У Сумах вшанували пам’ять жертв геноциду ромів
2 серпня Міжнародний день пам’яті жертв нацистського геноциду ромів. Цього дня, 80 років тому, у таборі Аушвіц-Біркенау, загинули близько 3000 ромів. Загалом у світі впродовж Другої світової війни було знищено понад 200 тисяч представників цієї національності.
Про це розповів голова ГО “Ромське національне об’єднання” Микола Москальов.
Земфіра Іванова щороку 2 серпня приходить вшанувати пам’ять загиблих ромів: “Війна була, до Бабиного Яру зігнали всіх циган, багатьох повбивали”.
Неля Борищак розповідає: під час Другої світової війни її рідним вдалося уникнути фізичного знищення та довелося пережити інші випробування.
“Батьки розказували, що мій дідусь під час війни залишився без ноги. Як забрали в них корову, там німці ж ходили. Велика сім’я була у моїх бабів та дідів. Важко пережили вони війну цю, пам’ятаємо і дітям своїм розповідаємо і внучатам своїм, аякже, щоб знали”, — говорить жінка.
Краєзнавиця Олена Приймач говорить: має кілька фактів геноциду ромів на Сумщині.
“Стосується селища Спаське Кролевецького району. Там місцевий житель надав свідчення, що всі жителі селища, які були роми в 1943 році були заарештовані, доправлені до Кролевця і там розстріляні. По місту Суми у мене є спогад лікаря. Він згадує, коли він ішов, бачив, як вели групу циган на розстріл. Я встановила, що дата була 22 лютого 1942 року. Покази фельдшера Махонька. Він працював у сумській в’язниці і він згадує, що влітку 1942 року група євреїв і 30 циган – жінки та діти, були забрані з в’язниці і розстріляні на території заводу Фрунзе”.
Представники ромської спільноти та гості заходу зібралися на подвір’ї Сумської школи №8, поблизу якої встановлено меморіальний знак жертвам нацистського геноциду ромів.
“У нас на Сумщині у приміщенні 8 школи була розстріляна ромська сім’я. Тому це місто стало для нас знаковим. Сказати точно скільки загиблих ромів в період другої світової війни неможливо, бо це кочовий народ був. Їх убивали там, де зустрічали, там, де вони зупинялись. Мій дід також загинув тут на Сумщині в Путивльському районі”, — розповів голова ГО “Ромське національне об’єднання” Микола Москальов.
“У створенні пам’ятного знаку жертвам нацистських концтаборів брав участь і є автором сумчанин Руслан Мовчан, який загинув на початку 2022 року, на початку вторгнення російської федерації до міста Суми і до України”, — розповіла Наталія Трояновська, спеціалістка міськради.
За словами Миколи Москальова, нині на Сумщині мешкає близько 4000 ромів.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ