У Сумах оператора ринку оштрафували на 28 тисяч через неправильне зберігання харчових продуктів
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Сумській області на території кінно-спортивної школи було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю), де встановлено, що в одному з приміщень розташований склад харчових продуктів, які зберігалися з порушенням загальних гігієнічних вимог – це вказувало на повну незахищеність харчових продуктів від потрапляння небезпечних факторів та забруднення під час зберігання харчових продуктів.
За результатами перевірки був складений акт, в якому зафіксовані наступні порушення гігієнічних вимог у сфері безпечності харчових продуктів:
- потужність (склад харчових продуктів) не підтримується в чистому стані. На стінах, стелі наявне павутиння, пил, бруд. Підлога брудна в деяких місцях сліди мастильних матеріалів та наявні сліди коліс автотранспорту. Двері на одному з виходів відсутні, відповідно харчова продукція, яка зберігається в приміщенні складу не убезпечена від контакту із птахами, шкідниками, гризунами, брудом з вулиці та конюшні;
- склад захаращений брудними пустими коробками, ящиками, шафами, прилавками з магазину та різними речами, які не використовуються оператором ринку, дане захаращення унеможливлює проведення якісного, миття, чищення та/або дезінфекції потужності, як результат, це наявність бруду, пилу, павутиння;
- потужність не має належної вентиляції, так як присутній специфічний запах від поряд розташованої конюшні, що вказує на відсутність фільтрів та системи вентиляції потоку повітря. Відсутність належної вентиляції може стати причиною, як мікробіологічного, так і механічного забруднення повітря в приміщенні складу де зберігаються харчові продукти;
- піддони на яких лежать харчові продукти брудні. Візки для перевезення харчових продуктів у неналежному стані, брудні, зі слідами іржі;
- харчові продукти не захищено на всіх стадіях обігу, так як не ведеться контроль температурних режимів та вологості. Зокрема було виявлено зберігання рибних консервів у кількості 5 одиниць без дотримання відповідної температури, визначеної виробником;
- результативна боротьба з гризунами і шкідниками не ведеться, так як було виявлено екскременти гризунів та птахів. Відсутні пастки, схема розташування пасток. В наявності місця для проникнення гризунів (відсутні двері) та наявні місця для укриття та розмноження гризунів – захаращення речами, які не використовуються оператором ринку.
Незважаючи на суттєвість виявлених порушень та їх фіксацію на відеозапис, оператор ринку отримувати акт перевірки та припис відмовився та розпочав тривале ухилення від одержання документів засобами поштового зв’язку. Від усунення зафіксованих перевіркою порушень та явки на розгляд справи також ухилився.
Після вичерпання всіх можливих заходів для повідомлення оператора ринку, Головним державним ветеринарним інспектором в Сумській області на підставі матеріалів перевірки були застосовані штрафні санкції в розмірі 28338 грн.
Оператор ринку із штрафними санкціями не погодився та оскаржив його до Сумського окружного адміністративного суду, мотивуючи свої вимоги не одержанням акту перевірки та повідомлення про розгляд справи, відсутністю його державної реєстрації в якості оператора ринку за відповідною адресою.
З метою доведення нездійснення діяльності за адресою розміщення складу, оператором ринку був підроблений та наданий акт повернення складу орендодавцю, в судовому засіданні під присягою надані завідомо неправдиві свідчення.
На жаль, Сумський окружний адміністративний суд своїм рішенням позовні вимоги задовольнив та визнав незаконним застосування штрафу. Головне управління з таким відвертим ігноруванням вимог закону під час ухвалення судового рішення не погодилось та оскаржило його в апеляційному порядку.
За результатами апеляційного перегляду зазначене рішення Сумського окружного адміністративного суду було визнано незаконним та скасовано повністю. Апеляційна інстанція визнала проведення перевірки та застосування штрафу законним та обґрунтованим.
За фактом намагання суб’єкта господарювання ввести суд в оману щодо дійсних обставин справи з використанням завідомо неправдивих свідчень та підроблених документів органами нацполіції було відкрито кримінальне провадження за ст. 384 Кримінального Кодексу України.
На даний час Головним управління Держпродспоживслужби в Сумській області вживаються заходи для примусового стягнення застосованого штрафу, у межах виконавчого провадження ініційований арешт майна та грошових коштів оператора ринку.