Як система «Безпечне міcто» допомагає розкриттю злочинів у Конотопі?
Коли у Конотопі трапляється резонансна подія, як то крадіжка чи ДТП, – містяни реагують схвильовано та одразу пригадують про систему «Безпечне місто». Разом із конотопською поліцією та відділом надзвичайних ситуацій konotop.city пояснює, що це та як працює у Конотопі.
Камери відеоспостереження як гаджети
Системи відеоспостереження використовуються для посилення безпеки населення, дорожнього руху та розкриття злочинів. Такі камери встановлювали у Конотопі до 2019 року за програмою «Правопорядок 2016-2020», повідомив начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами Сергій Мусієнко.
Перехрестя вул. Сарнавська та вул. Ярківська
Ці камери невеликого розміру та встановлені на перехрестях у місті. Наприклад, на перехресті біля «КСТ», біля колишнього пологового будинку (перехрестя вулиць Генрала Тхора та Лазаревського). Коли траплялися ДТП саме на перехрестях, відео з них могли допомогти.
Як говорить Сергій, такі камери не задовольняли поліцію ні своєю роздільною здатністю, ні відеозйомкою. Не можна було ідентифікувати автомобіль за номерним знаком, до то ж незадовільна видимість у нічний час чи у погані погодні умови. «У 2018 році вирішили створити інтегровану систему “Безпечне місто”. Що нам було важливо: ідентифікація номерних знаків, хороша видимість зображення у різних погодних умовах», – зазначає Сергій Мусієнко.
Відеокамери – як гаджети. Сьогодні у гаджета функціонал один, а завтра – уже зовсім інший.
Про «Безпечне місто»
Така система успішно реалізується у Чернігові, тому депутати Конотопської міської ради їздили туди, щоб перейняти досвід. Урешті зупинилися на тому, щоб оголосити конкурс на закупку та встановлення інтегрованої системи й камер NVISION. Компанію визначила державна система закупівель «Прозорро».
«За підрахунками спеціалістів, які опрацьовували наше місто, Конотоп з такою кількістю населення, перехресть, закладів освіти, потребує близько 500-700 відеокамер. Тоді всі громадські місця, місця масових заходів, місця високого трафіку людей охоплюватимуть камери», – додає начальник відділу.
14 квітня 2019 року на сесії сьомого скликання прийняли рішення про внесення змін до комплексної програми «Правопорядок» та виділили майже 2,5 млн грн на придбання інтегрованої системи, камер та монтаж.
Інтегрована система – це аналітична система, якій можна задавати параметри. Тобто ти не сам розпізнаєш знаки на авто, а її функціонал дозволяє це робити автоматично. Ця система може відбудувати маршрут автомобіля містом з номерним знаком будь-якої країни.
Про камери та розкриття злочинів
Камер, які розпізнають номерні знаки та марки авто, 16. Вони під’єднані до загально поліцейської системи «Гарпун», де вносять у бази авто в розшуку. Їх можна побачити біля повороту на Ромни, на Підлипне, на кінцевій зупинці трамвая на Деповській, перед аеродромом тощо. Фактично, всі виїзди на сьогодні цими камерами закриті. Звісно, за винятком полів та лугів. Також встановили ще 16 оглядових камер у парках та місцях скупчення людей.
Перехрестя вул. Богдана Хмельницького та вул. 6 Вересня
Як зазначає інспекторка з комунікацій Конотопського відділу поліції Наталія Сохань, ці камери допомагають у розкритті злочинів, пошуку злочинців та встановленні їх осіб. Наприклад, нещодавно у міському парку чоловік украв телефон. За допомогою камер вдалося встановити особу злочинця, а потім вже знайшли, де він проживає, та розкрили справу. Також вдається розпізнавати авто, які тікають з місця пригоди, чи під час пошуку викрадених авто.
Однак є інший бік медалі. У Конотопі нещодавно трапилося ДТП у центрі. Однак саме там камери не встановлені. Є лише камера, яку встановили десять років тому та має сумнівну якість. Було б добре їх там мати, але для цього треба розвивати систему. 32 камери – це лише перший етап. Їх замало для повного охоплення.
За словами Сергія Мусієнка, кінцева мета – «ловити» людину на камеру на залізничному вокзалі й провести її по всьому місту. Для цього потрібно у перспективі наростити систему хоча б до 500 камер.
Цього року планують встановити 28 камер біля дошкільних та шкільних закладів, які вже мають оптико-волоконну систему. Це потрібно, щоб прослідковувати, хто забрав дитину, на якому авто привезли тощо. Ці камери мали придбати ще у 2020 році, однак через карантин плани змінилися.