Чи потрібно платити щорічний податок на нерухомість сумчанам, які виїхали за кордон?
Чи потрібно платити щорічний податок на нерухомість, якщо людина отримала у спадок будинок чи квартиру? Далеко не всі громадяни знають відповідь на це питання, а тим більше ті, хто живе за кордоном.
Саме з такою проблемою до журналістів звернулася колишня сумчанка, а зараз громадянка Італії.
– У спадок від батька дівчині дісталася двокімнатна квартира у Сумах площею 47 кв. м. Чи має вона сплачувати щорічний податок на нерухомість в Україні, якщо вона – громадянка іншої країни?
– Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, яким належать об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, – відповіла начальник ГУ ДПС у Сумській області Наталія Кіяшко. – До речі, об’єктом оподаткування вважається навіть частка майна. База оподаткування – загальна площа об’єкта, зокрема його часток, що у власності фізосіб. Розмір бази вираховує контролюючий орган, у даному випадку податкова служба – виходячи з даних Держреєстру прав на нерухоме майно, оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів про право власності.
– Який розмір площі нерухомості оподатковується?
– Ці питання регламентує Податковий кодекс України. Платити потрібно за площі понад 60 кв. м для квартир (наприклад, якщо квартира – 100 квадратів, то податком обкладатиметься лише 40 кв. м) та понад 120 кв. м – для будинків. Розмір податку розраховується за ставкою, що визначається рішенням сільської, селищної, міськради або територіальних громад, але не перевищує 1,5% від розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного року.
– Якщо власник квартири – іноземний громадянин і проживає в іншій країні, чи має податкова служба письмово повідомляти, що він має сплатити податок? Якщо так, то яким чином?
– Податкове повідомлення-рішення про сплату податку на нерухоме майно фізособі-нерезиденту надсилають за місцезнаходженням об’єкта рекомендованим листом із повідомленням про вручення або особисто вручають платнику податків або його представнику.
Якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв’язку з його відсутністю, відмовою прийняти документ або з інших причин, він вважається врученим платнику податків у день, вказаний поштовою службою у повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Підсумовуючи це конкретне звернення – якщо у власності громадянки Італії на території України знаходиться лише квартира площею 47 кв. м, то їй надається пільга для квартир із площею до 60 кв. м, податкове повідомлення-рішення не формується, податок не нараховується.