У сумському ЦНАПі з’явився простір для урочистої реєстрації шлюбів
На Сумщині відбувся день поля
Діти-сироти із Сумщини та діти, позбавлені батьківського піклування, оздоровлювалися в «Артек-Буковелі»
Можна купатися: стан води в Галенківському озері та р.Шостка повністю нормалізувався
На Сумщині через грозу знеструмлені понад 2 тисячі споживачів
Які графіки відключень діють 19 липня на Сумщині
У Сумах попрощалися з воїном Романом Руденком
Футбольна команда спортивного клубу “Полтава” зіграла два товариські матчі на Сумщині
Зламали акаунт та просили у борг грошей: поліцейські Сумщини фіксують звернення громадян
Юна конотопська художниця взяла участь у проєкті «Обличчя української мрії»
У Шостці не було жодного випадку демонтажу незаконної тимчасової споруди
У Сумах та Кролевці горіли автівкиФОТО
У Конотопі відбудеться традиційний фестиваль публічних читань «Узвар-фест»
178 тис грн хабаря за перемогу в тендері на поставку медичного обладнання – на Сумщині судитимуть представника ТОВ
Чотири факти незаконного зберігання наркотиків задокументували сумські поліцейські за минулу добу
Хокеїсти Сумщини продовжують виступи на чемпіонатах Європи
У Кролевці тривають масштабні ремонтні роботи на водопровідній мережі
Рятувальники упродовж доби 7 разів ліквідовували загоряння на відкритих територіях
Сумські спецшколи потребують більше грошей на укриття
У Тростянці бізнесу нададуть у використання генератори
Сумчанин намагався дати хабар поліції у Краснопіллі
У водія в Сумах вміст алкоголю в крові у 14 разів перевищував норму
У Сумах на річці потонула жінка
Зранку російська армія завдала ударів по продуктовому магазину та пекарні в Краснопільській громадіВІДЕО
Тенісист із Шостки здобув чергову перемогу на міжнародному турнірі
У Сумах невідомі вночі труять собакФОТО
Сумські поліцейські оперативно розшукали неповнолітню: поїхала потягом до іншого міста
За минулу добу на Сумщині обстріляли 15 населених пунктів
Міжнародний Комітет Червоного Хреста планує реалізувати в Сумах проєкт із енергозабезпечення водоканалу
В Угроїдах через ворожий обстріл пошкоджено газопровід та приватні будинки

Що таке “віялові” та аварійні відключення і який принцип вимкнення світла – пояснюють енергетики Сумщини

НЕК “Укренерго” застосовує аварійні відключення електроенергії, зокрема, і на Сумщині. Як це допомагає стабілізувати енергосистему та за яким принципом відбувається відключення споживачів – розповів Олег Колодяжний, заступник технічного директора АТ “Сумиобленерго”.

 “Віялові” та аварійні відключення електроенергії – в чому відмінність?

– В чинних нормативних документах не зазначено термін “віялові відключення” електроенергії. Саме ця фраза, у зв’язку із великою кількістю вимкнень, виросла серед людей – “віялові відключення”. А застосовуються так звані графіки: це графіки обмеження споживання електричної енергії, графіки обмеження споживання електричної потужності, графіки аварійного відключення споживачів електричної енергії (зараз застосовуються) і ще спецграфіки аварійних відключень. Якщо детальніше, то:

  1. Графіки обмеження споживання електричної енергії застосовується в разі виникнення дефіциту палива, зниження експлуатаційних запасів палива на електростанціях до величини менше необхідної для 10 діб роботи самої станції або гідроресурсів.
  2. Графіки обмеження споживання електричної потужності застосовуються у разі виникнення загрози порушення балансу між виробництвом і споживанням електричної потужності та її дефіциту в об’єднаній енергосистемі України або в її окремих частинах.
  3. Графіки аварійного відключення споживачів електричної енергії застосовуються у разі несподіваного виникнення аварійного дефіциту потужності та зниження частоти електричного струму, порушення узгодженого графіка перетоків електроенергії, порушення режимів граничних перетоків, або недопустимого перевантаження устаткування, зниження рівня напруги в контрольних точках, необхідності запобігання порушення гранично допустимих режимів роботи гідроелектростанцій та водосховищ України, а також, якщо не вистачає часу для введення графіків обмеження потужності, або введення обмежень є недостатньо ефективними.

Відповідно вимог інструкції про складання і застосування, графіки погодинного відключення електроенергії застосовуються з метою запобігання порушення режиму роботи об’єднаної енергосистеми України, внаслідок дефіциту електричної потужності в період дії тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії.

– Як графіки аварійних відключень допомагають стабілізувати енергосистему країни?

– Для стабілізації роботи енергосистеми, диспетчерський центр НЕК “Укренерго” вимушений застосовувати графіки обмеження для промислових та інших категорій споживачів в усіх регіонах України. Примусові обмеження споживачів електричної енергії – повністю контрольований захід, який дозволяє знизити навантаження на електромережі та дає можливість збалансувати роботу енергосистеми в цілому. Свідоме зниження споживання електричної енергії, особливо в години ранкового та вечірнього піка споживання (6:00-11:00 та 17:00-23:00), зменшує ризик перевантаження в електромережах та застосування обмежень споживачів.

– Тих, у кого вимикають електроенергію, турбує питання вибірковості. Чому так відбувається, можете пояснити?

– Графіки аварійних вимкнень складаються в обсязі не менше 25% від споживання електричної потужності в години максимального навантаження на об’єднану енергосистему України. В режимний день заміру грудня попереднього року кожного оператора систем розподілу і повинні підтримуватись та дотримуватись в обсязі не менше 25% від загального поточного споживання. Графіки розподіляються на 10 черг. Кожна черга дорівнює 2,5% від загального обсягу графіку аварійних вимкнень. До графіків аварійних вимкнень вносяться тільки ті лінії та фідера електроустановок та системи розподілу і постачання, які мають постійний черговий персонал, пристрої телеуправління управління, або інші засоби, які дозволяють проводити відключення у встановлені терміни. Лінії повинні бути обладнані приладами вимірювання електричної потужності, що відключаються для контролю та оформлення звіту про фактичні обсяги відключення та розрахунку “недовипущеної” електричної енергії.

Різниця між "віяловими" та аварійними відключеннями і яка черговість вимкнення світла – пояснюють енергетики Сумщини

– Виходить, у Сумській області десять черг, які обладнані усіма цими приладами і фізично, є люди, які зможуть це зробити. Всі інші черги необладнані, тому там електроенергію не вимикають?

– Так.

– Я порахувала, що у Сумах є чотири черги вулиць, і їх по черзі вимикають.

– Так. Але у Сумах застосовуються всі 10 черг даного графіку. І, залежно від команди, яку ми отримуємо від диспетчера НЕК “Укренерго”, ті об’єми і черги, які нам доводять по вимкненню, ми й виконуємо, якщо брати в розрізі міста Суми. Термін доведення і виконання цих графіків 15 хвилин.

До графіка аварійних вимкнень відносяться лінії та фідера, які живлять струмопередавачі першої та третьої категорії надійності електропостачання. В тому числі населені пункти і райони міст. Не вносяться до графіка аварійних вимкнень лінії, які живлять струмопередавачі споживачів віднесених до особливої групи першої категорії з надійності електропостачання. Забороняється до цих графіків вносити лінії та фідери, що є резервними живленнями власних потреб підстанцій напругою до 220 кіловольтів і вище основної мережі об’єднаної енергетичної системи України. Також забороняється вносити до графіків вимкнень диспетчерські пункти електромереж та пристрої електромережі, що забезпечують технологічну безпеку управління рухом залізничного транспорту, повітряного транспорту, що забезпечують їх оперативний зв’язок, радіорелейні лінії, антенні пристрої, електромережі, що забезпечують технологічну безпеку управління рухом на залізничному та повітряному транспорті.

– Тобто є такий перелік критичної інфраструктури, який в жодному разі не буде вимикатися. Це і лікарень стосується та навчальних закладів?

– І лікарень також, в обов’язковому порядку. Навчальних закладів це не стосується. Єдине, вони можуть потрапляти або не потрапляти в черги, які розділені в цьому графіку аварійних вимкнень.

– Як ситуацію можна змінити?

– Зараз ситуацію змінити неможливо через дефіцит потужності. Але йде процес переговорів, щодо змін черг і змін споживачів по включенню-відключенню: одних будемо вимикати – інших вмикати. Зараз це на часі.

– А зараз як відбувається? Буває, що кілька черг вимикають одночасно, з інтервалом у 15 хвилин.

– Так. Це все, повторюся, залежить від того, які ми команди отримали від диспетчера Північної енергосистеми і ці черги ми вводимо винятково за командами. Ми не можемо контролювати, якусь чергу не ввести, бо ми отримали цю команду від диспетчерського пункту.

Різниця між "віяловими" та аварійними відключеннями і яка черговість вимкнення світла – пояснюють енергетики Сумщини

– Як все це відбувається в області, у селах?

– Як і у Сумах. Відбувається вимкнення споживачів, які внесені в графіки. Всі 10 черг.

– А як виникають великі промислові підприємства?

– Якщо вони заведені в графіки, то відповідно, вимикаються. Якщо вони не потрапляють в графіки, на всі підприємства графіки обмеження потужності застосовуються, якщо отримали команду на введення графіку обмеження потужності.

– Ви плануєте впорядкувати розподіл вулиць, до яких застосовуватимуться графіки аварійних відключень і час?

– Зараз, на жаль, це неможливо. Але ми працюємо в цьому напрямку. Ми плануємо доводити споживачам на який період часу буде відсутня електрична енергія.

– Чи є в області райони, де фіксують найбільше споживання електроенергії?

– У нас споживання електричної енергії, якщо порівнювати з попереднім роком, скоротилося майже вдвічі по всій області.

– Як кожен з нас може допомогти у стабілізації енергосистеми?

– Свідоме зниження споживання електричної енергії, особливо ранкового та вечірнього піка споживання – зменшує ризик перевантаження в мережах та застосування графіків обмежень споживачів. Прошу споживачів свідомо та ощадливо підходити до споживання електричної енергії, не вмикати в мережу одночасно два або більше потужних електроприладів, а також, за можливості, перенести користування деякими потужними приладами на нічний час, з 23:00 до 7:00.

suspilne.media

Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника