У Глухові знайшли надгробки з єврейських могил, яким близько ста років. Плити зі зруйнованих могил викинули у лісосмугу. Волонтери звідти їх забрали. Як надгробки там опинилися, кому, ймовірно, належали та яка їх подальша доля – читайте у цьому матеріалі.
Надгробки помітив місцевий житель Олександр Марченко. Чоловік розповідає, що гуляв неподалік і навіть спершу не зрозумів, що знайшов, бо таких раніше не бачив.
Пізніше чоловік зв’язався з науковцями. Науковий співробітник національного заповідника “Глухів” Олександр Мірошніченко каже – плити з пісковику.
На верхньому надгробку є сліди свіжого цементного розчину, вони десь були в будівництві. Ймовірно, їх зламали у радянську добу і щось з них викладали, а потім, під час перебудови, як будівельне сміття вивезли в лісопосадку. Плити забрали 29 вересня.
Надгробки перевезли на територію глухівського музею археології. Там вже є кілька інших знайдених пам’ятних стел. Камені з єврейських могил поклали поруч. На одній з них надписи їдишем дублюються кирилицею.
Далі прізвища відправлять генеологу Вірі Назаровій, яка дізнається, хто була ця людина. Вже є перші літери – ім’я та по батькові і прізвище – Чемейская. Генеолог нині у відрядженні, але свій коментар стосовно того, кому могли належати плити, обіцяла дати Суспільному 30 вересня.Могильні плити взяли з єврейського кладовища за часів радянської влади, впевнений Олександр Мірошніченко – і стали використовувати як підсобний матеріал.”По сусідству ми бачимо подвір’я, і їх використовують як відбійники проти автомобілів. Два пам’ятники, перегорнуті надписами донизу. Коли вони були тут? Може, в радянські часи, може, в сучасність, але відірвані від своїх поховань”, – говорить науковий співробітник національного заповідника “Глухів” Олександр Мірошниченко.
Поруч із подвір’ям розташований старий єврейський цвинтар. Нині він на території заповідника “Глухів”. Найдавніше поховання датоване початком 19-го сторіччя. Всього нараховують 1 051 старе заховання. Де ж саме були могили, з яких зняли знайдені надгробки – невідомо.
Зараз на старому єврейському цвинтарі не ховають. Якщо вдасться встановити, де ті могили, з яких були зняті надгробки – плити повернуться на місця поховань, каже Олександр Мірошніченко. Поки ж залишатимуться у Музеї археології.Наступний проєкт Олександра Мірошніченка – відновлення зруйнованих пам’ятників дружини та чоловіка рідного брата цукрозаводчика Івана Харитоненка.Через брак місця підняти плити вагою в півтони за допомогою спецтехніки – неможливо. Зараз шукають спосіб це зробити.
Поділитися в соціальних мережах