“Не доїдала, щоб було, де жити”: історії переселенців, які живуть у безоплатному центрі
Переселенці з прикордоння знайшли прихисток у селі Солдатське на Сумщині. Там їх поселили у відремонтоване приміщення. Проживання в центрі безоплатне, за бажанням можна доглядати за городом. Як влаштувалися люди – далі у матеріалі Суспільного.
Анна Кравченко – найстарша мешканка центру компактного проживання для переселенців, що у селі Солдатське Тростянецької громади. Тут вона живе близько року. Говорить, в неї є кімната, їжу готує на кухні. Жінці 90 років. Все життя, каже, прожила у Великій Писарівці, допоки її дім не розбило внаслідок російських обстрілів.

“Начала строїться, 10 років мабуть строїлася, поки поставила (хату – ред). Отак худобу держала, не доїдала, а щоб копійки збирала і щоб було де жити. Ну, а тепер війна розбила. Нікуди повертатися мені. Треба великий ремонт”, — зізнається жінка.
Без оселі залишилася і жителька Попівки Надія Волошенко.
“Вже як остання бомба у ворота прилетіла і вибухнула, то мене знайомі вивозили. Вертаться нікуди”, — розповіла жінка.

Восьмий місяць у гуртожитку перебуває і Раїса Коноз, жінка працювала директором Великописарівської спеціалізованої школи – заклад у 2024-му знищили російські війська. Про те, що оселитися можна у Солдатському, пані Раїса дізналася з соцмереж. У центрі, аби відволіктися, вона читає газети та книжки з місцевої бібліотеки, полюбляє проводити час у кімнаті відпочинку. Часто згадує минуле життя.

“Поки оце зараз там така стрілянина, дехто тут каже: “Так хочеться поїхати подивитися”. Ви знаєте, мені навіть не хочеться поїхати подивитися. Оці переляки, ото все страхіття”, — говорить жінка.
Раїса Коноз – одна з 17 мешканців центру тимчасового перебування. Приміщення закладу розраховане на одночасне проживання 26 людей, у тому числі сімей з дітьми. У кімнатах живуть тут по одній-дві людини, їжу готують на загальній кухні.

Мешканці центру пристосовуються жити на новому місці, говорить доглядачка центру Світлана Лук’янова. На кухонному підвіконні жінки вирощують розсаду, а для тих, хто бажає поратися на городі, місцевий житель виділив землю – тут посадили картоплю та зелень.
“Вони всі вдома займалися цією справою. Скучно їм без цього. Це ж ще ті на віконці помідори, перець, все ми тут будемо висаджувати”, — поділилася Світлана Лук’янова.

Приміщення центру — колишня амбулаторія. У 2023-му за кошти Тростянецької міської ради її пристосували для проживання переселенців: зробили ремонт, встановили опалювальний котел, обладнали кімнати меблями. Майже одразу заселились перші переселенці, відтоді, каже староста Солдатського старостинського округу, тут жили до півсотні людей.

“В основному це люди прикордоння, це Великописарівська громада. На сьогодні всі переселенці живуть безкоштовно. За послуги вони не сплачують”, — розповіла староста Солдатського старостинського округу Антоніна Вискребенцева.
Нині в Солдатському старостинському окрузі живуть близько 80-ти переселенців, говорить Антоніна Вискребенцева. Населення самого Солдатського – понад 400 людей. За словами жінки, в центрі тимчасового перебування вільних місць поки немає.
“Воно заповнене, але в нас же є і інші переселенці, які проживають або у якихось знайомих, або там від батьків залишились будинки. Ну, якщо потреба буде, то будемо шукати”, — повідомила староста.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ