Туристична локація на Сумщині: дуб Павла Полуботка
Лебедин – місто з багатою історією, цікавими пам’ятками архітектури та безліччю неймовірних місць, що можуть стати унікальними туристичними локаціями. Серед них – 300-річний дуб Павла Полуботка, який знаходиться в центрі колишнього Лебединського центрального парку культури і відпочинку, а нині – скверу Павла Полуботка.
Павло Полуботок (1660 (?) — 29 грудня 1724) — український військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави на Лівобережній Україні (1722—1724). Представник козацького роду Полуботків. Син Леонтія Полуботка. Чернігівський полковник. Один з лідерів автономістської партії. За наказом Петра І був ув’язнений у Петропавловській фортеці, де і помер внаслідок тортур.
Павло Полуботок мав у власності млини, ґуральні, гути та рудні, торгував зерном і тютюном. На виручені кошти Полуботок скуповував нові маєтки в сусідніх полках. На початок 1720-х років став одним із найбільших магнатів в тогочасній Гетьманській і Слобідській Україні.
Йому належало близько 2 тисяч селянських дворів, садиби у Чернігові, Гадячі, Любечі, Лебедині, Михайлівці, Коровинцях, Оболоні, Боровичах.
Він мав велику бібліотеку, колекцію картин, ікон та зброї.
За легендою Полуботок відправив гетьманські скарби до Лондона, заповівши повернути їх незалежній Україні чи своїм нащадкам.
Лебединська міська садиба Полуботка розміщувалася: по «парній» стороні нинішньої вулиці Героїв Майдану (раніше Нижня Сумська), а саме на території колишнього повітового училища (згодом – районного будинку дитячої та юнацької творчості), готелю й ресторану «Лебедин» та прилеглої паркової зони; по «непарній» стороні вулиці, де знаходилося управління агропромислового комплексу (колишній будинок графа Капніста); та поблизу будівлі Лебединської друкарні та редакції газети «Життя Лебединщини».
Пам’ять про цю садибу та перебування Полуботка в Лебедині зберігає трьохсотлітній дуб, який був посаджений поблизу маєтку Павла Полуботка, що в кінці XVII – на початку XVIIІ століття знаходився на території парку культури і відпочинку, поблизу танцювального майданчика. В 2016 році парк був перейменований на сквер Павла Полуботка.
Сьогодні це одне з найстаріших дерев на території міста Лебедин.
Часто люди, відпочиваючи в сквері, навіть не здогадувалися про історію цього дерева. В 2014 році, за сприяння місцевого мецената – керівника ТОВ «Крук» Валерія Чалого, була встановлена кована ажурна лава по колу навколо дуба, облаштована територія та встановлена інформаційна табличка (автор таблички – Валерій Лобінцев).
На думку спеціалістів, це історичне дерево слід віднести до числа пам’яток природи місцевого значення.
Сьогодні, «Дуб Павла Полуботка» пов’язує Лебедин з історією України XVIII століття, означеного подіями, які своїми наслідками значною мірою зумовили трагічну долю українського народу.
Андрій Гєльмінтінов, директор Лебединського міського художнього музею імені Б.К. Руднєва