Батьки загиблих бійців просять не будувати ритуальну частину поховання на Баранівському кладовищі
Громадська організація «Сім’я Героїв» і батьки загиблих військових просять у Сумах не будувати ритуальну частину поховання на Ново-Центральному Баранівському кладовищі під час війни. Про це вони написали у зверненні до начальника Сумської ОВА Володимира Артюха, очільника МВА Сергія Кривошеєнка та в.о. міського голови Артема Кобзаря.
Звернення батьків загиблих бійців
Як говорять батьки загиблих, серед родин, а також у соцмережах постійно обговорюють тему облаштування місць поховання загиблих бійців і проєкт «Нове будівництво секторів поховання на Ново-Центральному Барановському кладовищі в Сумах». Тут будуватимуть другу частину проєкту Алеї слави. Серед запланованих об’єктів — меморіальний «Пагорб пам’яті».
— На думку батьків, (під час розробки проєкту, — ред.) зробили помилку. Ніхто не думав у 2022 році, що буде скільки загиблих. На інших кладовищах теж багато похованих, то немає сенсу приваблювати увагу до цього місця та ставити на другий план інші місця для поховання, — сказав нам директор ГО «Сім’я Героїв» Вадим Дубодєлов.
Тож у зверненні батьки написали кілька пунктів із пропозиціями.
Що пропонують у зверненні
Батьки пропонують укласти додаткову угоду, щоб виконати частину робіт II черги цього року, а саме облаштувати бетонну основу в кількох секторах. Таким чином, за словами батьків, уся площа цієї ділянки кладовища буде підготовлена для використання.
Ще вони вважають недоречним виконувати роботи II черги в повному обсязі під час війни. Тобто роботи з тендеру на 32 мільйони гривень, а саме будівництво ритуальної частини поховання. Пропонують лише облаштувати основу, встановити пам’ятники та укласти бруківку. На їхню думку, це суттєво зменшить вартість будівництва.
— По-перше, у нас пропозиція скасувати цей тендер на 32 мільйони гривень, бо недоречно під час війни будувати такі величні споруди. А по-друге (це програма максимум), внести зміни в проєкт будівництва і винести ритуальну частину за межі поховань, — сказав Дубодєлов.
Батьки написали, що на Ново-Центральному Баранівському кладовищі поховано близько 450 учасників війни, а при проєктному розрахунку було 662 місць для поховання. Тож пропонують розташувати ритуальну частину комплексу площею 820 м2 у межах цієї ділянки, а також двох трав’яних газонів загальною площею 270 м2. За їхніми розрахунками, звільнення площі від забудови та ландшафтної архітектури дасть можливість збільшити загальну кількість місць для поховання до 815.
Окрім цього, батьки розказали, що в одному із секторів на кладовищі є вертикальний перепад між місцями поховання. Через це затікає та застоюється дощова вода та мул. У зверненні просять вирішити цю проблему.
— Відомо, що оголошений і триває конкурс на проєкт Меморіалу загиблих Героїв війни у центральній частині Сум. Це дасть можливість вшанування похованих на різних кладовищах міста. Тому постає питання доречності будувати меморіально-ритуальний комплекс саме на Ново-Центральному Барановському кладовищі, — написали батьки в останньому пункту звернення.
Також вони звернули увагу на те, що останнім часом важливі питання, пов’язані з облаштуванням місць поховання загиблих Героїв війни, вирішують без широкого кола жителів міста, військових, волонтерів, активістів, членів сімей загиблих. Тому батьки пропонують організувати обговорення перелічених питань.
Що відомо про будівництво на Баранівському кладовищі
На Ново-центральному Баранівському кладовищі в Сумах будуватимуть другу частину проєкту Алеї слави. Тендер на виконання робіт виграло ПАТ «Сумбуд», яке запропонувало зробити це за понад 32 мільйони гривень, хоча інші учасники торгів були готові виконати замовлення за меншу ціну.
Серед запланованих об’єктів — меморіальний «Пагорб пам’яті». На кресленнях можна побачити, що він буде з надгробками, огорожами, пандусами, лавами. Будівництво меморіального комплексу мають доробити до грудня 2025 року.
У листопаді «Наші гроші» провели розслідування щодо цього тендеру. Відповідно до нього, церезит і клей замовили за цінами вчетверо та вп’ятеро дорожче за ринкові. Повний текст читайте тут.
4 грудня депутатка Сумської міськради Ірина Дяденко повідомила, що тендер скасують.
— Перший заступник міського голови Артем Кузнецов сьогодні, 4 грудня, проводив особистий прийом громадян. І я там була залучена як депутатка СМР, яка дотична до одного з питань. Загалом було два питання від жителів та громадських діячів: 1) Будівництво Алеї Слави в Сумах, конкурс проєктів, локація тощо; Відновлення будинку №38 по Героїв Крут, — написала вона у Facebook.