Стало відомо, хто фінансує партію мера Тростянця Юрія Бови
Громадський рух “Чесно” відкрив інформацію, хто насправді фінансує партію “Сила людей”. Зауважимо, що найвідомішим представником цієї політсили на Сумщині, який активно пов’язує свою діяльність із “Силою людей”, є міський голова Тростянця Юрій Бова.
Прихильники партії боялися вносити кошти особисто. Гроші передавали голові політради, а головним донором залишається співзасновник партії. Донори жертвують кошти через термінали і “Приват 24”.
Партія зараз перезавантажується й обирає керівні органи перед парламентськими та президентськими виборами. Тому члени партії призупинили її фінансування.
За несплату членських внесків з “Сили людей” виключають партійців.
У 2016 році “Сила людей” отримала близько 2 мільйонів гривень внесків. У 2017 році внески пішли на спад: за три квартали на рахунки партії надійшло майже втричі менше, ніж за 2016 рік у цілому.
“Сила людей”
“Не всі партійці були на той час готові вносити свої дані, а це і паспортні, і ідентифікаційний код“
“Сила людей”
“Сила людей”
“Точно сказати не можу, але то була досить суттєва сума“
Свідчить його декларація як кандидата до Львівської облради.
Таким чином, можна припустити, що теоретично він мав можливість пожертвувати на потреби партії.
Але попри це залишається питання, чи дійсно політик бігав понад 10 разів на день до банку чи поштового відділення, аби внести особисто кошти на рахунок. Саме такі вимоги ставить закон.
При цьому, перед переказом коштів потрібно написати заяву, якою донор засвідчує, що в нього відсутні обставини, які можуть бути підставою для відмови у прийнятті внеску на користь політичної партії.
Зразок заяви затверджено НАЗК лише в червні 2016 року. Судячи зі звіту, саме в цей час припинилися масові перекази від однієї людини.
Громадський рух ЧЕСНО поцікавився у чинного голови секретаріату партії, чи подають члени партії такі заяви особисто.
“Сила людей”
Закон не вимагає, щоб людина особисто жертвувала кошти в касу банку або через поштове відділення.
Однак у ньому є норма, згідно з якою разом із платіжним документом той, хто вносить кошти, повинен подавати заяву, у якій підтверджує, що ознайомлений з обмеженнями та правилами фінансувати партії.
Саме це обмеження з усіх можливих способів оплати виключає онлайн-платежі, термінали тощо. Єдиний спосіб переказати кошти не порушивши закон – через банківську касу чи поштове відділення.
Громадський рух ЧЕСНО в одному з відділень ПАТ КБ “ПриватБанку” провів експеримент.
Ми спробували перевірити, яким чином банк пропонує внести кошти на рахунок однієї з партій. Було запропоновано кілька варіантів: через додаток “Приват24”, термінал швидкого обслуговування клієнтів або через касу.
У терміналах є функція сплати вступних та членських внесків, але ніякого бланку заяви не прикріплено до форми оплати. Проте, є цікава функція “Заплатити від імені іншої особи”. Цю опцію додали в результаті переговорів секретаріату партії з представниками “ПриватБанку”.
Касир відділення на прохання видати бланк заяви для заповнення відповіла, що їх немає. Де їх узяти – вона не знає і взагалі вперше чує про таке.
Ми звернулися за роз’ясненням до керівництва банківського відділення.
“Я вперше чую про таку заяву. Зробіть внесок через термінал, там немає ніякої вимоги заяви. Так вам буде простіше“
Як звітують банківські установи перед НАЗК, і чи контролює НАЗК взагалі виконання цієї норми? У “ПриватБанку” запевнили, що звітують постійно, але як часто – сказати не змогли.
Очевидно, йдеться про те, що банки, НАЗК, партії і їхні внесники не дотримуються однієї з вимог закону. Цьому є низка причин, серед яких – невиправдано обтяжена процедура внесення коштів. Також банкам нав’язують непритаманну функцію збору документів, які не стосуються їхньої внутрішньої фінансової документації.
У цій ситуації НАЗК не займає активної позиції, яка повинна була б бути виражена в ініціюванні змін до законодавства. Натомість маємо ще один закон, окремі норми якого ігнорують усі сторони.
“Вносив внески так, як було зручно! Якісь внески міг робити самостійно, якісь могли робити мої помічники“
“Сила людей” 2016 року
У 2017 році суми членських внесків та кількість пожертв стали значно меншими.
Навіть найбільший донор Ковтун перестав так часто переказувати кошти. За три квартали 2017-го було лише три внески на загальну суму 4200 гривень у порівнянні з понад 200 тисячами, які він вніс 2016 року.
Політик пояснює це тим, що, з огляду на свою політичну активність у попередні два роки, йому потрібно налагодити власний бізнес, бо вже має деякі втрати від того, що недостатньо приділяв цьому увагу.
в.о. голови політради
“Сили людей”
До слова, саме 2017 року Бова завів на виборах в об’єднану територіальну громаду Тростянця монолітну депутатську більшість від партії “Сила людей”.
Кількість членів партії різко скоротилася у 2016 році. Виключали тих, хто не сплатив членські внески. За словами Солонтая, це спричинило серйозні скандали в партії:
в.о. голови політради
“Сили людей”
Бова наголосив, що за борги член партії не буде виключатися, а просто позбавляється голосу на конференції з обрання керівників та сам не може бути обраний до будь-якого органу.
Член партії з Криворізького осередку Світлана Сова пояснює, як проходить “перезавантаження партії” і як воно вплинуло на членські внески:
член партії “Сила людей” з Криворізького осередку
“Сила людей”
У коментарі ЧЕСНО він зазначив, що серйозних пожертв на партію цього року не було.
Наприкінці грудня 2017 року мало бути позачергове обрання голови політради партії, і Солонтай висував свою кандидатуру. Навіть його соратники прогнозували, що саме він переможе й очолить політраду.
Через відсутність кворуму вибори так і не відбулися. Наразі обов’язки виконує Бова.Наступна спроба бути обраним запланована на лютий 2018-го.
Для “Сили людей” 2018 рік буде роком вирішення нових статутних правил. Бо це – рік перед виборами до ВРУ і президентськими, і партія має вийти оновленою структурою.
У 2016-му партійці ще пристосовувалися до нововведень і багато внесків робили через одну людину. 2017 рік показав, що фінансування діяльності партії все ж таки проводиться за рахунок членських внесків.
Але при цьому платежі здійснюються через онлайн-платіжні системи, термінали, що є порушенням закону. І це заохочують у партії, оскільки на сайті є розділ для переказу коштів.
Однак така ситуація не є унікальною для “Сили людей”. Через відсутність простої і зрозумілої системи здійснення платежів потерпають і інші партії.
Очевидно, що НАЗК та парламентарі повинні ініціювати зміни до законодавства, аби врегулювати це питання. Але зараз закон обтяжує всіх учасників, і відповідно його слід дотримуватися.
У рамках закону “Про політичні партії в Україні” НАЗК перевіряє кожен звіт та надає свої висновки, з якими можна ознайомитися у вільному доступі на їх сайті.
В усіх висновках по фінансових звітах партії “Сила людей” встановлено відсутність порушень законодавства щодо фінансування політичних партій.
для Громадського руху ЧЕСНО