Кримінальне будівництво: На Сумщині з 13 запланованих сільських амбулаторій звели тільки 7
У Зарічному суді триває розгляд кримінального провадження щодо будівництва 12 сільських амбулаторій на Сумщині. У ній йдеться про привласнення понад 1 млн 700 тис. гривень.
Прокуратура обвинувачує у цьому чоловіка, який у 2018-му був директором фірми, яка робила проєкти для амбулаторій. 8 квітня на засіданні досліджували письмові докази. Прокурор зачитував текст повідомлення про підозру, який долучили до матеріалів справи. Адвокат обвинувачуваного Андрій Пенчарський говорить, що обвинувальний акт і документ підозри — ідентичні.
“Сам по собі документ — письмове повідомлення про підозру і обвинувальний акт — це різні за своєю правовою природою документи. В цьому випадку це доводить те, що (це є нонсенс) розглядаємо кримінальне провадження, розглядаємо обвинувальний акт, якого у провадженні немає. Документ доводить не те, що мій підзахисний щось там вчиняв, а він доводить саме те, що у вказаному кримінальному провадженні відсутнє обвинувачення. Його немає”, — каже він.
Здати амбулаторії обласна адміністрація планувала у 2019-му році. Їх будували за державною програмою. З 13 недобудованими залишаються 6. Одна з таких — у селі Угроїди Сумського району.
Два роки тому у центрі села, на місці колишньої прохідної цукрового заводу, почали будувати амбулаторію. За пів року роботи зупинили. Зараз сімейний лікар приймає людей у будівлі колишньої старої лікарні, бо за новим тендером роботи не почалися.
“У старому приміщенні ну дуже незручно. Воно було раніше лікарнею, двоповерховий будинок, площі не опалюються, дах тече і немає вже тієї кількості населення як було раніше, коли працював цукровий завод і був приріст. За сучасними вимогами тут повинна будуватися новітня амбулаторія, де працюватиме два сімейних лікарі, дві сімейні медсестри, лаборант, у нас є, водій, санітарка, реєстратор”, — говорить директорка Краснопільського центру первинної медико-санітарної допомоги Валентина Масалітіна.
Використовують тут лише половину приміщень. Усі вони — на першому поверсі.
“У час пандемії відкриття цієї амбулаторії потрібно як ніколи, і сподіваються жителі нашої громади, що з відкриттям амбулаторії буде відкрито аптечний кіоск. На сьогодні на три села немає жодної аптеки”, — сказав староста Угроїдського старостинського округу Віталій Кириченко.
Всього амбулаторія обслуговує чотири села: Угроїди, Наумівку, Тур’я та Петрушівку. Це близько 3 тис. людей.
“Лікарнею користуємося майже кожен день. Тому що у мене — мама онкохвора. Я часто викликаю Галину Григорівну: вдень і вночі. Вона до нас ходить постійно. Ніколи нам не відмовляє”, — каже пацієнтка Вікторія Грачова.
“Ми ніколи в допомозі не відмовляємо. Це наші люди. До кого вони ще будуть звертатися, як не до нас. З усіма бідами, і з хворобами, і негараздами”, — зазначає сімейна лікарка Галина Дяговець.
Збудувати амбулаторію на умовах співфінансування мали за майже 10 млн грн. 90% — це гроші державного бюджету, решта – Краснопільської громади. Виконав підрядник 70% робіт, розповів голова Краснопільської громади Юрій Яремчук.
“Зі свого боку ми виконали свою частку участі у програмі – це забезпечення 10% фінансування. Передбачалося згідно з програмою: будівництво власне амбулаторії, це —придбання сучасного обладнання й автомобіля для сімейного лікаря. На сьогодні, на жаль, з тієї програми виконано один пункт – це придбання автомобіля для сімейного лікаря”, — сказав він.
Разом і Угроїдською амбулаторією незавершеними в області лишились ще 5 подібних об’єктів.
Тендер на 6 недобудованих на сьогодні амбулаторій, у тому числі в Угроїдах у 2019 році виграло ТОВ “ПРОФТ БУД СІСТЕМ”. Підприємство зараз судиться з департаментом капітального будівництва обласної адміністрації: оскаржує частину розірваних із ним договорів.
Паралельно тривають досудові розслідування у кількох інших кримінальних справах щодо будівництва амбулаторій у селах області. У листопаді 2020 року Служба безпеки провела 16 обшуків у Сумах, Полтаві та Києві у справі можливого привласнення 19 млн грн під час робіт з будівництва 10-ти амбулаторій.
Що стосується Угроїдів, то за заявою підприємства, у березні 2021 року Господарський суд закрив справу. Чому відкликали позов і чи будуть судитися далі по інших об’єктах, такий коментар Суспільне намагається отримати у директора товариства Олександра Волоського.
За інформацією речниці Сумської обласної прокуратури Наталії Науменко, по цій амбулаторії зараз перевіряють факт розтрати або привласнення бюджетних грошей, чи буде таке, має дати відповідь експертиза.
Загалом, із 13 нових сільських амбулаторій, які мали звести в області до кінця 2019 року, на квітень 2021 здані в експлуатацію 7. Це, зокрема, у селах: Бездрик, Степанівка і Кияниця Сумського району, у Коровинцях, Хмелів і Синівка Роменського, селі Береза Шосткинського району.
На решту 6 амбулаторій, які залишились недобудованими, в Угроїдах, у селі Андріяшівка на Роменщині, у Чернечій Слободі Конотопського району, Кардашівка, Мала Павлівка та Корабельське Охтирського району, обласний департамент капітального будівництва провів нові тендери.
Коли починали проєкт із будівництва 13 сільських амбулаторій на Сумщині, його оцінювали у 145 млн грн. Скільки грошей витратили фактично, і скільки ще планують, на ці запитання Суспільне чекає відповідь від департаменту капбудівництва обласної адміністрації.
2 квітня на засіданні постійної бюджетної комісії на завершення робіт на цих об’єктах направили 20 млн грн. Це — частина залишків субвенції з державного бюджету місцевим, які передбачені для розвитку охорони здоров’я.