Сумщину відвідав президент відомої корпорації
29 листопада Суми відвідав президент держкорпорації «Укрбуд» Олександр Лятамбор. Як спадкоємиця міністерства будівництва, корпорація «Укрбуд» є опорою будівельників України в плані відстоювання своїх галузевих інтересів, удосконалення законодавства в сфері будівництва, розробки нових норм і правил.
Прийом київської делегації здійснювався керівництвом компанії «Сумбуд». Зокрема, спершу гостям показали найбільший реалізований будівельний проект у нашій області – мікрорайон «Еспланада», де кияни відзначили доступність житла і значні темпи будівництва, а після в центральному офісі «Сумбуд» відбулася робоча нарада з керівниками різних компаній Сумщини, які представляють будівельну галузь.
Серед головних питань слід відзначити наступні:
– Неоднакові умови для участі в тендерах на будівництво і ремонт. Суть питання полягає в тому, що підприємець, який сплачує єдиний податок в розмірі 200 грн, явно виграє перед компанією, оподаткування якої становить до 50 відсотків, навіть якщо самі роботи коштують дешевше. У зв’язку з цим надійшла пропозиція врегулювати це питання на законодавчому рівні, щоб всі учасники ринку були в рівних умовах. А то виходить, що фірма, яка платить більше податків державі, стає менш конкурентоспроможною для все тих же держзамовлень.
– Неадекватна пенсійна система, згідно з якою, пільгові пенсії повинні платитися не з Пенсійного фонду, а з коштів компанії. Дана проблема полягає в тому, що є дочірні компанії «Сумбуд», яким вже понад 60 років. Сьогодні їх штат складає наприклад 70 осіб, а в 1991 році – було 700. За те, що свого часу керівники «Сумбуд» змогли зберегти підприємство, незважаючи на нищівну кризу 90-х, тепер вони ж повинні платити пільгову пенсію тим 700 осіб (це тільки стосується одного підрозділу, тоді як в самому «Сумбуд» кількість працівників досягала і рекордних 7 тисяч осіб). Якщо все це реалізувати на практиці, то компанія може розоритися вже через місяць.
– Ще один важливий момент – отримання ліцензій на будівництво. На жаль, ситуація в державі склалася така, що є компанії, які складаються всього з двох чоловік, не маючи при цьому ні техніки, ні робочих, ні досвіду, зате має ліцензію на можливість робити будівельні роботи 3 категорії складності. У той же час, компанії, які мають більш півстолітній досвід в різних сферах будівництва, десятки і сотні робітників, повний спектр будтехніки – не можуть отримати таку ліцензію.
– Обговорили учасники зборів і питання заробітних плат у галузі. Так, згідно з розпорядженням Кабміну, базова заробітна плата будівельника, яка повинна враховуватися в держтендерах, становить 3400 грн, що всього на 200 гривень більше, ніж у звичайної прибиральниці. Ясна річ, що за такі гроші ніхто не захоче працювати на будівництві, де підвищені навантаження і менш комфортні умови. Звідси виходить, що компанії повинні якимось чином викручуватися, щоб втиснутися в норми, спостерігається велика міграція кадрів – з регіонів спершу їдуть в столицю, а звідти до Польщі і інші країни ЄС.
Таким чином, вже зараз відчувається брак кадрів, і проблема ця буде тільки посилюватися, якщо не вжити серйозних заходів за цим напрямком у державній політиці.
Аналогічні наради представниками «Укрбуду» проводяться зараз по всій Україні. Будемо сподіватися, що висловлені сумськими будівельниками проблеми будуть почуті в високих столичних кабінетах.