«Wi-Fi-роутери спричиняють рак мозку»: У Сумах розповсюджують дивний фейк
Читачі із Сум повідомляють про оголошення, які почали розклеювати у під’їздах багатоквартирних будинків. З фейковим меседжем — буцімто Wi-Fi-роутери спричиняють рак мозку, а тому, мовляв, потрібно вимикати їх на ніч.
Wi-Fi — це бездротова технологія, яка використовує радіохвилі для інтернет-зв’язку без кабелів. Масово використовувати в побуті роутери почали ще років 15 тому. І, як бачите, ні в кого роги не виросли, а хвости не відпали.
Пояснення
Вайфай — це неіонізуюче випромінювання і впливати на ДНК людини не може, оскільки не здатне вибивати електрони з атомів. Так само, наприклад, радіохвилі, які використовуються у мобільній мережі 5G та інших технологіях мобільних телефонів, знаходяться на низькочастотному кінці електромагнітного спектра. Ці хвилі не здатні впливати на ДНК людини та пошкодити клітини.
Домашній вайфай-роутер зазвичай працює на частоті 2,4ГГц та 5ГГц. Мобільна мережа 5G працює в двох діапазонах: до 6 ГГц і до 100 Гігагерц. Це той самий низькочастотний діапазон електромагнітного спектра. Вище йде інфрачервоне і видиме світло, а потім ультрафіолетове і ще вище — іонізуюче (рентгенівське та гамма) випромінювання. Для порівняння — на близькій до вайфай частоті працює мікрохвильовка. Але потужності неспівмірні: 800 Ватт проти 100 міліВатт у вайфай, що у 8000 разів менше. Людину і звуковою хвилею можна вбити, але ж музику всі слухають і не вмирають. Головне розумний підхід.
А що кажуть наукові дослідження?
Чи може нашкодити здоров’ю Wi-Fi? Наразі немає однозначної відповіді на це питання. Бракує вагомих доказів, що Wi-Fi або взагалі електромагнітне поле (ЕМП) може безпосередньо викликати рак.
Ще в 2011 році Міжнародне агентство з досліджень раку (IARC) Всесвітньої організації охорони здоров’я заявило, що ЕМП «можливо канцерогенне для людини» https://bit.ly/2VQeh91. Відтоді й понеслися чутки про можливу шкоду. Однак ці результати суперечливі. Дослідження 2018 року свідчить, що немає чіткого зв’язку між ЕМП і пухлинами головного мозку https://bit.ly/3zuXqYb
У дослідженні на тваринах, яке провели в 2015 році, тривалий вплив Wi-Fi викликав окислювальний стрес у матках щурів https://bit.ly/3xSwIbx
Окислювальний стрес сприяє розвитку раку, оскільки спричиняє нездатність клітини долати збільшення виділення активних форм кисню та запобігти пошкодженню клітинних структур.
Крім того, одне дослідження на тваринах, проведене в 2018 році, виявило, що Wi-Fi знижує активність антиоксидантних ферментів, які борються з окислювальним стресом https://bit.ly/3ez6J1a. Але механізми цих наслідків незрозумілі. Висновки неоднозначні. Потрібні додаткові дослідження.
Згідно з дослідженням 2014 року, проведеним Trusted Source, тривалий вплив Wi-Fi-випромінювання знижує репродуктивну функцію самців щурів. Дослідження на тваринах 2016 року показало, що Wi-Fi випромінювання спричиняє пошкодження ДНК в яєчках щурів. Але дослідження, що проводилися на тваринах, не можна автоматично накладати на людей. До того ж дослідники для більшого унаочнення своїх результатів можуть опромінювати одразу з десяти роутерів.
У дослідженні 2015 року науковці вивчали рухливість сперми у понад 1000 чоловіків https://bit.ly/3y59xuk
Піддослідні відповідали чи користуються вони Wi-Fi та мобільним телефоном. Дослідники встановили, що у чоловіків, які користувались бездротовим інтернетом, зменшилася рухливість сперми у порівнянні з чоловіками, які користувались дротовим Інтернетом.
Але дослідники нічого не сказали про можливі механізми цих результатів. Або, наприклад, з анкети було незрозуміло, чи учасники курять. А куріння може вплинути на рухливість сперми.