35 дерев — 35 життів: У Сумах висадили алею пам’яті загиблим від ракетної атаки
Ранкове сонце грає на гладі озера Чеха. На галявині біля футбольного поля у парку «Щастя» одні люди копають ямки, інші — дістають з вантажного причепу старої «Газелі» саджанці. Коріння молодих дерев дбайливо загорнуте в мішковину. Сьогодні тут створюють алею з 35 кучерявих верб. 35 — бо саме стільки життів забрала Росія під час атаки 13 квітня. Цукр дізнався, хто вирішив створити «живу» алею пам’яті, а також посадив декілька саджанців разом з учасниками акції.
Зелений меморіал від місцевого бізнесу
Цього дня тут зібралися представники понад 12 місцевих бізнесів на чолі з Олексієм Гавриленком.



Проводячи інструктаж для учасників акції, координатор згадує історію парку. Приблизно п’ять років тому в озелененні цієї локації взяли участь близько 50 сумських бізнесів. Тоді на галявині висадили понад 30 кримських сосен. Вони й досі ростуть тут, поступово перетворюючись на велетнів.
Усі беруться до роботи. Кремезні чоловіки носять сталеві відра, наповнені водою. Разом з підприємцями висаджують дерева і їхні діти. Сріблясті лопати раз по раз занурюються в пухку землю. До гурту підприємців поступово приєднуються нові учасники акції. Олексій вітає всіх обіймами.



— Алея пам’яті — це ініціатива місцевих підприємців у рамках всеукраїнської програми Greening the Planet, яку підтримує держпідприємство «Ліси України», — пояснює Олексій Гавриленко, дістаючи з вантажівки дві таблички з написом «Алея пам’яті».
Загалом ця акція триває з 12 квітня. За цей час висадили понад 500 тисяч дерев пам’яті у 15 країнах світу. В Україні саджанці з’явилися в усіх областях. З цієї нагоди 3 травня проходив телемарафон, до якого доєдналися люди з Польщі, Словаччини, Словенії, Німеччини, Грузії, Гран-Канарії, Балі, Норвегії, Індонезії, Південної Кореї, Нідерландів, Канади, Йорданії, Швейцарії та Чехії.


Фото: Цукр / Захар Ювко
— Ця ініціатива зародилася в Україні. Її засновниця — Ганна Крисюк. Вона керівниця фонду Greening the Planet, який займається глобальним озелененням,— уточнює Олексій.
У Сумах, на відміну від інших міст, де висаджували дерева пам’яті українським героям, алею також присвятили жертвам ракетного обстрілу 13 квітня. Тоді Росія цілеспрямовано поцілила у середмістя двома балістичними ракетами.
— Верби ми обрали невипадково. Вербна неділя стала для Сум «чорною» — того дня загинуло 35 мирних жителів. Саме тому ми висадили 35 дерев, кожне з яких символізує обірване життя, — говорить Олексій, пояснюючи свій задум у прямому ефірі координаторам проєкту з інших областей.

Трохи далі, вздовж асфальтної доріжки поруч із тенісним кортом, цього ж дня посадять 24 липи на честь загиблих захисників України. Організатори пояснюють, що таке число обрали, адже 24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне вторгнення.
Як на алеї «оживає» пам’ять про загиблих
Сонце підіймається вище, але вранішня прохолода ще тримається у повітрі. З вантажівки, що стоїть біля футбольного поля, продовжують діставати саджанці, загорнуті у спеціальний біорозкладний мішечок з добривами для гарного росту. Саме тут, на зеленій галявині, постає перша частина символічної алеї — 35 кучерявих верб.



Дії людей чіткі, мов у злагодженому механізмі: хтось допомагає підв’язувати дерева, щоб росли рівно, хтось качає воду через помпу з резервуара на причепі вантажівки, а хтось забиває опори в землю. Навіть цвергшнауцер одного з учасників, здається, бере участь — собака уважно «охороняє» алею, обходячи юні деревця. Щоб висадити усі верби, учасникам акції знадобилася година.

Липа — як образ міста та сумських захисників
Після висадки дерев учасники акції переходять до другої локації — алеї, присвяченої загиблим військовим. Вона розташована уздовж асфальтної доріжки, якою часто користуються містяни під час ранкових пробіжок.
— Символом нашого міста чимало людей вважають саме липи. Тому й обрали їх, щоб вшанувати сумських захисників, — говорить Олексій Гавриленко, показуючи у смартфоні дерева, висаджені в інших країнах світу.


Тим часом учасники акції вже висадили 24 саджанці. Потім кожне деревце рясно поливають водою, додавши в неї спеціальний розчин для кращого росту. Це — фінальний етап озеленення простору.
На думку Олексія, парк «Щастя» вже достатньо засаджений. Усі дерева — кримські сосни, кучеряві верби й липи — привезли з лісництва села Бобрик Сумського району.
— Так більше шансів, що дерева приживуться, ніж якщо закуповувати пагони з-за кордону чи інших областей, — пояснює керівник сумського осередку Greening the Planet.

Зараз організація планує зосередитися на підтримці парку: замінювати дерева, які не прижилися або засохли. У майбутньому активісти мають намір розширити свою діяльність на інші локації Сум.
Олексій сподівається, що до осені безпекова ситуація покращиться. Адже зараз через воєнний стан команді складно отримувати дозволи від ОВА для висадки нових дерев.
— Віримо, що стане спокійніше, і ми зможемо створити більш масштабну алею. У планах — посадити близько 400 дерев по всьому місту,— ділиться Олексій, витираючи спітніле чоло.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ