Суд закрив провадження у справі про смерть на будівельному майданчику в Сумах
У 2020 році в Сумах під час зведення одного із об’єктів житлового комплексу на вулиці Харківська працівник місцевої будівельної компанії впав з висоти 10 поверху. У результаті отриманих травм чоловік загинув. Як з’ясувалося в ході досудового розслідування, нещасний випадок стався через порушення правил безпеки: зводячи цегляну кладку в багатоповерховому будинку, загиблий не був одягнений у засоби індивідуального захисту та перебував на виробництві у нетверезому стані.
Правоохоронні органи відкрили кримінальне провадження за ч.2 ст. 272 Кримінального кодексу України (Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві, що спричинило смерть людини) та оголосили підозру головному інженеру будівельної компанії, який був відповідальним за проведення будівельно-монтажних робіт на даному об’єкті. Адже саме він відповідно до законодавства та посадової інструкції мав дбати про те, аби його підлеглі дотримувалися технологічної дисципліни, будівельних норм, правил та вимог охорони праці.
У жовтні 2021 року Зарічний районний суд м. Суми за клопотанням захисника обвинуваченого та на підставі вимог п.10 ч. 1 ст. 284 закрив дане кримінальне провадження, адже прокурор направив до суду обвинувальний акт поза межами строків досудового розслідування, встановлених ст. 219 Кримінального процесуального кодексу України.
Не погодившись з таким рішення прокурор та потерпіла оскаржили ухвалу місцевого суду до суду апеляційної інстанції. Сторона обвинувачення зазначала, що суд першої інстанції допустив істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, виніс незаконну ухвалу, яка дала змогу обвинуваченому уникнути покарання.
Проте, розглянувши матеріали справи, колегія суддів Сумського апеляційного суду залишила без змін ухвалу суду першої інстанції, а подані апеляційні скарги відповідно без задоволення.
У своєму рішенні суд зазначив, що відповідно до вимог п. 2 абз. 3 ч. 1 ст. 219 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Протягом цього часу сторона обвинувачення повинна звернутися до суду з обвинувальним актом, а не лише його скласти, затвердити чи вручити стороні захисту.
Так, обвинуваченому повідомлено про підозру 03.08.2020 р. Відповідно до положень КПК України досудове розслідування повинно було закінчитися до 03.10.2020. В межах строку досудового, а саме 30.09.2020, слідчий склав повідомлення про завершення досудового розслідування. Проте, оскільки обвинувачений та його захисник тривалий час не ознайомлювалися з матеріалами справи (через що слідчий суддя Ковпаківського районного суду м. Суми навіть встановив підозрюваному строк на ознайомлення), то строк досудового розслідування продовжився до 22.10.2020 р включно.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, прокурор склав обвинувальний акт 21.10.2020 р. Тобто в межах строку досудового розслідування. Проте, направив його до Зарічного районного суду м. Суми тільки через кілька днів, а саме – 26.10.2020 року. Таким чином, прокурором було надіслано до суду обвинувальний акт після закінчення строку досудового розслідування, визначеного ст. 219 КПК, а отже в даному випадку існували підстави, передбачені п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України для закриття кримінального провадження.