У Путивлі під час археологічних розкопок знайшли залишки печі давньоруського часу, бронзові вироби та цікаву кераміку
У 2022 році продовжила свою діяльність Путивльська археологічна експедиція, створена спільними зусиллями Інституту Археології НАН та Державного історико-культурного заповідника у м. Путивлі.
З огляду на безпеку під час воєнного стану, місцем для досліджень обрано територію колишнього молокозаводу в Путивлі. У роботі експедиції взяли участь волонтери з Сум та Шостки, співробітники ДІКЗ у м. Путивлі.
Розкоп закладено на краю тераси високого правого берега р. Сейм. Його розміри 6х6 м, загалом 36 кв. м. Потужність культурного шару сягала в середньому сягала 1,4- 1,5 м. Він містить в собі поодинокі знахідки кераміки часів Київської Русі, ординського часу па пізнього середньовіччя. На глибині на 1,3-1,5 м виявлено контури об’єктів.
Передусім, слід відзначити знахідку залишків печі давньоруського часу. Розчищено залишки сильно опалених стін. Внутрішнє заповнення являло собою скупчення вугілля, золи та фрагментів своду, який зруйнувався. У печі знайдено уламки гончарного посуду ХІІ ст. та риб’ячу луску. Діаметр поду складав біля 1 м. Вустя печі виходило на південь, у бік Сейму. Піч мала найпростішу купольну конструкцію та розміщена поза межами споруди, а отже використовувалася в теплий період року.
Серед інших об’єктів – 5 господарських ям різної глибини, які являли собою залишки «льохів» для зберігання продуктів харчування, зокрема, збіжжя (зерна). З огляду на знайдений матеріал вони так само як і піч, функціонували у ХІІ ст.
Серед атрактивних знахідок – бронзовий бубонець, залізна деталь замку-засова, два ножі та бронзовий виріб.
Життя на цьому місці існувало і в більш ранній час, про що свідчать невиразні знахідки ліпленої кераміки, культурна приналежність якої поки залишається під питанням. На окрему увагу заслуговує знахідка цілого мініатюрного горщика, прикрашеного пальцево-нігтьовими вдавленнями, та глиняне пряслице.
Не виключено, що ці речі мають бути віднесені до періоду фінального бронзового віку (ХІ – VІІІ ст. до н.е.). Втім, попереду камеральна обробка матеріалу.
Під час обстеження схилів поселення в 2012 році було знайдено кілька фрагментів кераміки скіфського часу. У розкопі поточного року розчищена округла яма, яка за своєю формою відрізняється від п’яти господарських ям Київської Русі. В її заповненні знайдено виключно матеріал раннього залізного віку.
Ще один об’єкт, досліджений у 2022 р., являє собою залишки господарського приміщення (клуні?) заглибленого на 1,2 м в материк. У нижній частині котловану прослідковано два ряди стовпів вздовж південної та північної стінок. З огляду на знахідки уламків посуду, приміщення може бути попередньо датоване 17- 18 ст. н. є.
Експедиція працювала протягом майже місяця та успішно завершила дослідження напередодні 15-го серпня – Дня археолога.
Попереду опрацювання матеріалу, написання наукового звіту та публікація окремих результатів. Нові знахідки поповнять колекцію фондів Державного історико-культурного заповідника у м. Путивлі та стануть окрасою майбутньої експозиції.