У Шостці планують створити новий меморіальний комплекс захисникам України
Вшанування пам’яті полеглих захисників України є невід’ємною частиною нашої історії та культури. Створення меморіальних комплексів у містах має глибоке значення як для суспільства в цілому, так і для кожного українця зокрема. Нині у Шостці розробляється проєкт меморіального комплексу, який буде розташований у парку Свободи.
Меморіал Захисникам України: від пам’ятника до комплексу
Довгий час пам’ять про загиблих героїв вшановували біля пам’ятнику Захисникам України, говорить Володимир Єфремов начальник відділу містобудування та архітектури:
– Історія цього меморіального комплексу починається в 2014 році. Він був задуманий як пам’ятник героям АТО, вісьмом нашим землякам, які загинули на Донеччині. У зв’язку з повномасштабним вторгненням Російської Федерації у 2022 році меморіал набув іншого значення. Його передали на баланс управління житлово-комунального господарства як меморіал героям-захисникам України. Було додано стелу, проведено благоустрій території, озеленення та освітлення.
Реконструкція меморіалу
Після початку повномасштабної війни кількість загиблих захисників стрімко зросла, тому виникла потреба в реконструкції меморіалу.
Володимир Вікторович пояснює, чим відрізняється меморіал від пам’ятника: “Меморіал – це просторова композиція, що може включати скульптури та малі архітектурні форми. Це вже не просто пам’ятний знак, а цілий комплекс. Зараз ми розробляємо ескізи та готуємо матеріали для подальшого розвитку цієї композиції.
На стелі будуть таблички з інформацією про кожного героя, використовуючи сучасні засоби передачі інформації

На табличках будуть ім’я та прізвище героя, а також QR-код. Ми вирішили відмовитися від портретів, і людина, яка зацікавиться героєм, зможе навести телефон на код і отримати всю інформацію про нього: дату народження, загибелі, родину, життєвий шлях. Це буде сучасний та креативний підхід.
Аварійні дерева були спиляні. Довелося також прибрати ялинку, уражену хворобою, яка могла заразити інші дерева. Це була вимушена дія. Надалі планується реконструювати клумби, освітлення та створити цілісну меморіальну композицію в цій зоні.
Участь громадськості
Створення меморіальних комплексів є виявом поваги до тих, хто віддав життя за нашу свободу і незалежність. Меморіали стають місцями, де люди можуть прийти вшанувати пам’ять загиблих, висловити свою скорботу та подяку. До обговрення проекту залучають і родини наших захисників.
– Я періодично зустрічаюсь з ними, ми проводимо громадські консультації. Вони в курсі справ. Я їм показував ескізи та напрацювання, розповідає Володимир Вікторович.
Батьки хлопців, які відділи своє життя за свободу України переконані, що меморіал стане потужним символом незламності українського народу та його прагнення до свободи.
Олександр Сергієнко заступник керівника ГО «Родини ВОЇНІВ СВІТЛА», батько загиблого Костянтина Сергієнко один з тих, хто бачив ескізи проекту:
Міський архітектор ознайомив нас із проєктом, ми його переглянули. В принципі, ми повністю його підтримуємо

Голова ГО «Родини ВОЇНІВ СВІТЛА» Володимир Гриценко, батько загиблого Віталія Гриценко сподівається, що створений меморіал стане платформою для майбутнього музею, присвяченому героїчним сторінкам нашої історії, яка на жаль нині пишеться кров’ю наших захисників:
Ми плануємо створити музей наших хлопців у Палаці культури, де будуть фотографії, QR-коди, їхні ордени, медалі

– Ми бачили проекти, представлені головним архітектором Єфремовим, і вважаємо, що вийде дуже красиво.
Процес вшанування пам’яті допомагає суспільству пережити травму війни. Створення меморіальних комплексів є важливою інвестицією в майбутнє нашої країни. А ще це буде слугувати постійним нагадуванням про те, якою дорогою ціною дісталася нам можливість жити в мирній країні.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ