У Сумах хочуть створити Академію шахів
Відповідальний секретар ГО «Сумська міська федерація шахів» Алла Сініцина звернулася з відкритим листом щодо стану розвитку шахів на Сумщині та шляхів виходу його на новий рівень:
“В Україні протягом останніх 20 років спостерігається погіршення стану розвитку гри у шахи. На юнацьких чемпіонатах Європи та світу чисельність українських шахістів не перевищує 20 осіб, а кількість учасників від таких держав, як Російська Федерація, Китай, Індія, Туреччина, Вірменія, Азербайджан, США у кілька разів перевищує кількість учасників від України. У той же час Сумщина займає останнє місце в Україні за шаховими показниками.
У 2014 році урізали шахову програму «Інтелект нації», зараз шахова спільнота закликає найвище керівництво держави реанімувати проект. Тут рівнятись Україні потрібно насамперед на Львів, де шахи стали частиною шкільної програми, відкрито Академію шахів.
На Сумщині (за даними Статистичного управління за 2016 р.) функціонує в містах 158 загальноосвітніх установ, у селах – 351 установа, в них навчаються 93179 учнів. В області діють (включаючи м. Суми) 38 ДЮСШ, і тільки у трьох із них є шахові секції. У Сумах діє 3 федерації з шахів. Є гурток з шахів в Палаці дітей та юнацтва. Працює шахово-шашечний клуб СумДУ «Інтелект». Однак до занять шахами в місті та області залучено всього близько 0,37% від загального числа учнів.
Згідно з програмою ГО «Сумська міська федерація шахів» «Підвищення популяризації та розвитку шахової гри на Сумщині», керуючись наказом Міністерства економіки України від 04.12.2006 № 367 «Про державні цільові програми», Указом Президента України № 42/2016 про Національну стратегію з оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року «Рухова активність – здоровий спосіб життя – здорова нація», Постановою Кабінету міністрів України від 1 березня 2017 р. № 115 «Про затвердження Державної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту на період до 2020 року», Постановою Верховної Ради України від 19.10.2016 № 1695-VIII «Про забезпечення сталого розвитку сфери фізичної культури і спорту в Україні в умовах децентралізації влади», була розроблена цільова (комплексна) Програма створення КУ «Сумська Академія шахів» на 2018-2022 рр.
Основними напрямками Програми є реалізація державної політики у галузі «Фізична культура і спорт» заходів, спрямованих на подальший розвиток фізичної культури та спорту у м. Суми. За оцінками фахівців інтелектуальний рівень населення нашої країни в останні десятиліття постійно зменшується. Сучасній Україні в нових умовах розвитку потрібні громадяни нової формації. У «Концепції модернізації української освіти на період до 2020 року» зазначається: «Розвивається суспільство з новітніми технологіями, тому потрібні інтелектуальні люди, які можуть самостійно приймати відповідальні рішення в ситуації вибору, прогнозуючи їх можливі наслідки, здатні до співпраці, відрізняються мобільністю, динамізмом, конструктивністю». Одним із способів вирішення цієї задачі може стати збільшення кількості людей, які займаються шахами на всіх рівнях і у всіх вікових групах.
У 2016 році розроблена Міністерством освіти і науки України, Міністерством молоді і спорту України, Спортивним комітетом України, Федерацією шахів України, Навчально-виховним комплексом Міжнародний ліцей Міжрегіональної Академії управління персоналом і затверджена заступником міністра освіти і науки України П.К.Хобзейом, заступником міністра молоді та спорту України М.В.Даневичем «Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів та закладів позашкільної освіти – Шахи», якою керуються на сьогодні всі загальноосвітні заклади України, крім Сумщіни.
У тих економічних умовах, в яких ми знаходимося зараз, шахи один із найменш витратних видів спорту з точки зору інфраструктури, який дає колосальний ефект. І з точки зору витрат, шахи цілком можуть вписатися в рамки бюджетного фінансування. Зважаючи на те, що економічний стан країни і фінансування місцевого бюджету знаходяться в тяжкому стані, розробники «Цільової (комплексної) програми КУ «Сумська Академія шахів» вважають за доцільним почати реалізацію Програми з деяких підпрограм.
Для створення умов розкриття інтелектуальних здібностей населення Сумщини на 2018 р. необхідно:
1. Збільшення кількості шахових гуртків при Сумському Палаці дітей та юнацтва. Керівництву Палацу знайти можливість рішення по цьому питанню, бо в Правління «Сумської міської федерації шахів» скаржаться юні шахісти та їхні батьки на неспроможність і обмеженість запису нових гуртківців займатися грі в шахи. Знайти резерви, приміщення, тренерів.
2. На базах ДЮСШ міста та області відкрити напрям «шахи».
3. Включити в спартакіаду шкіл змагання з шахів. При проведенні «Спартакіади серед працівників загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів» виявити потенційних керівників шахових осередків у навчальних закладах міста. Доручити вчителям фізичного виховання шкіл скласти списки учнів, які грають у шахи. А Федерація проведе в школах відбірні турніри, підготує методичні матеріали для вчителів таким чином, щоб вони мали загальне уявлення про шахи і змогли швидко поповнити свої знання про даний предмет, після чого могли б почати навчання дітей.
4. На базі клубу СумДУ «Інтелект» відкрити Комунальну установу «Шахова ДСЮШ». Знайти законні можливості і домовленості із керівництвом СумДУ про виділення приміщення для шахової школи. Вважаємо, для місцевої влади це не складне завдання, а для місцевого бюджету це цілком прийнятні кошти. Тому, що КУ «Шахова ДЮСШ» (навіть у стінах іншої КУ), буде мати хоч якусь мінімальну державну підтримку і захист. Ця шахова школа буде маленьким символом нашого інтелектуального простору на Сумщині.
Ми, шахова спільнота м. Суми, учні-шахісти, батьки, неодноразово зверталися до управління освіти, відділу молоді і спорту СМР, управління молоді і спорту ОДА, до міського голови, до голови облдержадміністрації, до депутатів, до керівництва СумДУ з проханням підтримати наші програми.
Наразі очікуємо, що в кінці листопада на чергову сесію Сумської міської ради будуть винесені всі ці ініціативи. Є надія, що нас почують і підтримають, бо Програма направлена на соціальний розвиток міста, підвищення авторитету міста у Всеукраїнському та світовому спортивному співтоваристві, припливі інвестицій, збільшенні кількості спортивних туристів. Це сфера підготовки людини до трудової діяльності, задоволення її духовних і фізичних запитів, зміцнення і розширення інтернаціональних зв’язків, а також одним із важливих засобів етичного та естетичного виховання, створення системи всебічної підтримки та розвитку національної свідомості та громадянської активності молоді”.