Додаток “Дій вдома” для мешканців Сумщини – за бажанням
Мобільний додаток «Дій вдома», який презентували у Міністерстві цифрової трансформації, не обов’язковий і встановлюється за згодою людини. Він призначений контролювати тих, хто повернувся з-за кордону чи мав контакти з хворими на COVID-19. Так пояснили у самому міністерстві, пише suspilne.media.
Сумчанка Наталя Ярошенко близько року працювала у Баку вчителем. 17 березня повернулась до України і два тижні була вдома на самоізоляції. Зараз займається з учнями онлайн. Розповідає – за час самоізоляції її ніхто не контролював.
“Жодних рекомендацій, навіть з приводу встановлення цього додатку, на той час не було. Відповідно, я його не встановлювала. Чи встановлювала б я його зараз, враховуючи те, що самоізоляція пройшла досить вдало, наразі я б ним знехтувала. Чи обмежує це мою свободу – не буде проблемою роботи фотографії у відповідь на ці 10 пуш-сповіщень”, – розповідає Наталя Ярошенко.
Додаток у Міністерстві цифрової трансформації презентували 7-го квітня. Начальниця правового відділу сумської облдержадміністрації Світлана Калайдова розповіла, що додаток встановлюється за згодою людини: “Протягом дня такій особі будуть приходити смс-повідомлення, і у відповідь треба робити фото з ввімкненою геолокацією, тобто щоб можна було відслідкувати, де така особа знаходиться. Якщо у людини немає смартфону, то їй мають дзвонити і перепитувати про її стан здоров’я і місце знаходження”.
Запропонувати встановити додаток можуть, якщо:
- ви повернулися з-за кордону,
- у вас підозрюють або підтвердили коронавірус,
- ви контактували з інфікованими.
“Коли, наприклад, люди повертаються, вони підписуть документ, де вони мають дотримуватися самоізоляції. Додаток – це всього лише інструмент, який допомагає моніторти, чи справді дотримується людина процесу самоізоляції, чи ні”, – пояснює віце-прем’єр міністерства цифрового розвитку Михайло Федоров.
Програма вміє зчитувати геолокацію і повідомляти місце, звідки надіслане фото, а також місце самоізоляції. Якщо хтось забуде надіслати фото, або ж змінить місце перебування – програма повідомить про це поліцію.
“Станом на зараз взагалі немає ніякого джерела про обов’язковість його встановлення. У той же час, якщо ви встановлюєте цей додаток, ви даєте згоду на обробку персональних даних Міністерством цифрової трансформації, і ви також погоджуєтесь на передачу мінцифрою інформації до інших державних органів. З юридичної точки зору, така передача є сумнівною, оскільки порядок передачі цих даних до інших державних органів ніде не передбачений. Його мало підготувати Міністерство цифрової трансформації. З цієї точки зору, є певні ризики, що функціонування порушує право на приватне життя користувачів”, – переконаний юрист лабораторії цифрової безпеки Максим Дворовий.
В Україні додаток наразі працює в тестовому режимі, він не обов’язковий, пояснюють в Мінцифри. Дотримуватися ж самоізоляції зобов’язує закон. За словами речника Нацполіції Сумщини Володимира Крупецьких, до них розпоряджень або інструкцій щодо роботи з додатком не надходило.