У Конотопі продовжують скаржитися на смердюче повітря
Минув місяць після останніх коментарів від міської влади та екологічної служби щодо різкого смороду в Конотопі. Як змінилась ситуація з того часу та що зробили для розв’язання проблеми?
З чого все почалося
Перші скарги на поганий запах почалися наприкінці червня. Активісти вже шукали його джерело — подібний сморід виявили біля озер-відстійників, розташованих поблизу Попівки.
Цю проблему обговорили 3 липня в приміщенні райдержадміністрації. Там були присутні представники районної та міської влади, перевіряючих організацій, секретаря Попівської сільради та підприємства «Попівський експериментальний завод».
Держпродспоживслужба направила запити до обласної лабораторії, яка зробить аналіз та встановить джерело розповсюдження. Запит до підприємства у Попівці, яке називають ймовірним джерелом забруднення, також направили.
Чекаємо на рішення комісії
Люди продовжують скаржитись на неприємний запах — пишуть у соцмережах, залишають повідомлення на «гарячу лінію» міської ради.
За словами начальника відділу з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Сергія Мусієнка, велика кількість скарг зумовлена тим, що найбільше страждають густонаселені мікрорайони міста.
Він зазначив, що згідно з довідкою Головного управління держпродспоживслужби в Сумській області ДП «Попівський експериментальний завод» відновило роботу у березні 2019 року. Підприємство підпорядковане Міністерству агрополітики України.
«Керівництво заводу нам пояснювало, що підприємство має три відстійники, куди скидаються продукти, які з’являються у результаті їх діяльності. Також у ці відстійники зливаються фекалії з прилеглих багатоповерхових житлових будинків. Це, можливо, і дає такий запах», — розповів Сергій Мусієнко.
Крім численних звернень у відповідні служби, у міській раді досліджували схожі ситуації в інших населених пунктах. Подібні заводи є не тільки у Конотопі. Наприклад, у Луцьку та у Тростянці на Вінниччині.
Причина неприємного запаху в Луцьку — відходи заводу, який виготовляє етиловий спирт, та незаконний злив фекалій. Саме дріжджі, контактуючи з фекаліями, породжують сморід. Міська влада цих міст зверталась до прем’єр-міністра та Міністерства агропромислової політики України з проханням вплинути на ситуацію.
«У міської ради немає повноважень призупинити завод. І це не вихід. Треба розв’язувати проблему цього запаху, але й виробництво повинно працювати, люди повинні ходити на роботу та отримувати зарплату. Мають надходити податки у районний та державний бюджети від роботи підприємств», — додав Сергій Мусієнко.
Шукати розв’язання проблеми збираються 9 серпня, під час засідання комісії техногенно екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Сумської обласної державної адміністрації. Відповідальні служби звітуватимуть, а остаточне рішення ухвалять члени комісії на чолі з головою ОДА.
У поліції відкрили кримінальне провадження
Дільничний офіцер Конотопського відділу поліції Вікторія Ріпа повідомила, що на сьогодні правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ознаками ч.1 ст.241 КК України «Забруднення атмосферного повітря». Зробили це через повідомлення про появу неприємного запаху з боку Попівки.
Працівники поліції вже допитали мешканців Попівки, Конотопа, посадових осіб Попівської сільської ради та «Попівського експериментального заводу».
За словами Вікторії Ріпи, правоохоронці провели ряд позапланових перевірок Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області та Державної екологічної інспекції Сумської області. Також призначили судову інженерно-екологічну експертизу.
«Саме після отримання результатів цієї експертизи по кримінальному провадженню буде прийняте законне процесуальне рішення. Наразі досудове розслідування триває. Воно перебуває на контролі керівництва як Конотопського відділу поліції, так і обласного. А також — нашої місцевої й обласної прокуратури», — наголосила Ріпа.