“Почуваємо себе, наче в тирі”: як живе прикордонне Миропілля
Від центру села Миропілля Сумської області до кордону з РФ менше п’яти кілометрів, тут близькість до кордону відчувається майже одразу по характерних звукам пострілів. За період повномасштабної війни із села виїхало близько 60% населення. Місцеві жителі говорять, безпекова ситуація із кожним днем погіршується через часті обстріли зі сторони РФ. Про ситуацію нині – далі у матеріалі.
Ця вирва біля одного з об’єктів у центрі прикордонного Миропілля з’явилася на початку травня. Місцеві говорять, що росіяни вдарили з артилерії.
Вирва у Миропіллі на Сумщині, 2024 р. Суспільне Суми
“Набагато почастішали обстріли, люди більше почали виїжджати, почали евакуйовуватись… Більшість – тимчасово у сподіваннях, що буде ще можливість повернутися. Зменшилася кількість дітей, їх повивозили, повиїжджали цілими сім’ями. У нас на сьогодні забрали екстрену медичну допомогу. Від нас виїхав вже ДСНС, пункт наш. Я б сказала, що ситуація погіршується. Сталася пожежа, то наша служба ДСНС приїхала рівно через годину. Дорога від Сум до Миропілля не ремонтувалася, там ями величезні. Люди навіть у місті не поступаються дорогою рятувальникам, вони просто їдуть по своїм справам, не реагуючи ні на проблискові маячки, ні на сирени”, – говорить головна спеціалістка бухгалтерсько-господарського відділу Тетяна Нагулова.
Про кількість евакуйованих мешканців зазначає: “Більшість наших людей, як і раніше, вони попереселялися в інші пункти Миропільської громади, це такі більш віддалені: Сінне, Грунівка. Багато виїхало в Суми. Саме з Миропілля і Запсілля, де найчастіші обстріли, це відсотків за 60 уже виїхало. До двох тисяч людей виїхало”.
Центральна частина села, де розташовані основні соціальні об’єкти Миропілля, такі як лікарня, школа, магазини, говорить пані Тетяна, найчастіше потрапляє під обстріл.
“На сьогодні центральна частина села – майже нежила і майже нічого тут не працює. Залишилася у нас тут працювати лікарня, “Нова пошта” працює”, – пояснює пані Тетяна.
Тетяна Нагулова. Суспільне Суми
Про ситуацію із крамницями та загалом забезпеченням харчовими продуктами, Тетяна Нагулова говорить: “Із цим також ситуація погіршується. У нас у центральній частині закрилося кілька крамниць продуктових, бо туди був прямий “приліт”. Слава Богу, це був початок робочого дня і дівчата ще не встигли прийти на роботу. Тому, обійшлося без жертв. Промисловими товарами також частково забезпечені. За більшістю товарів людям доводиться виїжджати до міста, до Сум. Крім того, постійно надається гуманітарна допомога. Наразі так виживаємо”.
“Єдине, що нас відрізняє від Білопілля на цей момент, що КАБи по нас ще не застосовували, але їхній асортимент розширився. Змінилася тактика. Вони зараз обстрілюють з декількох точок. Плюс додалися дрони, яких у них велика кількість. Тому, вони одночасно можуть застосовувати до десяти дронів. Іноді почуваємось, як в тирі”.
Станом на зараз у Миропільській громаді внаслідок повномасштабного вторгнення загинули три людини, ще 10 були поранені.
Меморіал загиблим у Другій світовій війні, Миропілля, 2024 р. Суспільне Суми
Такий вигляд нині має Меморіал загиблим у Другій світовій війні. Сюди на початку травня було пряме влучання, розповідає Тетяна Нагулова.
“Це один із останніх обстрілів таких інтенсивних, на 9 травня. Вони, як ми розуміємо, дуже сильно вирішили поздоровити. Прямий “приліт” був на цей меморіал. Дошки дуже побило з прізвищами… І сам меморіал, плитку і все інше. Для них точно немає нічого святого і те, що вони говорять… Не про пам’ять і точно не про нормальне відношення до людей, які загинули”, – каже пані Тетяна.
Коли у Миропіллі зникає електроенергія внаслідок обстрілів, енергетики її відновлюють.
“Я б сказала, слава ЗСУ і слава енергетикам. Наші енергетики – просто герої. Вони, як тільки відбувається обстріл, проходить якийсь час і дають дозвіл військові, вони одразу вирушають розв’язувати всі ці питання, відновлюють, буває дуже складно… Люди терплять, бо розуміють, що це пов’язано з ризиком для життя”, – говорить Тетяна Нагулова.
Миропілля, 2024 р. Суспільне Суми
За її словами, Миропільська громада входить у зону можливих бойових дій. Тут наразі працює програма “єВідновлення”.
“Якщо надходить, наприклад, нам заява про пошкодження і про “єВідновлення” через “Дію”… Так як у нас адміністрація працює, у нас ЦНАП працює. Є комісія, яка виїжджає на місце, все вимірює. І заповнює всі ці дані документів. Зараз ми тільки ліквідовуємо наслідки… Щодо відновлення, люди подають, ми їх забезпечуємо”, – говорить пані Тетяна.
На запитання чи багато наразі таких звернень стосовно приватних об’єктів, відповідає: “У нас навіть людина отримала… Це був знищенний приватний будинок у червні 2023 року… І людина вже навіть отримала житловий сертифікат. Дуже багато людей звертаються, залишають заяви. Багато рекламують, але не завжди пояснюють про те, що людина протягом пів року має відновити своє житло і відзвітувати державі про це. Але ви ж розумієте, що бойові дії не закінчуються, весь час обстрілюють громаду. Тому, люди залишають ці заяви, а потім відмовляються від них”.
Вирва у Миропіллі на Сумщині, 2024 р. Суспільне Суми
Попри близькість Миропілля до кордону з РФ, не всі люди погоджуються виїжджати, розповідає Тетяна Нагулова.
“Хто хотіли – вони вже їхали. Хто лишився, у них одне питання: “Куди, на які кошти, на скільки?”. Говорять про евакуацію на місяць. Люди питають: “Що далі?”. Евакуацію ми оголосили і якщо є охочі – ми готові їм допомагати. Нам є чим вивезти. Ми заключили меморандум з Проліскою, вони допоможуть своїми автобусами у разі екстреної потреби. У нас є шкільний автобус і є кілька транспортних засобів, які ми можемо залучити, аби вивезти людей”, – говорить пані Тетяна.
За її словами, зараз люди налаштовані більш песимістично, ніж пів року тому.
“Новини не завжди втішні, ситуація у самій громаді… Почастішали обстріли, обстрілюються ті частини громади, які раніше не обстрілювались, територія самих обстрілів розширилася. Ми всі сподіваємось на перемогу”.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ