У Сумах влада не відмінить пільговий проїзд у тролейбусах для пенсіонерів
Отримала відповідь міської влади петиція, автор якої пропонував скасувати безкоштовний проїзд в тролейбусі, аби збільшити рентабельність комунального транспорту:
«За результатами розгляду електронної петиції «Скасувати безкоштовний проїзд в тролейбусі» повідомляємо наступне відповідно до переліку порушених питань.
На сьогодні питання безкоштовного проїзду пенсіонерів урегульовано на рівні чинного законодавства. Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державні соціальні гарантії і державні соціальні стандарти» пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв’язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України. Слід зазначити, що відповідно до положень постанови КМУ від 17 травня 1993 р. N 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування» таке право надано категорії «пенсіонери за віком».
Ч. 2 ст. 7 Закону України «Про транспорт» визначено, що відшкодування збитків від безплатних перевезень пільгових категорій громадян регулюється нормативними актами Кабінету Міністрів України. Принагідно зазначаємо, що 4 березня 2018 р. Урядом прийнята постанова за № 197 «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах», яка набула чинності 24.03.2018 р. Вказана постанова передбачає щомісячну готівкову виплату особам, які мають пільги на проїзд у міському транспорті, у сумі, що визначається шляхом множення середньої вартості проїзду у міському комунальному транспорті не менш ніж на 30 поїздок. Надання щомісячних готівкових виплат покладається на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах тощо. Слід врахувати, що вказана постанова суперечить нормам Законів України з питань пільгового проїзду деяких категорій громадян, в частині звуження обсягу гарантованих законодавством прав, оскільки запроваджується ліміт на пільговий проїзд. Окрім того, постанова містить не повний перелік пільгових категорій громадян, яким чинним законодавством надано право безплатного проїзду у міському транспорті, та надає при цьому право органам самоврядування на власний розсуд визначати інші категорії громадян, на яких будуть поширюватися відповідні пільги. За таких обставин застосування норм цієї постанови є можливим після приведення її у відповідність до вимог чинного законодавства України, або за умови перегляду законодавчим органом влади наявних пільг.
Водночас нормами ст.12 Закону України «Про транспорт» закріплено, що підприємства транспорту зобов’язані забезпечувати права на пільги громадян щодо користування транспортом. На даний час фінансування втрат доходів комунального підприємства за пільгові перевезення громадян у міському комунальному транспорті здійснюється за рахунок коштів міського бюджету.
Принагідно слід зазначити, що беручи до уваги ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», діяльність органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб повинна ґрунтуватися на дотриманні принципу законності. Вказаний принцип визначено ст. 19 Конституції України і полягає в тому, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Варто зазначити, що органи публічної влади, зокрема й місцева влада, замість диспозитивного принципу «дозволено те, що не заборонено законом», мають керуватись у своїй діяльності принципом «дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Акти органів місцевого самоврядування мають прийматися в межах наданих повноважень та не суперечити нормам чинного законодавства.
Враховуючи викладене вище, повідомляємо, що Сумська міська рада та її виконавчий комітет, як орган виконавчої влади здійснює свою діяльність виключно у межах правового поля. Питання скасування будь-яких пільг, як і їх надання, не підлягають вирішенню на рівні місцевих органів влади».