Соціальний експеримент: як прожити на 62 гривні в день
З 1 грудня прожитковий мінімум в Україні збільшиться на 4,3% і становитиме 1853 гривень. Це означає, що конотопцям рекомендують витрачати 60-62 гривні в день на особу. За підрахунками уряду, цього має вистачати. Що реально можна придбати за ці гроші і чи вистачить їх хоча б на базові споживчі потреби — перевірили журналісти з Конотоп.City.
Прожитковий мінімум — це вартість мінімального набору найнеобхідніших для життя продуктів харчування, товарів непродовольчої групи та різноманітних послуг. У ньому перелічені 296 позицій та орієнтовна кількість товарів на рік. Востаннє цей перелік уряд переглядав у 2016-му.
За даними Держстату, українці витрачають на їжу 50,3% заробленого, на непродовольчі потреби йде 28,8% доходів, на оплату компослуг — 13%. Тому ми вирішили проаналізувати найважливішу частину прожиткового мінімум — харчування.
Ми підрахували, скільки і яких продуктів на добу рекомендують вживати відповідно до прожиткового мінімуму. М’ясні продукти — 145 грамів, хліб — трохи менше 280 грамів, молочні продукти — близько 340 грамів, овочі та фрукти — 460 грамів, риба — близько 35 грамів, соняшникова олія або маргарин — близько 40 грамів, картопля — майже 300 грамів.
Закупи робили у одному із продовольчих магазинів із середньою ціновою політикою. За батон, йогурт, картоплю, капусту, моркву, оселедець, м’ясо та олію заплатили 290 гривень. І це ще не купували фруктів.
Якщо їсти у таких пропорціях, як рекомендує прожитковий мінімум, вартість аналогічного продуктового набору становитиме 52 гривні. Кілька днів на такій строгій дієті прожити можна, але лише у якості експерименту.
Досвідчені конотопські господині зізнаються: на повноцінне харчування з сімейного бюджету щомісяця йде понад 3 тисячі гривень. Це за умови, що в меню присутні бюджетні страви, на приготування яких доводиться чимало годин витрачати на кухні.
Але в суму 62 гривні на добу включена не тільки їжа. Ще треба враховувати сплату комунальних послуг із розрахунком на один день, купівлю предметів особистої гігієни та проїзд у громадському транспорті. Витрати на мобільний зв’язок та інтернет у списку найнеобхіднішого взагалі відсутні.
Про новий одяг за таких умов залишається лише мріяти. Грошей на нього після придбання їжі, оплати комуналки та купівлі засобів гігієни не залишається взагалі. Хоча у прожитковому мінімумі він, звісно ж, передбачений. Норма для чоловіків: по одному костюму, краватці, джемперу, светру, брюках на рік. З нижньої білизни: шість трусів, дві майки, одні плавки та десять шкарпеток — на рік. Для жінок передбачено шість трусів, два бюстгальтера, дві майки, купальник, пара синтетичних колготок та брюки. Верхній одяг чоловіки мають носити не менше 3-5 років, а жінки ще довше — від 5 до 7 років.
Виникає питання, хто може так жити? Як виявилося, режим суворої економії знайомий багатьом містянам. Конотоп.Сity проводить онлайн-опитування: скільки заробляють конотопці. Наразі лідирує варіант від 3 до 5 тисяч гривень. За нього проголосували 25% респондентів. А от 18% зізналися, що заробляють менше 3 тисяч гривень. А значить життя за прожитковим мінімумом для них — не соціальний експеримент, а повсякденні реалії.
Джерело: https://konotop.city/