Підприємці Тростянця мінімум два місяці не бачитимуть «карантинну» допомогу
Спочатку було звернення губернатора В.Хоми до місцевих органів влади Сумської області оперативно і ефективно підтримати на своїх територіях малий бізнес, який несе втрати під час локдауну. Уже наступного дня в Тростянецьку міську раду на ім`я міського голови Ю.Бови надійшло звернення від депутатки Інни Слабоспицької, яка пропонувала не тільки винести на найближчу сесію питання щодо забезпечення фінансової допомоги бізнесу, а конкретний її механізм. У той же день, 9 квітня, якраз і проходила сесія. І на ній вже мер обіцяв допомогу бізнесу.
Міський голова Ю.Бова на телекамери запевняв, що влада підставить плече своїм підприємцям – створить робочу групу, розробить механізм, виплатить компенсації. Коли ж 13 квітня відбулося перше засідання цієї групи, то з`ясувалося, що влада то допоможе, тільки не всім і не відразу. І чекати фінансової підтримки доведеться не раніше червня.
Підприємці, чиї господарські магазини, кафе, майстерні сьогодні простоюють, але при цьому їх власники продовжують сплачувати встановлені для бізнесу податки і збори – в шоці. Їм довели, що хто мріє отримати фінансову підтримку, спершу повинен зареєструватися в електронному додатку «ДІЯ», потім подати через неї заявку та відповідні документи. А потім – чекати кінця травня, доки прийде з Міністерства цифрової трансформації України перелік визначених суб’єктів підприємницької діяльності, яким і належить по 8 тисяч гривень допомоги.
“Як тільки ми отримаємо такі відомості, то відразу буде прийняте рішення стосовно того, яку суму коштів Тростянецька громада зможе виділити зі свого боку на підтримку малого та середнього бізнесу”, – пояснив начальник відділу економічного розвитку Тростянецької міської ради Дмитро Цибулько.
Але ж від місцевих органів влади підприємці чекають не тільки розподілу компенсації, яка надійде від держави. І у зверненні депутатки Інни Слабоспицької, яка сама є фізичною особою-підприємцем, був механізм підтримки бізнесу саме у форматі «сьогодні на сьогодні», а не через два місяці. Зокрема, вона пропонувала встановити з 1.03.2021 по 31.05.2021 нульову ставку єдиного податку для платників I та II груп спрощеної системи оподаткування. Таку ж нульову ставку встановити по платі за землю, яка перебуває у власності підприємців, а також на орендовану комунальну. І все це було прописано в проекті рішення Тростянецької міської ради.
Як розповіла інша депутатка Тростянецької міської ради, сестра Інни Слабоспицької – Оксана Заяц, запропонований механізм уже успішно працює в деяких містах і громадах України, зокрема в Ужгороді. Два дні тому саме такий прийняли в Охтирці.
Однак у кабінетах Тростянецької міськраді пропозицію депутатки І.Слабоспицької сприйняли, що називається, «у штики». На самій комісії чиновники їй влаштували такий собі лікбез, мовляв, покажіть, де це написано в законах, як це «стикується» з кодексами. Тобто, все зробили, аби нічого конкретного не прийняти для бізнесу, і при цьому залишитись щедрими обіцяльниками.
Про те, що робоча група міськради не була налаштована на конкретний результат, вказувало і те, що на неї не запросили ні представників двох діючих в Тростянці асоціацій підприємців, ні депутатів, які самі є підприємцями і прекрасно розуміються в темі. А таких тільки в міській раді шість чоловік. А ще є депутати Охтирської районної ради.
Підприємці кажуть, що такий формальний підхід влади по організації допомоги бізнесу та працівників, які ведуть свою діяльність на Тростянеччині в умовах «червоної» зони, може обернутися проблемою не тільки для самих ФОПів, немала частина з яких, образно кажучи, може й не «піднятися» після локдауну. Постраждає і місцевий бюджет, надходження до якого точно знизяться. Цифри минулорічного локдауну це підтверджують – тоді міський бюджет втратив від простою бізнесу біля 8 мільйонів гривень.