Сумські синоптики розвіяли міф про “температуру на сонці”
З настанням літніх, спекотних днів все частіше можно побачити фото термометрів з епічними показниками та розповіді про температуру “на сонці”. Пояснення з цього приводу дає Сумський обласний центр з гідрометеорології.
На фото нижче психрометрична будка в якій встановлені термометри, що вимірюють температуру повітря на метеорологічних станціях. Вона захищає термометри від дії прямих сонячних променів та теплового випромінювання навколишніх предметів і поверхонь. Крім того за міжнародними стандартами термометри в ній встановлені на висоті 2 метри над природнім трав’яним покривом.
На другому фото прилад “пірометр”, який дозволяє безконтактно вимірювати температуру різних поверхонь.
О 15 годині на метеорологічній станції Суми температура повітря становила +32°, температура відкритої ділянки грунту 46°.
В цей же час при вимірюванні пірометром отримані наступні результати: температура поверхні трави та листя дерев на сонці 32°, в тіні дерев температура трави становила 26°. Температура бетонної поверхні та цегляної стіни становила 42-43°, поверхні асфальту 50°. Темна металева поверхня мала температуру 57°.
Отже слід пам’ятати, що термометр, який знаходиться під прямими сонячними променями показуватиме, або свою власну температуру, або температуру поверхні до якої він прикріплений.
Термін “температура на сонці” не має нічого спільного з реальною температурою повітря і справедливий лише для температури поверхні, яку нагрівають сонячні промені в тому числі ваш одяг, або шкіру. Повітря прозоре для сонячних променів і отримує температуру від підстилаючої поверхні. Тому в великих містах, де багато бетону і асфальту зазвичай температура може бути на декілька градусів вища ніж за містом.