«Муніципальна няня»: нові правила надання компенсації сумчанам
Департамент соціального захисту населення повідомляє про зміни в Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».
Заступник начальника управління надання держаної соціальної допомоги Інна СПОРИШ повідомила, що тепер відповідна компенсація надається за умови зайнятості кожного з батьків/опікунів.
Але це не стосується випадків, коли отримувачі здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок ІV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також коли в отримувачів одночасно народилося троє і більше дітей.
Також компенсація послуги надається в разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті, але є особами з інвалідністю І або ІІ групи.
Змінами передбачено, що муніципальна няня фізична особа-підприємець може доглядати одночасно трьох дітей, юридична особа – 10.
Начальник управління надання державної соціальної допомоги Ірина ЛАГІРЕНКО зазначила, що наразі департамент соціального захисту чекає на програмне забезпечення від Міністерства соціальної політики України, де враховано зміни, через що тимчасово не ухвалює рішення щодо призначення/непризначення такої компенсації. Разом із тим посадовиця запевнила, що, попри затримку з оформленням допомоги, її буде призначено з того місяця, на який батьки претендують.
Інна Спориш нагадала, що для отримання компенсації потрібно укласти договір з нянею, яка є фізичною особою-підприємцем або з юридичною особою, де необхідно зазначити вартість послуг няні й термін їх надання. Після укладання договору потрібно подати до органу соціального захисту населення пакет документів: заяву, копію договору з нянею; документи, що підтверджують оплату послуг няні; заяву про перерахування коштів та рахунок у банку; копію свідоцтва про народження дитини; копію паспорта та ІНН.
Документи можна залишити в скриньці, яка розміщена на вході до департаменту соціального захисту населення (вул. Харківська, 35) або подати також за допомогою електронного сервісу через сайт Міністерства соціальної політики України.
Компенсація по догляду за дитиною призначається на термін, який зазначений у договорі з нянею. Витрати на няню компенсують лише для дітей віком до трьох років. У разі призначення такої допомоги потрібно щомісяця, до 5 числа, надавати підтвердження витрат на няню (чек, виписку з рахунку).
Розмір компенсації в 2020 році складає 1779 грн., з січня 2021 року – 1921 грн. (за догляд за дитиною з інвалідністю чи хворою на тяжкі захворювання, перелік яких визначено Постановою, становить два прожиткові мінімуми на дітей віком до шести років, – 3842 грн.).
У поточному році за призначенням компенсації до департаменту соціального захисту населення звернулись 2113 заявників, допомогу призначили 2112. Причиною для відмови в наданні була неможливість одночасного отримання її та допомоги на дітей фізичним особам підприємцям, яка була запроваджена у зв’язку з карантином для підтримки таких сімей.