Як живуть багатодітні родини у новому модульному містечку на Сумщині?ВІДЕО
Команда Екстраліги підсилилася відомим голкіпером з Шостки
Мешканців Сумщини попереджають про новий вид шахрайств
213 населених пунктів: триває евакуація з прикордонних громад Сумщини
У Кролевці рідні зниклих безвісти та військовополонених зібрались на акціюФОТО
Голова Великописарівської громади про сьогодення прикордоння
Фірма колишнього депутата ймовірно завищила ціни на ремонті дитсадка в Сумах
У центрі Сум рятували чоловіка з кровотечеюВІДЕО
Унаслідок ворожого обстрілу Битицького старостату загинула цивільна людинаФОТО
Ворог атакує Битицький старостат: спалахнула пожежа в житловому секторі
Слідчі розпочали перевірку фірм-підрядників, які займалися будівництвом фортифікацій на Сумщині
“Наробили дуже багато шкоди”: очевидці про наслідки атаки РФ на Битицю
ФК «Тростянець» розгромив аматорів
Битицю атакують російські шахеди
Випускниця сумської школи №17 отримала три результати по 200 балів: яка ситуація по області?
«Не знаю, як тут далі жити»: жителька Битиці показала свій пошкоджений будинокВІДЕО
“Жодного дня нема, щоб не обстрілювали”: що відбувається в Хотінській громаді
Житель Битиці поїхав дивитися на пошкоджений будинок і сам потрапив під удари КАБівВІДЕО
З’явилися фото Битиці після ворожих ударів КАБів та ракетного ударуФОТО
До Сумщини сунуть додаткові сили з рф?ВІДЕО
У Сумах BMW в’їхав у стовпФОТО
Сумський боксер повернувся через три роки на ринг із перемогою
У центрі Сум п’яний водій скоїв ДТПФОТО
На Сумському напрямку українські оборонці відбили 23 атаки росіян
Охтирка та Моршин уклали Меморандуму про співпрацю
Вночі у Краснопіллі гасили пожежуФОТО
Роменська громада отримала два нових автобусиФОТО
Є поранений: зранку росіяни атакували цивільну автівку в Хотінській громаді
У Тростянці впорядковують пляж на водоймищі «Червоне»ФОТО
3 роки і 3 місяці катівень: з російського полону повернувся роменець Богдан Шокота

Експерт пояснив, чому призупинення росіян на Сумщині тимчасове та коли завершиться активний наступ

З початку березня росіяни активно просувалися вглиб Сумщини, окуповуючи прикордонні села. Та 14 червня захисникам вдалося звільнити захоплену Андріївку, відтоді, за словами Головнокомандувача ЗСУ, російський наступ вдалося зупинити. Що цьому посприяло, чому ця стабілізація в нашому регіоні може бути тимчасова та коли росіяни призупинять активну фазу наступу — запитали у старшого аналітика Центру ініціатив «Повернись живим» та командира взводу артилерійської батареї «Арес», яка воює на Сумщині.

Як змінювалася ситуація в регіоні

З початку березня росіяни стрімко просувалися вглиб Сумщини, проте за даними аналітичного проєкту DeepState приблизно 20 червня їх призупинили. З того часу територія, яку захопили росіяни, на мапах не збільшувалася. Раніше, 14 червня, Президент повідомив, що захисники 225-го окремого штурмового полку звільнили окуповану Андріївку.

22 червня DeepState також написав про це та вніс зміни на мапи. Того ж дня головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський повідомив, що в Юнаківці українські військові просунулися від 200 до 700 метрів. Та російське угрупування на Сумщині залишається сталим — це 50 тисяч особового складу. 26 червня головнокомандувач написав, що просування ворога в прикордонні Сумщини зупинено, натомість лінія бойового зіткнення стабілізувалася.

мапа Генерального штабу 30 червня
мапа Генштабу 1 липня, де вперше показали окуповані території Сумщини

— На Північно-Слобожанському та Курському напрямках ми скували близько 50 тисяч особового складу Росії, зокрема елітні бригади їхніх ВДВ і морської піхоти. У командуванні нашого угрупування на цьому напрямку створили спеціальну групу з питань оборони Сумщини. Її завдання: зміцнювати укріплення, нарощувати інженерні системи та фортифікації, — повідомив Сирський.

Американське видання The Wall Street Journal повідомило, що наступ росіян на Сумщині вдалося призупинити завдяки спецпідрозділам Головного управління розвідки. На початку червня у регіон перевели елітні загони спецпризначення. Українські військові розповіли американським журналісткам, що під час Курської операції Сумщину не підготували до оборони належним чином.

Що говорить про просування військовий експерт

Сумщина залишається однією з активних ділянок фронту, де Росія намагається просуватися в межах літньої фази наступу. За словами старшого аналітика Центру ініціатив «Повернись живим» та головного консультанта Національного інституту стратегічних досліджень Миколи Бєлєскова, це така сама лінія фронту, як в Донецькій, Харківській чи Запорізькій областях. У червні ситуація в нашому регіоні стабілізувалася завдяки підведенню резервів наших військ та роботі спецпідрозділів ГУР, підтверджує експерт. Ще цьому посприяла обмеженість ресурсів Росії.

Фото Олександр Брамський, Суспільне
Микола Бєлєсков. Фото: Олександр Брамський, Суспільне

— РФ може діяти по всій лінії фронту, але не так інтенсивно, як їм хотілося б. Серед факторів, які їх обмежують, це наші дії: відсікання логістики, удари в глибину, дистанційне мінування, — розповідає Микола.

Попри те, що ситуація на прикордонні Сумщини стабілізувалася, це ймовірно тимчасово. Ворог має людські ресурси, тож після перегрупування та підведення резервів знову пробуватиме активно просуватися.

“Загальне російське угруповання по усій лінії фронту зараз становить майже 700 тисяч. Це дозволяє їм вести штурмові дії одночасно на різних напрямках. Скоріше за все, після перепочинку буде нова спроба просування північніше та північно-східніше від Сум”, – говорить Микола Бєлєсков.

Активне просування росіян на Сумщині може тривати щонайменше до кінця вересня чи жовтня, поки погодні умови дозволятимуть їм це робити. Водночас малоймовірно, що ворог зможе обійти Суми з флангів і спробувати їх захопити, припускає Микола. Для цього у росіян немає ні людських сил, ні якісних тактик. Та вони продовжуватимуть спроби просуватися ближче до Сум, щоб залякувати місцевих мешканців.

— Росіянам це потрібно, щоб пробувати відсікати наші резерви та логістику, і водночас проводити терор: обстрілювати місто зі ствольної та реактивної артилерії, запускати будь-які дрони. Коли наші війська витіснили з Курщини, було очікувано, що росіяни продовжуватимуть просуватися вперед. Та зрозуміло, що ці спроби не такі швидкі, як би їм хотілося, — говорить Микола.

«Росіяни штурмують позиції у групах до чотирьох людей»

Ситуація на Сумщині дійсно стабілізувалася, проте не повністю, розповідає «Крот», командир взводу артилерійській батареї «Арес» 35-го Сумського полку НГУ. Росіяни продовжують штурмувати територію у групах до чотирьох військових, та їм складно закріпитися завдяки роботі українських захисників.

— Тактика просування росіян на Сумщині полягає в тому, що вони вриваються групами на мотоциклах, пробують закріпитися та облаштувати укріплення. Під час цього їх прикривають FPV-дрони, КАБи та артилерія. Часом українським захисникам вдається навіть за годину контратакувати та відбити щойно зайняту позицію, — розповідає командир взводу.

територія прикордонної Смущини на мапі діп стейт станом на 3 липня
Територія прикордонної Сумщини на мапі DeepState станом на 3 липня

Стабілізувати ситуацію вдалося завдяки тому, що на Сумщину заїхали кілька професійних бригад, які добре відбивають ворога завдяки дронам та артилерії. Ці підрозділи та ті, що закріпилися раніше, працюють по російському тилу, зупиняють штурми та нищать логістику, розповідає командир взводу артилерійської батареї «Арес». Часом вдається захоплювати трофейну техніку ворога й мотоцикли.

— Варто пам’ятати, як складно і якою ціною нашим військовим це дається. Росіяни мають перевагу в кількості зброї, весь час атакують дронами, КАБами й артою, — розповідає «Крот».

Щоб попереджати російські атаки дронами, на Сумщині почали встановлювати антидронові сітки вздовж доріг, повідомив керівник Сумської ОВА Олег Григоров. За його словами такі облаштування ускладнюють ворожу аеророзвідку та можуть убезпечити від безпілотників.

Зараз одна зі складностей у роботі артилерійської батареї «Арес» — знайти позицію. Командир взводу пояснює, що сьогодні чи не кожна посадка на Сумщині вже зайнята, це стосується місць, які підходять артилеристам, і навіть тих локацій, які не підходять.

“Я б хотів, щоб зараз люди активізувалися й донатили на кожен збір на Сумщину. Ще кілька місяців тому тут був Курський напрямок, зараз він уже Сумський. Попри те, що близько 200 км2 області окуповано, дехто з людей продовжує думати, що ситуація стабільна й контрольована, а тому й донатити не треба”, – говорить командир взводу.

cukr.city

Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ

Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
08 січня
Деревина під прицілом: дискусії навколо нового законопроєкту №4197-Д
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу