гуп і гуп, вже в хаті в п’яти місцях лопнув фундамент і організм вже не може триматись. Два роки витримали, більше немає сил. Якщо ситуація ускладниться, можливо, залишимося там назавжди, але не хочеться відриватись від цієї землі, звісно. Але, думаю, ми прийняли правильне рішення, бо життя дорожче всього”, – вважає чоловік.
Перед подачею автобусів Повітряні Сили оголосили повітряну тривогу. Всім, хто зібрався евакуюватись, довелось спуститись в укриття. Пан Юрій з дружиною також планує їхати до Сум. Вдома, сказав, поки залишаються діти та онуки, які працюють у місті. “Через нас весь час летить, он у погребі весь час сидить, я ще так кой як, а вона взагалі боїться всього. Нам сказали, що там десь чи в інституті у гуртожитку, а де – не знаю. Нас там записали, сказали на 10 годин сюди і все, зібрати там дещо своє на перший випадок”, – сказав Юрій.
В укритті в Білопіллі немає електрики, бо вона частково відсутня у місті, розповів міський голова Юрій Зарко: “Знаємо, що зараз літає розвідник над Білопіллям, тому дійсно ситуація досить складна”.
На евакуацію з 13 травня записалося 60 мешканців. “Я думаю, що основна маса людей вже все-таки виїхала, тому що ми спостерігаємо самі процес, коли дуже багато машин із речами їде. Тобто відбувається самостійна евакуація людей, можливо до рідних, можливо хтось знайшов житло собі в іншому місті, чи в селах, чи містах. Тому наразі ми забезпечуємо тих людей, у яких немає можливості самостійно це зробити”, – розповів Юрій Зарко.
Головна причина оголошеної евакуації, додав міський голова, — це обстріли, про загрозу наступу поки мова не йде: “Обстріли можуть бути коли завгодно, як завгодно, це відбувається і вночі, зранку і ввечері. І при чому це з різних видів озброєння. Це можуть бути і КАБи, але якщо КАБи ми маємо хоча б півтори хвилини для того, щоб прийняти якесь рішення. Але коли це артобстріл чи “Гради”, то це буквально лічені секунди. І з іншого боку ми зараз маємо ситуацію, коли масово виїжджають магазини, банки, установи, коли люди не можуть навіть елементарних речей придбати”.
Після оголошення про відбій повітряної тривоги, люди посідали до авто. Допомагали літнім людям працівники ДСНС, поліції та волонтери. “По приїзду до міста Суми, евакуйовані будуть поселені в транзитний центр тимчасово. Потім їм буде надаватись соціальний супровід, реєстрація статусу ВПО, відновлення втрачених документів. Пенсіонерам є можливість переселення за програмою Національної сервісної служби до санаторію “Слава” в місті Миргород”, – розповів представник гуманітарної місії “Проліска” Андрій Панченко.
Цього разу з міста виїхали 28 мешканців, сказав Юрій Зарко, з них шестеро — діти. “У нас німці такого не робили у війну. На одній стороні мама жила, на другій — німці. Вийшли — вона всю війну їла, залишили і посуд, і тушонки, і цукерки, і все. А ці що роблять, безсовісні вони!”, – розповіла місцева мешканка.
За словами міського голови, до початку повномасштабної війни в Білопілля мешкало 16 з половиною тисяч людей. Нині залишається близько чотирьох тисяч. 15 травня автобуси знову чекатимуть людей, які погодяться на евакуацію.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ