На Сумщині археологи знайшли вістря стріл, нетипові для регіону (фото)
Нетипові для території нинішньої Сумщини вістря стріл знайшли в серпні археологи поблизу Басівського городища на Роменщині. Воно – друге за розмірами у лісостеповій частині лівобережжя України, пише suspilne.media.
Загальна площа Басівського городища – майже 170 гектарів, у тому числі центральні його укріплення, які займають 25 гектарів. До них входять миси Башта, Аршавське та Малий городок.
Археологи дослідили ділянку трохи більше 30 м². На розкопі археологи знайшли людські кістки. Розповідають, що кістки лежать не в анатомічному порядку, що свідчить про те, що загиблих воїнів “стягували в ями і засипали, щоб не було ніяких епідемій”.
Зараз, за словами Антона Коржа, експедиція працює над розкопом можливого житла тих часів. Будували тоді його з каміння. “Вони лежать на великий кількості попелу, що може свідчити про те, що десь тут поруч може знаходитися пічка”, – розповів археолог.
Окрім кісток людей та тварин археологи знайшли фрагмент ручки килика – це посудина для вина, вона датується ІV століттям до н.е., керамічне прясло та намистину від прикраси, а також вістря стріли, нехарактерне для зброї цієї території тієї доби.
“Нетиповий наконечник стріли для даного регіону. Зазвичай такий зустрічається на Дону. Для лівого берега Дніпра взагалі вони не характерні. У літературі через таку характерну форму вони отримали назву “ластів’ячий хвіст”.
Одна з версій його походження – конфлікти між мешканцями городища та чужинцями.
“Знахідки представлені у нас переважно виробами із металу. залізні панцирні пластини, що наштовхують на думку про те, що все ж таки це може бути штурм. Бо на поселенських пам’ятках ці знахідки поодинокі. Можливо, загарбники, були з того регіону. Звичайно ,це попередня робоча гіпотеза, яку ще треба підтверджувати”, – розповів Антон Корж.
Усі знахідки передадуть Державному історико-культурному заповіднику “Посулля”. Якісь із них стануть експонатами музею, якісь – предметами допоміжного фонду, розповів співробітник заповідника Вадим Єсін.
Історик Дмитро Каравайко каже, що могли б знайти й більше артефактів. “Що забрали звідси грабіжники, ми не можемо уявити. Все це з’являється десь там на чорних ринках. А для нас, для археологів, залишається вкрай мало матеріалу, але навіть, на підставі тих знахідок ми можемо сказати, що тут було чим поживитися”, – вважає він.
Завершити розкопки Басівського багатошарового городища, за словами Антона Коржа, планують до кінця серпня.