Чи готові Суми до нового порядку надання засобів реабілітації для людей з інвалідністю?
З 1 червня мав запрацювати спрощений порядок надання засобів реабілітації для людей з інвалідністю. Зміни внесені урядовою постановою. Але не все виявилося готовим. Що змінилося і що запрацює найближчим часом?
На інвалідному візку колишній правоохоронець Олег Габ тридцять років. За цей час, говорить, багато чого поліпшилося для таких як він. Читав нову постанову Кабміну.
“Не треба буде ходити тільки в управління соціального захисту, можна і в ЦНАПах отримувати ці послуги. Також не треба буде кожні три роки через програму реабілітації довідки з видачі, вона буде видана раз і назавжди”, – говорить голова ГО “Рука допомоги” Олег Габ.
Володимир Слободян майже сорок років як отримав інвалідність – було це під час служби в армії. Поки новації на практиці не випробував.
“Дуже актуально для нас, щоб людей проконсультували, щоб допомогли підібрати візочок, як ним користуватись. Тобто, пройти таке невеличке навчання, особливо людям, які тільки починають жити з такими вадами. В нас вже досвід то великий, але не завжди отримуєш те, що б ти хотів”, – каже голова ГО “Доля” Володимир Слободян.
У цьому центрі протезування та реабілітації людей з інвалідністю пропонують спеціальні велосипеди для дітей з ДЦП, ортопедичне взуття, спеціальні парти за якими дитину з порушеннями опорно-рухового апарату можна зафіксувати вертикально, і вона зможе навчатися, водночас укріплюючи м’язи спини.
“Цей ортез виготовлений для людини, яка перенесла інсульт і має таку патологія, як “висяча стопа”. Він дає спеціальну фіксацію у правильному фізіологічному положенні, і за допомогою цього ортезу він може вільно пересуватися як на вулиці, так і безпосередньо в домашніх умовах. М’які застібки фіксують надійно ногу, всередині викладений епідилент, м’який матеріал, який надає зручності перебування нижньої кінцівки в даному виробі”, – розповідає лікар-ортопед Центру протезування Олексій Волещук.
Такий засіб коштує до 15 тис. грн. Основа ортезу – карбон, з якого виготовляють корпуси гелікоптерів, рами велосипедів і захисну плівку для авто.
За новими правилами, пацієнт звертається з документами до соцзахисту, обирає виробника і потрібний йому товар, далі його заявку розглядає Фонд соціального захисту інвалідів, який має зв’язатись з виробником і оплатити замовлення. Також є й інші новації.
“Якщо у людини відсутні кінцівки, то ми розуміємо, що людина повинна жити далі з такими проблемами. Раніше треба було кожні 2 роки поновлювати рекомендації в індивідуальній програмі реабілітації, а тепер це вже скасували, і ця людина не буде поновлювати свої показання. Ще хочу зазначити що нового для осіб з захворюваннями органів слуху. Ці особи, у яких є діти до 3 років, вони можуть отримувати собі засіб, який називається “нічна няня”. Через департамент буде прийматися заява і надалі буде відшкодовуватися за придбання цього засобу”, – говорить начальниця управління департаменту соціального захисту населення у Сумах Алла Котляр.
Зараз, розповіла Алла Стрижова, ці послуги можуть отримати люди з інвалідністю у старостинських округах, приєднаних до Сум сіл. Сам Центр надання адміністративних послуг до цієї схеми поки не долучений.
“Для того, щоб ця послуга зайшла у ЦНАП, зараз цими видами послуг опікується департамент соціального захисту населення Сумської міськради, вони повинні були підготувати нам інформаційну і технологічну картку для того, щоб наші адміністратори керувалися у своїй роботі щодо прийняття заяв від відвідувачів. Нині таких карток до нашого управління не надходило”, – розповідає начальниця центру надання адмінпослуг Алла Стрижова.
Минулого року в міському департаменті соцзахисту придбали таких товарів майже для 800 осіб на 6 млн грн. У цьому році забезпечили понад 2000 людей з інвалідністю на 13 млн грн, говорить Алла Котляр.
За словами начальниці управління обласного департаменту соціального захисту населення, на Сумщині 20 тисяч людей з інвалідністю, яким потрібні засоби реабілітації та пересування.
Для покращення мобільності Олег Габ мріє отримати п’яте колесо з електроприводом до свого візка. Але про таке в новаціях поки не йдеться.
“Хенд байк” – це таке колесо, яке поліпшує мобільність людей з інвалідністю, які користуються кріслом колісним. Воно чіпляється до кожного візка. Тобто, не залежно від того, яким ти візком користуєшся, це колесо підійде до всіх. Спереду чіпляється, в нього швидкість 12 км/год і запас ходу до 50 км. Воно дає додаткову мобільність в тих місцевостях, де не можливо проїхати без нього. Можна по лісовій, по ґрунтовій дорозі на ньому проїхати, по піску”, – каже голова ГО “Рука допомоги” Олег Габ.
У Фонді соцзахисту інвалідів його керівниця Олена Космакова сказала, що поки вивчають постанову Кабміну, тому про зміни у своїй роботі зможуть розповісти не раніше наступного тижня.