На Сумщині та Чернігівщині запланували збудувати 22,9 км лісових доріг
Учень із Шостки переміг на обласному етапі олімпіади з історії і буде представляти Сумщину у фіналі
Бійці ДФТГ збили неподалік Сум БпЛА, заряджений вибухівкоюФОТО
У селі Вільне на Великописарівщині російські дрони пошкодили шість будинків
У Кролевці врятували рибалку, який провалився під кригу
“Максимально задоволений”. Богдан Борковський оцінив “найвидатнішу” перемогу кар’єри на Універсіаді-2025 у біатлоні
У Конотопі попрощалися із захисником України Ігорем Кузьком
Внаслідок артобстрілу села Угроїди загинула людина, зруйновано будинок, – ОК “Північ”
Захотів пожити самостійно: у Сумах розшукали 17-річного підлітка
Вночі по Сумській громаді вдарили трьома КАБами
На Сумщині ввели аварійні відключення
Над Сумщиною сили ППО збили 11 “Шахедів”
Вчора
Прориву не відбулося: у Сумській ОВА прокоментували ситуацію щодо державного кордону
На Сумщині протягом дня зафіксовано 103 вибухи
Вадим Акпєров: місто має бути комфортним для життя навіть під час війни
У Великописарівській громаді військові РФ обстріляли ще одне авто
У Шосткинському районі виявлено незаконну вирубку деревФОТО
У Середино-Буді безпілотник атакував цивільне авто: поранений чоловік
У Лебедині купили асенізаційну машину для водоканалу
У 18-річного хлопця в Конотопі правоохоронці виявили «PVP» сіль
У Сумах рятувальники допомогли травмованому чоловіку
У Сумській обласній дитячій клінічній лікарні ввели в дію сучасний комп’ютерний томограф
Прикордонники «Сталевого кордону» знищили ворожу бронемашину на Сумському напрямкуВІДЕО
Ідентифікували військового РФ, який під час окупації Сумщини вчинив над жінкою сексуальне насильство і пограбував
На Конотопщині захворюваність на ГРВІ зросла на 22%
В Охтирці виділили матеріальну допомогу пораненим захисникам
Лижники Сумщини стартували на чемпіонаті України
«Жнива Перемоги» нагородили фермера із Сумщини
У Тростянці виявили сказ у домашньої кішки
У Сумах на Привокзальній затримали наркодилера

Пенсіонер із Сумщини став популярним блогером

Глухівчанину Володимиру Шевченку вже за 60, але це не завадило йому освоїти комп’ютер та Інтернет. На його ютуб-каналі – більше 18,5 тис. підписників, у групі на Фейсбуці  – понад 6 тис. друзів.  Володимир вирощує різні екзотичні рослини та знімає про це відео.

Пане Володимире, звідки взагалі виникла така ідея викладати відео в Інтернет?

Ви ж бачили, як називається мій канал – «Життя вдівця». Майже чотири роки тому не стало моєї дружини, залишився сам. це був єдиний спосіб пережити депресію… Тоді знімав щодня, просто все, що роблю, саджу. Люди стали приєднуватися, писати коментарі, щось питати, і це відволікало. Для спілкування створив групу «Хочу вирощувати хурму та інжир». Зараз вона стала однією з найбільших в Україні серед груп цієї тематики. Багато пропонували, якось заробляти на цьому, я відмовився.

dsc 2525

Звідки таке захоплення екзотичними рослинами, професія була пов’язана з ботанікою?

Ні, я взагалі спершу був помічником машиніста в Конотопі. Коли чимось займаюся, то поринаю у справу з головою. Першим захопленням були рибки. Усе в хаті було заставлене акваріумами. Років двадцять продавав їх на місцевому ринку. Та, коли дізнався, що  маю цукровий діабет, ні мерзнути, ні нервувати не можна, змушений був покинути цю справу. Любов до садівництва – від батька. Колись він захоплювався усілякими новими видами плодових дерев. Досі в саду росте його груша «Бера», яку привіз з Трускавця, виноград.  Він один на вулиці виписував цілу пачку газет. Його все цікавило: огірки, помідори, груші, яблука. Мріяв знайти та посадити актинідію. Тепер вона росте у мене. Це така невеличка ягідка, смак якої дуже віддалено нагадує аґрус з нотками ананаса. Також мріяв про жимолость, тепер у мене сім кущів на городі. Маю і заповітну ожину. Для мене було важливо посадити  ці рослини в пам’ять про батька.

Які ще екзотичні рослини вирощуєте?

Маю зізіфус, всі знають його як фінік. Кілька років він вимерзав. Нарешті прижився. Вирощував у домі лимони, мандарини, інжир. Є кущики лохини. Ця ягідка дуже популярна на західній Україні, її плоди коштують 80-140 грн за 100 грамів. Росте маленький мигдаль, правда, ще він не плодоносив, йому тільки дві зими. Зазвичай, дає врожай на 3-4 рік.  Дуже гарно родить арахіс. Його саджу рядочками. Врожай завжди чудовий. Зберігати потрібно не обжареним в шкарлупках. Тоді навесні знову садити у землю. З’явилися перші саджанці азимини, це мексиканський банан або пау-пау. Йому вже три роки, але росте дуже повільно. За сім років – до метра, тоді дає плоди. Він пристосований до низьких температур, запросто витримує до -30 у відкритому ґрунті. Окрім екзотиків є груша, плоди якої досягають 400-500 г, жовта черешня, алича, диплоїдна слива «Машенька», а також колоновидні груші, яблуні. Є виноград, ремонтантна малина. Всього по трішки. Я не вирощую плантації.

dsc 2492

Ваша мрія – хурма, про це було одне із відео, які знімали. Але ж це теплолюбива рослина, чи справді на Сумщині можна виростити таку екзотику?

Дійсно, хурма росте у Грузії, Азербайджані, в Україні – вперше з’явилася в Криму. Потім серйозно її селекцією почали займатися на Херсонщині. Я кілька років згаяв на тому, що купував саджанці через інтернет-магазин з Мелітополя. Прийшла, виросла, на зиму укрив, все так, як треба, а вона вимерзає. І так було кілька років підряд. В неї генетично закладено температурні показники до -15-(-18). Лише через мережу познайомився з садівниками-любителями, які займаються вирощенням хурми. Вони продали якісні деревцятка, пристосовані до наших умов. І тоді мрія збулася, зараз це деревце вже плодоносить.

Хурма потребує якогось особливого догляду?

Для того, щоб вона росла на півночі Сумщини, потрібно підібрати правильні сорти. У нас кліматична зона 5А-5В, хоч з кожним роком вона дещо зміщується. Наприклад, ще 3-4 роки тому були морози 27-30 градусів, а цей рік  навіть не випав сніг. У нас добре приживається вержинська хурма. Вона витримує доволі високі морози. На зиму її вкривати не потрібно, бо пристосована витримувати канадські морози до -32.

dsc 2483

Ви розповідали, що готуєте для своїх підписників сюрприз, новий сорт хурми, привідкрийте нам трішки завісу…

Моя найбільша мрія  – вивести нову сортоформу хурми, яка б гарно дозрівала та росла в наших кліматичних умовах на Сумщині. Взагалі, як це робиться? З плодів потрібно взяти, приміром, 100 насінин та посадити. З них частина буде жіночих, частина – чоловічих, але чоловічі не плодоносять, вони йдуть тільки на прищепи. А жіночі цвітуть та плодоносять. Тож з них вибираються найбільші  плоди з гарними смаковими якостями та знову пророщуються. Так, виводиться свій власний сорт. На це піде не менше 6 років. Звісно, його ще потрібно реєструвати, оформляти різні документи, що довго та затратно. Тому цього звичайні садоводи-любителі не роблять, а виведений сорт називають сортоформою. У мене вже є перші плоди власного сорту. Планую садити прищепи, щоб земляки теж могли вирощувати мою хурму.

Ще років п’ять тому на Сумщині нічого було і думати про персики. Зараз їх спокійно вирощують. Що потрібно враховувати при їх догляді?

Персик теж південна культура і вона потроху переходить до нас. На Сумщині гарно приживається «Київський ранній». Є маленька хитрість: в першу зиму потрібно нагнути саджанець до землі та защепити прутиками. Або можна надягти на низ стовбура відро без дна. Це захистить від морозів. Персики часто хворіють на курчавість: з’являється пожмаканість на листочках, схожа на бородавки червоного кольору. Обприскую фунгіцидами тричі за сезон.

Цього року був впевнений, що мій персик не дасть плодів, бо навесні було холодно, цвіт розкривався тільки наполовину. Але врожай був чудовий. З невеликого дерева зібрав шість відер відбірних красунчиків-персиків.

dsc 2503

Пане Володимире, як досвідчений садовод, порадьте сумчанам, як обирати теплолюбові дерева для нашого клімату?

В інтернет-магазинах багато розповідають і обіцяють. Але з власного досвіду скажу, що не всьому потрібно вірити. Краще купувати саджанці у садівників, які розташовуються територіально найближче до вашого міста. Дуже добре приживаються північні селекції, російські сорти.

Зараз осінь, як підготувати свій сад до зимівлі?

Потрібно зробити обрізку дерев, щоб навесні тільки доформувати крони. Обов’язково обробити сад від шкідників. Листя перекопується, робляться приствольні круги. Удобрювати калійними добривами, можна попелом, монофосфатом калію. Пізніше, майже на початку зими, дерева необхідно побілити. Це врятує від сонячних опіків. Робиться суміш вапна, коров’яка та глини, або можна придбати в магазині спеціальну садову фарбу.

dsc 2477

Обрізати потрібно так, щоб не була загущена середина, тому всі гілочки, які ростуть в середину вирізаються. Можна формувати дерево чашею, веретеном (коли гілля під кутом 45 градусів) та ін. Важливу увагу – приділити колоновидним деревам. Їх восени обов’язково потрібно сформувати та обрізати зайві гілочки: пагони, які йдуть угору відщіплюються на 2-3 бруньки. Ні в якому разі не обрізати верхівку, бо вона часто і так може обмерзати взимку.

sumy.today

Поділитися в соціальних мережах
08 січня
Деревина під прицілом: дискусії навколо нового законопроєкту №4197-Д
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу