Координаторка Омбудсмена: військові на Сумщині мерзнуть у холодних наметах, а їм не дають поскаржитися
У Воронежі Шосткинського району військові служать у неналежних умовах, а представники Міноборони знову протидіяли моніторингу представника Уповноваженої Верховної Ради з прав людини.
Про це Центру інформації про права людини розповіла регіональна координаторка Омбудсмана Ірина Білик.
У військовій частині, де розмістився 13 окремий мотопіхотний батальйон 58 окремої мотопіхотної бригади Сухопутних військ, відсутнє опалення.
“Хлопці гріються обігрівачами, у деяких кімнатах встановлюють буржуйки. Це взагалі порушує протипожежні вимоги. Вони сплять на спальниках. Ліжка стоять впритул між собою. Є такі кімнати, де стіни взагалі оббиті звичайними дошками”, – пояснює Ірина Білик і додає, що військові скаржаться, що більшість хвороб через холод у приміщеннях.
Через неналежні умови більшість військовослужбовців переходять жити на орендовані квартири.
За словами представниці Омбудсмена, у військовій частині не можна робити ремонт, бо приміщення колишнього ПТУ не передали на баланс Міноборони.
“1,5 роки тому в Мінобороні знали, що в області буде дислокуватися ця бригада. До державних органів надходила інформація про місце дислокації, але досі між Міноборони та Міністерством освіти юридично не вирішено про передачу приміщення на баланс”, – пояснює Ірина Білик. Вона при цьому відзначає намагання місцевої влади та комбрига військової частини забезпечити усе необхідне для облаштування побуту.
Вона шкодує, що у військовій частині не оприлюднені контакти Офісу Уповноваженої Верховної Ради з прав людини для скарг та звернень. Для цього, мовляв, потрібна вказівка з Міноборони.
“Солдати взагалі не знають, що є така інстанція як Омбудсмен, і в чому полягає її робота. Я спеціально запитувала військових при керівниках: “Хлопці, куди ви можете поскаржитись чи звернутись?” – Вони не знають. А на питання, чи чули вони щось про Омбудсмена, сказали: “Ну, щось колись по телевізору чули””, – розповідає Ірина Білик і дивується, чому це у відділках поліції та закладах пенітенціарної системи розміщують контактні дані Омбудсмена, а у військовій частині Вороніжа – зась.
“Заступник командира оперативного командування “Північ” Віталій Покотило вважає, що в пенітенціарній системі та поліції координаторів пропускають, бо адміністрації цих закладів є чого бояться, а військовим боятись нічого. Тому не пускають”, – додає вона.
Вона нагадала, секретаріат займається, зокрема, захистом цивільних прав військових.
“Тобто працівники Офісу Омбудсмена втручаються не тільки в питанні умов перебування, а й у вирішенні соціальних питань”, – пояснює Ірина Білик.
Представниця Уповноваженої шкодує, що в Міністерстві оборони не знають, що регіональні координатори мають право безперешкодно відвідувати військові частини.
“У перший день в Конотопі ми прочекали три години, поки з’явиться вище керівництво, яке дасть вказівку нижчому керівництву, а те керівництво дасть ще комусь вказівку. В оперативному командуванні “Північ” вважають, що ми маємо дотримуватись їхнього статуту – повідомляти завчасно бажано з паспортними даними”, – розповідає Ірина Білик.
За її словами, Віталій Покотило знову доводив, що тільки Уповноважена має право заходити до військової частини. Він переконаний, що у захисті прав військових Офіс Уповноваженого пересилає скаргу у військову частину і командир розглядає таке звернення. Ірина Білик спростовує це і вказує, що в Офісі Омбудсмена ретельно перевіряють факти і допомагають припинити порушення прав людини.
Джерело: https://humanrights.org.ua/