Протягом дня на Сумщині зафіксовано 121 вибух
У Сумах нетверезий водій проїхав на заборонний сигнал світлофора
Кубок України з армспорту: шосткинець виборов «срібло»
Мощі Миколая Чудотворця оселилися на СумщиніФОТО
Сумчани виграли Кубок Незламності
У Сумах збили жінку на пішохідному переходіФОТО
У Сумах відкрилася польська виставкаФОТО
Сумські фігуристи здобули медалі на всеукраїнських змаганнях
Основні цифри бюджету Сумщини-2025
У Сумах тривають ветеранські турніри з футзалу
Музей війни сторили на прикордонні СумщиниВІДЕО
Нардеп Максим Гузенко відзначив енергетиків РоменщиниФОТО
Діти Тростянецької громади отримали статус дітей війни
“Укрпошта” випустила марку, присвячену 75-річчю конотопського трамваю
Як сумська художниця здобула успіх в Україні та Польщі
Рідні Владислава Карпця із Сумщини просять надати загиблому звання Героя УкраїниФОТО
“Не знаєш, коли прилетить”: енергетики Сумщини про свою роботу в умовах війниФОТО
У Сумах пройшов Різдвяний хокейний турнір
Президент відзначив сумських рятувальників
За добу на Сумщині знищили 5 вибухонебезпечних предметівФОТО
Зросла кількість пошкоджених будинків у Роменській громаді внаслідок ворожого ударуФОТО
На Сумщині двічі ліквідовували пожежі, спричинені ворожими обстріламиФОТОВІДЕО
У Ромнах усувають наслідки нічного удару окупантів
Сум’янка стала чемпіонкою України з боксу
Волонтери опублікували фото наслідків ворожого влучання по Роменській громадіФОТО
Сумські письменники провели «Різдвяні зустрічі»
На Сумщині нагородили переможців Гімназіади
Сумська студія «Art’elь moda» показала виставку до свого ювілеюФОТО
Шосткинська громада отримала мобільну клінікуФОТО
Сьогодні у небі над Сумщиною збито 12 ворожих БпЛА

«У людей має бути мрія»: пам’яті прославленого футболіста і тренера Михайла Фоменка

За кількістю нагород і звань наш земляк Михайло ФОМЕНКО (19 вересня 1948 р. – 29 квітня 2024 р.) – найтитулованіший вихованець сумського футболу. У складі «Динамо» ставав 3-разовим чемпіоном і 2-разовим володарем Кубка СРСР. А чого варті завойовані ним Кубок кубків і Суперкубок УЄФА, бронзова олімпійська нагорода, 24 виступи за збірну СРСР і відбіркові матчі до ЧС і ЧЄ! Він – заслужений майстер спорту СРСР і заслужений тренер України, який вивів збірну до фінальної частини чемпіонату Європи. Працював з багатьма командами, в тому числі із сумським «Автомобілістом». Під його керівництвом «Динамо» стало чемпіоном і володарем Кубка України, а «Гурія» з Ланчхуті свого часу вийшла до вищої ліги Чемпіонату СРСР. Його 13-річна кар’єра пройшла у сумському «Спартаку», луганській «Зорі» і «Динамо», де разом він провів 462 матчі і забив 12 м’ячів.

Першими розгледіли у юнака здібності до футболу колишній гравець сумської команди майстрів Костянтин ЗІНОВ’ЄВ і Сергій ОРЛОВ, які тоді працювали тренерами в групі підготовки «Спартака».

Уже тоді Михайло вирізнявся серед ровесників своєю наполегливістю на тренуваннях, йому не треба було десятки разів пояснювати той чи інший технічний елемент, розіграш стандартного положення, комбінації тощо. Як згадував наставник, з такими, як Фоменко, було цікаво працювати на тренуваннях, бути спокійним під час матчів, бо грав Михайло надійно, умів повести за собою партнерів.

Михайло Іванович розповідав, що в 16-річному віці почав заробляти непогані гроші, працюючи на насосному заводі разом з батьком – майже 200 рублів, і не бачив свого майбутнього у футболі. Задля задоволення грав у заводській команді. І лише потрапивши до сумської команди майстрів, вирішив пов”язати своє життя з улюбленою грою.

Зі спогадів головного тренера «Спартака» Олександра СЕРБІНА:

– До команди взяли Михайла без вагань. Спочатку ставили у півзахист, але бачили, що це не його позиція. За час підготовки до сезону він змужнів і згодом зайняв місце центрального захисника. Грав стабільно й чітко, вміло обирав позицію, мав неабияке чуття ситуації, міцно тримаючи останній рубіж в обороні. Граючи разом з Анатолієм МОРОЗОВИМ, Миколою ВОРОНЬКОМ, він не давав супернику розвернутися біля своїх воріт, разом вони пропускали не так уже й багато м”ячів.

Перший м’яч Михайло забив 3 червня 1967 року єнакіївському «Шахтарю» (7:1). Того сезону відзначився ще 4-а влучними ударами по воротах харківського «Торпедо» (1:1), авангардівців Макіївки (3:2), дзержинського «Старту» (1:1) і севастопольської «Чайки» (1:2). Ще трьома голами відзначився в 1969 році.

Двічі «Спартак» був призером змагань серед команд класу «Б», а в 1969-му, вигравши цей турнір, у фіналі посів 3 місце і здобув путівку до 2 групи класу «А». Заявили тоді сумчани про себе і в розіграші Кубка СРСР. Й до цього часу вболівальники згадують переповнений стадіон і напружене протистояння із вищоліговим алма-атинським «Кайратом». Спартаківці поступилися більш досвідченому супернику – 1:3, але підвищили свій рейтинг у футбольному світі.

Уже тоді за ФОМЕНКОМ почали «полювати» тренери команд вищої ліги, зокрема одеського «Чорноморця» і московського «Спартака». Особливо сподобався юнак Миколі СТАРОСТІНУ, який переконував його у перевагах столичного життя. Але Михайло відмовився, відчуваючи, що його час ще не прийшов. А ветеран сумського футболу Іван ПРИЙМЕНКО, можна сказати, зберіг ФОМЕНКА для Сум і «Динамо». Після товариського матчу з московським «Спартаком», який гості виграли – 3:2, тренери зацікавилися нашим захисником, про гру якого мали вже уявлення. Їхній нападник Галімзян ХУСАЇНОВ намагався більше дізнатися про офіцера оборони (так називали Фоменка) у Івана, який супроводжував команду москвичів. Він так охарактеризував Михайла, що у гостей відразу пропав інтерес до нашого захисника.

Цікавий факт. Одного разу, заповнюючи якусь соціологічну анкету, Михайло написав – його мета зіграти за збірну СРСР. Дехто з гравців сміявся, мовляв, мріяти – шкідливо. Але мрія збулася, і він увійшов до символічної збірної країни 1970-1980 років як один з найкращих захисників.

А через рік Михайло повідомив О. СЕРБІНУ, що отримав запрошення до «Зорі». Воно прийшло на День народження юнака, який він відмічав разом з родиною.

– Дивись, Михайле, сам, вирішувати тобі. Якщо згоду даси, затримувати тебе не буду, – відповів тренер. – Не вдасться закріпитися, повертайся додому, будемо раді бачите тебе знову у нашій команді.

І Михайло ризикнув, але поставив одну умову, що йому буде гарантоване місце в основному складі «Зорі».

Михайло «втрачає» золоту медаль / 1970-1971 рр. «Зоря» (Луганськ). 63 матчі – 1 м”яч

Михайло відразу органічно вписався в амбіційний колектив луганців, який до того часу обживався у вищій лізі і був на підході до своїх головних досягнень.

Уже в 2-му турі чемпіонату СРСР 1970 року проти московського «Торпедо» 21 квітня Михайло дебютував у «Зорі». У наступному матчі в Одесі він уперше зіграв проти свого майбутнього партнера Стефана РЕШКА. Тоді у 5 матчах ворота луганців суперники не могли взяти жодного разу.

На той час «Зоря» була боєздатним колективом – не всім грандам футболу вдавалося, як то кажуть, поставити луганчан на місце. Лише спартаківці та динамівці Києва змогли виграти у «Зорі».

Свій кубковий матч Михайло зіграв саме проти «Динамо». У зустрічі з армійцями Ростова він допоміг супернику забити м”яч у … власні ворота. А свій єдиний гол у вищій лізі надіслав ударом голови у ворота «Спартака» 8 квітня 1971 року (1:1).

Коли Фоменко грав у «Зорі», за ним уважно вже слідкували тренери «Динамо»…

Грав просто, але надійно / 1972 – 1978 рр. «Динамо» (Київ). 266 матчів – 1 м”яч

До «Динамо» Михайло перейшов на початку сезону 1972 року. «Прогадав, – посміхалися деякі гравці. – Залишив «Зорю», а вона стала чемпіоном».

Спочатку Михайло був незадоволений тим, як тренер Олександр СЕВІДОВ його використовує. Він ставив Михайла в основу, але не туди, куди він звик – то правим захисником, то лівим. Його це не влаштовувало. В команду приїхало керівництво із ЦК. Зібрали всіх гравців, стали цікавитися думками кожного. Михайло встав і заявив: «Або я буду грати на своєму місці, або повертаюся в «Зорю».

У новій команді він зайняв місце вільного захисника. Грав старанно, досягаючи взаєморозуміння з партнерами. Дебют відбувся 4 квітня у Луганську проти «Зорі», якій динамівці поступилися – 0:3. Того сезону отримав срібну медаль, а «Зоря» підкорила чемпіонську вершину.

Наступного року Михайло зайняв місце заднього стопера і надійно і впевнено тримав свій рубіж. Про Фоменка у своїй книзі «Безкінечний матч» Валерій ЛОБАНОВСЬКИЙ написав: «Коли Михайло сумнівався, чи вдасться зіграти без помилки, ніколи не робив ніяких кроків, усвідомлюючи згубність необачних дій для команди. Його девіз – хай краще простіше, але надійніше – можна порадити взяти на озброєння сьогоднішнім заднім захисникам».

У колекції гравця – 7 медалей, не вистачає лише бронзової. Найпам”ятнішими для нього є перша золота медаль чемпіона СРСР, відзнака за перемогу у розіграші Кубка кубків і виграш Cуперкубка УЄФА у непереможної «Баварії». Виступ киян у Кубку кубків став своєрідним тріумфом українського футболу. У 9 матчах – 8 перемог! Фоменко відіграв усі матчі. І хоча з трибуни він разом зі Стефаном РЕШКОМ були малопомітними, але не допускали жодної помилки, виграли всі єдиноборства і просто збентежили суперників своєю ефективною грою. Коли воротаря Євгена РУДАКОВА запитали, кого б виділив як справжнього бійця, що віддає всі сили поєдинку, він назвав КОЛОТОВА, ВЕРЕМЄЄВА і ФОМЕНКА.

Свій єдиний м”яч в «Динамо» Михайло забив 16 квітня 1978 року у повторному матчі 1/8 фіналу розіграшу Кубка СРСР одеському «Чорноморцю», поставивши переможну крапку на 90-й хвилині зустрічі (4:0).

На тренерському містку (1984 – 2016 рр.)

У 1984 році «Динамо» посіло 10 місце. Треба було щось змінювати в команді. На горі вимагали репресій і планували звільнити Анатолія ПУЗАЧА. Ні за яких обставин ЛОБАНОВСЬКИЙ не хотів його втрачати. «Тоді ми, – розповідав пізніше Михайло Іванович, – сіли за стіл і вирішили: мій варіант зі звільненням і перехід у «Десну» влаштує всіх і врятує тренерський штаб команди».

Так 40 років тому Михайло Фоменко вирушив у самостійне тренерське плавання. Цій роботі він присвятив 33 роки. Працював з багатьма командами різних ліг чемпіонатів СРСР і України. Тренував сумський «Автомобіліст», «Гурію» з Ланчхуті вивів до вищої ліги чемпіонату СРСР, а харківський «Металіст» – до вищої ліги ЧУ, з «Динамо» став чемпіоном і володарем Кубка України.

Роботу в якій команді він згадує з особливим задоволенням?

– В усіх без винятку, – зазначив Михайло Іванович. – У тому числі й в рідних Сумах, в «Автомобілісті».

Чотири роки очолював збірну України. На відборі до ЧС в Бразилії українці посіли 2 місце в групі і увійшли до ТОП-20 рейтингу ФІФА. У 2016 році команда вийшла до фінальної частини чемпіонату Європи. Виступила невдало. Формально нею керував ФОМЕНКО, а насправді Андрій ШЕВЧЕНКО, якого зобов”язав це робити його кум і голова ФФУ Андрій ПАВЕЛКО. Після невдачі ФОМЕНКО як головний тренер збірної попросив у вболівальників вибачення за невдалий виступ на ЧЄ. «Який сенс продовжувати співробітництво, якщо завдання ми не виконали? Я беру відповідальність за відсутність результату на себе й подаю у відставку», – заявив тоді Фоменко. У людей має бути мрія, а також бажання її реалізувати. Цим я керувався впродовж свого життя.

А що, окрім футболу, живило Михайла Івановича? Як він сказав, сім”я, сім’я і ще раз сім’я. А ще – дружина Валентина й онука Анастасія. На жаль, єдина донька Яна рано померла…

Вічна пам’ять…

29 квітня, на всеукраїнський День футболу, на 76 році життя Михайло Іванович відійшов у вічність…

Олександр ФОМЕНКО, рідний дядько Михайла Івановича:

– З Мишком я був з самого дитинства, бо його мама рано пішла з життя і ним опікувалася бабуся, тобто моя мама. Частенько доводилося хлопчину няньчити. Він був доброю і спокійною людиною. Доля часто випробовувала Михайла Івановича на міцність і стійкість, а останній гол у його ворота забила невиліковна хвороба.

Георгій ЗАВГОРОДНІЙ, друг дитинства:

– Наші батьки працювали на одному заводі, тож ми з Мішею подружилися, хоча він був старшим за мене на 8 років. Багато грали в футбол, він формував команду і завжди говорив: «Малий, будеш грати зі мною». Коли став відомим, залишився простою людиною, катав нас на своїй «Волзі». Одного разу зустрілися в Сумах, назвав його Михайлом Івановичем. А він зауважив: «досить одного імені, адже ми друзі з дитинства».

Володимир ОНИЩЕНКО, друг, з яким грали в «Динамо» і тренували збірну України:

– Михайло Іванович не прожив даремно жодної миті як футболіст і як тренер. Він створив велич українському футболу, до якої вже 50 років ніхто не зміг наблизитися. Разом з ним відійшла ціла епоха українського футболу.

Володимир САЄНКО, екс-президент ФК «Явір» (Краснопілля):

– Михайло Іванович з любов”ю ставився до нашої команди, допомагав порадами, підтримував її. Він був порядною людиною, його поважали численні друзі й товариші, а особливо вболівальники.

Михайло Фоменко вартий вшанування. Тож пропоную Асоціації футболу Сумської області і міськраді розглянути питання про присвоєння стадіону «Ювілейний» ім’я Почесного громадянина міста Суми Михайла Фоменка. Він багато зробив для розвитку і популяризації футболу на Сумщині і в Україні!

«Де б я не працював, я ставив перед собою максимальні завдання. Майже скрізь їх вдавалося реалізувати. Потрібно ставити найвищі завдання і намагатися їх виконувати», – таким було тренерське кредо Михайла Фоменка.

Григорій Рева

www.shans.com.ua

Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ

Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника