Що таке етиловий спирт сорту «Екстра»?
Як відомо, головним інгредієнтом алкогольних напоїв є харчовий етиловий спирт. За якістю, використаною сировиною та кількістю домішок, етиловий спирт поділяють на декілька сортів. Якщо записати їх у порядку від бюджетних до елітних марок, ми отримаємо наступний список: 1-го сорту, вищого очищення, «Базис», «Екстра», «Люкс», «Альфа», «Пшенична сльоза».
Якість спирту, та отриманого з його використанням напою, визначається насамперед відсотковим вмістом у ньому домішок. Найбільш якісним вважається ректифікований спирт з найбільш нейтральним смаком та ароматом. Домішки здатні впливати на смак та аромат напою, надаючи йому небажаних хімічних ноток.
Крім того, деякі з домішок (насамперед – метиловий спирт) можуть навіть бути набезпечними для здоров’я та викликати отруєння чи неприємне відчуття похмілля.
Чим більший вміст метилену у спирті, тим небезпечніший він для людського організму. Більшість отруєннь неякісним алкоголем пов’язані саме з підвищеним вмістом метилового спирту.
І навпаки, чим менше шкідливих домішок, тим більш якісним вважається харчовий спирт. Наприклад, один з найбільш якісних сортів спирту – «Альфа» містить лише 0,0003% долю метилену. Якісною вважається горілка, в якій цієї речовини міститься менше 0,003%.
Спирт сорту «Екстра» виготовляють із різних видів зерна або суміші зерна з картоплею. При цьому вміст картопляного крохмалю в суміші не повинен перевищувати 60%.
У свій час технологія виробництва спирту з картопляної сировини вважалася передовою, бо дозволила значно підняти кількість виробляємого промисловістю спирту, значно здешевивши його, та дозволити зберігати цінне зерно для виробництва більш цінної продукції.
На жаль, саме використання картопляної сировини підвищує кількість метилену у отриманому етиловому спирті. Звісно, додаткове очищення дозволяє позбавитися від надлишків метилену. Чим довше відбувається очищення, тим воно якісніше. Але, на жаль, потреби виробництва не завжди дозволяют надто розтягувати цей процес. Хоча він і впливає на кінцевий результат у доволі значній мірі.
В результаті, за вмістом сивушної олії та альдегідів спирт сорту «Екстра» майже не відрізняється від спиртів більш високого класу. Проте вміст метилену в ньому – 0,02% від загальної маси, проти вже вказаних 0,003% у «Альфа» та 0,01% «Люкс».
В цілому, ці показники вважаються припустимими та не шкідливими для здоров’я при помірному вживанні алкогольних продуктів. Небезпечною вважається доза метилену у 30 мл. Вам треба випити 150 літрів чистого спирту «Екстра» за один раз, щоби отримати таку дозу метилену. Проте, при цьому ви навряд чи отруїтись саме метиленом, бо присутній у значно більшій кількості етиловий спирт подавить його дію.
Більш високий вміст метилену у спирті «Екстра», нажаль, стає причиною зовсім іншої проблеми. Він надає спирту, та напоям з нього того самого небажаного хімічного присмаку.
Саме тому, спирт сорту «Екстра» не радять використовувати для виготовлення горілки. Бо отриманий напій буде відноситись до не дуже високого класу. Навіть пити його не охолодженим може бути проблематично.
Проте, сегмент споживачів горілки середньої та бюджетної цінових категорій, згідно опитуванням, не вважає що різниця у смаку між елітними та більш дешевими марками горілки помітна настільки, щоби виправдати різницю в ціні. Як правило, такий покупець бере горілку «заради результату», а престижність марки та тонкощі смаку його турбують мало.
Таким чином, для свого сегменту ринку горілка із спирту марки «Екстра» може бути цілком виправданим та успішним продуктом.
Також вважається, що спирт «Екстра» добре підходить для виготовлення лікерів, настоянок, а також зміцнення винних напоїв. Тобто його бажано використовувати там, де запах та смак напою подавлять не сильний хімічний присмак спирту.
У всякому разі, саме спирт «Екстра» вважається найбільш вигідним за співвідношенням ціни та якості.
Нагадаємо: Надмірне споживання алкоголю, може бути шкідливим для вашого здоров’я!