У Сумах «А-Муссон» завищив собівартість вивезення сміття на 8,3 млн грн
До Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області у липні 2019 року надійшла скарга фізичної особи на порушення діючого законодавства під час формування тарифу на вивезення сміття ТОВ «А-Муссон». За наказом начальника Головного управління та згідно погодження Мінекономрозвитку, завідувачу сектору по контролю за регульованими цінами було доручено у жовтні 2019 року провести позапланову перевірку ТОВ «А-Муссон» на предмет правильності розрахунків, на підставі яких виконавчим комітетом Сумської міської ради був затверджений тариф зазначеному підприємству з поводження з побутовими відходами.
За результатами перевірки було встановлено наступне. ТОВ «А-Муссон» застосовує тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами, затверджені рішенням виконкому Сумської міської ради № 397 від 23.07.2019. Разом з тим, під час аналізу розрахунків, наданих суб’єктом господарювання, на підставі яких затверджувався зазначений тариф, були виявлені наступні порушення:
- формування статті паливно-мастильні матеріали було проведено на підставі найвищої ціни на дизпалово в регіоні – 30,99 грн. (середньозважена ціна на АЗС в Сумській області на момент подачі розрахунків становила – 28,50 грн.).;
- до планової калькуляції собівартості послуг віднесені витрати на заробітну плату працівників згідно планового штатного розпису, де оклади водіїв складають 10 та 10,5 тис. грн., трактористів – 10 тис. грн., операторів диспетчерського руху – 8 тис. грн. Однак зазначений штатний розпис на момент подачі розрахунків та проведення перевірки введений в дію не був. На момент формування тарифів та проведення перевірки на підприємстві діяв штатний розпис, затверджений 18.03.2019 згідно якого посадові оклади водіїв і трактористів становили 5004 грн., операторів диспетчерського руху – 4280,38 грн., які майже вдвічі менші від зазначених в наданих розрахунках, що є порушенням вимог п. 11 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, який затверджений постановою КМУ від 26.07.2006 №1010. Загальний обсяг завищення витрат в річному вимірі на заробітну плату в структурі собівартості послуг становив 4,64 млн. грн.;
- в розрахунках наданих для затвердження тарифу підприємством був також зазначений прибуток в розмірі 3,67 млн. грн. Однак в порушення п. 21 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, який затверджений постановою КМУ від 26.07.2006 №1010 на підприємстві відсутня інвестиційна програма в якій визначені напрямки використання зазначених коштів та кредити або запозичення на погашення яких необхідні відповідні кошти. В ході перевірки будь-яких документів в обгрунтування заявлення прибутку в такому розмірі підприємство інспектору не надало.
Загальний обсяг завищення собівартості послуг ТОВ «А-Муссон», виявлений в ході проведеного позапланового заходу, становить 8 312 279,72 грн.
Зазначені порушення в розрахунках, які були надані суб’єктом господарювання до виконкому Сумської міської ради призвели до завищення тарифів:
1. Для мешканців багатоповерхових житлових будинків:
на поводження з ТПВ на 14,10 грн./куб.м.;
поводження з великогабаритними побутовими відходами на 34,64 грн./куб.м.;
поводження з ремонтними відходами на а 34,64 грн./куб.м.;
2. Для мешканців приватного сектора:
на поводження з ТПВ на 25,49 грн./куб.м.;
поводження з великогабаритними побутовими відходами на 34,64 грн./куб.м.;
поводження з ремонтними відходами на 34,64 грн./куб.м.;
3. Для інших споживачів та бюджетних організацій завищення тарифу становить – 14,81 грн./куб.м.
За результатами перевірки підприємству був виданий припис у якому зазначено про необгрунтоване завищення собівартості послуг на 8,31 млн. грн. та зобов’язано направити до виконавчого комітету Сумської міської ради уточнений розрахунок, з метою коригування затвердженого тарифу на вивезення побутових відходів. Крім того, на адресу виконавчого комітету Сумської міської ради був направлений припис про усунення виявлених під час перевірки порушень та необхідності проведення коригування затверджених тарифів на послуги ТОВ «А-Муссон».
Не погоджуючись з приписом, ТОВ «А-Муссон» звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування припису.
У ході судового розгляду відділом правого забезпечення було доведено законність винесеного припису щодо усунення виявлених під час перевірки порушень на суму 8,3 млн. грн. та необхідності проведення коригування затверджених тарифів на послуги ТОВ «А-Муссон».
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду було відмовлено в задоволенні позовних вимог ТОВ «А-Муссон» та підтверджено законність виданого припису та обґрунтованість виявлених порушень під час перевірки.