У Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН на Сумщині хочуть вилучити землі
Кабінет Міністрів планує вилучати землі Наукової академії аграрних наук. Зокрема, на Сумщині. Згідно з офіційним листом, підписаним Прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, наукові ділянки, якими користується Інститут сільського господарства Північного Сходу НААН, планують передати новоствореному держпідприємству “Резерв”. Фонд держмайна просить погодити це розпорядження у триденний термін.

Як розповів Віталій Кабанець, в.о. директора Інституту сільського господарства Північного Сходу Наукової академії аграрних наук, у листі за підписом прем’єр-міністра Дениса Шмигаля йдеться про вилучення 97% від загальної земельної площі інституту:

“Пропонується вилучення земельних ділянок в Інституту сільського господарства Північного Сходу, загальною площею згідно проєкту розпорядження понад 285 гектару, а це майже 97% від загальної земельної площі інституту або це уся рілля. Цим проєктом пропонується також вилучення земельних ділянок у ДП Дослідного господарства Інституту сільського господарства північного сходу НААН”.
Землі, які пропонують вилучити, розташовані в межах Садівської громади Сумського району, уточнив керівник дослідного господарства Інституту сільського господарства Північного Сходу Віктор Пахненко. Йдеться про 1305 гектарів ріллі:
“Їх і так вкрай не вистачало, ще б додати 200-300 гектарів для повноцінного гарного життя. Залишиться 126 гектарів. Як тоді утримувати нам галузь тваринництва? Ми маємо статус двох племінних заводів з розведення української чорно-рябої і української буро-молочних порід (корів — ред.) і статус репродуктора племінного по утриманню і розведенню свиней української білої породи. У нас перше в Україні виробництво групи молока А2. Це молоко, яке за якістю те молоко, яке йде на дитяче харчування. А отакий підхід продовольчу безпеку порубає”.
Науковці Інституту сільського господарства Північного Сходу створили 17 сортів сільськогосподарських рослин, проводять дослідження, підтримують розведення порід великої рогатої худоби та свиней.

“Наслідки будуть, особливо, для невеликих сільськогосподарських підприємств, для фермерів. Виникнуть складнощі через те, що протягом багатьох десятиліть сільгоспвиробники були орієнтовані на отримання потрібної їм інформації саме в нашій установі”, — сказав Микола Бондаренко, науковець.
Згідно проєкту розпорядження, у Інституту сільського господарства Північного Сходу і у двох дослідних господарств його мережі планується вилучити усю ріллю. Нині вона закріплена на праві постійного користування за установою і цими підприємствами, зазначив Віталій Кабанець:
“Планується передати без зміни цільового призначення державному підприємству “Резерв”. Згідно з даними у відкритому доступі, державне підприємство має статутний капітал 1000 гривень. Основний напрямок діяльності не зовсім сходиться з науковою діяльністю”.
Фонд держмайна розробив проєкт розпорядження, яким передбачається вилучення земель у державних підприємств, установ Національної академії аграрних наук та передачу їх державному підприємству “Резерв”, розповів заступник голови Фонду держмайна Ігор Тимошенко. Вилучення не стосується тих площ, які використовуються для польових досліджень, селекції, тваринництва чи підготовки кадрів:
“Процес оформлення “Земельного банку”, тобто передачі в прозорий спосіб на аукціонах в оренду земель сільськогосподарського призначення триває вже з вересня минулого року і в цьому процесі, в першому пулі земельних ділянок, вже були землі колишніх підприємств, які були у сфері управління Національної академії аграрних наук. Вони були передані Фонду державного майна України і, таким чином, рішенням Кабміну, вилучені з постійного користування цих підприємств та передані для аукціонного продажу прав суборенди”.
За словами Ігоря Тимошенка, Фонду держмайна передаватимуть землі, які перебувають у користуванні, але не мають підтвердження щодо їхнього наукового призначення:
“На сьогодні йдеться про формування другого пулу земельних ділянок, які будуть передаватися в суборенду. Тобто ми за те, щоб перейти до абсолютно прозорих відносин. Щоби будь-хто з аграрного бізнесу — малий, середній, великий — взяв участь в аукціоні, переміг. Оплатив державі за оренду земельної ділянки та нею далі користувався. Не йдеться сьогодні вилучення їх з державної власності. Вони як були, так і будуть залишатися в державній власності. Будуть лише проведені аукціонні процедури, що дадуть можливість розпоряджатися цією ділянкою на платній основі з вигодою для держави”.
Від Інституту сільського господарства Північного Сходу написали звернення до керівництва держави, аби рішення про передачу наукових земель не приймали. Таке ж звернення опублікували у себе на Фейсбук і президія Національної академії аграрних наук України. За інформацією НААН, загалом по Україні планується вилучити понад 135,2 тис. га землі.