За кілька місяців річка перетворилася на калюжу
Про річку Ромен, що «вмирає від спраги», розповіли мешканці мікрорайону Процівка, що в місті Ромни. Тепер у ній повільно починає зникати видовий склад рослин та тварин. Але далі проблем може бути набагато більше, запевняють фахівці. Чому в цій історії фігурує Міжрегіональний центр швидкого реагування ДСНС України – розповіли у водному господарстві Ромен.
Буквально за декілька місяців місцева річка перетворилася просто на калюжу. В окремих місцях її легко можна перейти в чоботях. Громадський еколог Володимир ЛИТОВКА пояснив, що це може спричинити цілковите вимирання видового складу всього живого, усіх організмів, які “дружать” між собою. З точки зору науки, якщо один елемент прибрати, то другий потім сам руйнується або зникає. Але що ж стало причиною таких колосальних перетворень?
Про те, що підняли шлюз у районі Процівки, розповіли мешканці міста. Здавалося б, звична процедура, та ж його не чіпали роками. «Шлюзи створені для підтримання балансу. І вони повинні бути або закриті скрізь, або відкриті, щоб не страждала природа, – розповів Володимир Вікторович. – Багато з них непрацюючі – обірвані троси. Такі шлюзи виконують лише негативну роль. А взагалі їх будували для того, щоб зрошувати поля». Ніякої ж системи регулювання немає, наголосив еколог.
Хоч сам шлюз не герметичний, і вода під ним проходить, природа страждає не на жарт. Якщо восени будуть рясні опади, то все відновиться. Та цього року їх було дуже мало, русла деяких малих річок узагалі позникали, непокоїться пан Володимир.
Свого часу ідентична ситуація склалася в селі Ведмеже – там також підняли шлюз. Уся річка, що йшла донизу, пересохла. Та хто й навіщо чіпає те, що більше схоже на металобрухт, ще й так непослідовно, намагалися дізнатися в господарів механізму.
Шлюз перебуває на балансі Конотопського міжрайонного управління водного господарства, розповів начальник в роменської дільниці організації Тарас МОЛЕЩИЙ. Про підняття, говорить, його ніхто не попереджував, про що він одразу ж доповів “на Конотоп”. «Кран був з МНС», – пояснив Тарас Васильович. Але що він там робив, чоловік не знає.
Чомусь у Конотопському міжрайонному управлінні цієї інформації не підтвердили. Головний інженер Володимир МОГИЛА обурений самовільними діями “невідомих” та знає, що наслідки можуть бути непередбачуваними. Так, навесні в селах Калинівка, Житнє, Миколаївка, з іншого боку висохлої річки, почнуть підніматися ґрунтові води, що можуть захопити й підвальні приміщення селян. Перш за все, вода дістанеться до другого шлюзу в районі села Житнє. Знову ж таки, усе залежатиме від природних умов.
Що ж до Міжрегіонального центру швидкого реагування, його фахівці переконують, що фіксованих записів на використання техніки в їхньому журналі немає. «Ніде таких викликів у нас не було», – запевнив Валерій ШОКУТЬКО, помічник начальника Центру.
Свою версію запропонував Володимир ЛИТОВКА. За його здогадами, імовірно, шлюз хотіли здати на металобрухт. Імені винного ніхто так і не озвучив. У Конотопському управлінні пообіцяли вивчити це питання найближчим часом.
Джерело: Новий погляд Роменщини