У Тростянецькому районному суді працює лише один суддя
Відкладається розгляд справ, бо не встигають їх розглядати. Така ситуація склалась у Тростянецькому районному суді. Там причиною називають те, що нині працює лише один суддя.
Майже годину чекав на розгляд своєї справи в Тростянецькому районному суді Віталій Куколь. За словами чоловіка, далі йому повідомили, що засідання цього дня не відбудеться: відклали, через зайнятість судді в іншому розгляді.
“Оце таке діло, люди: їхав-їхав хтозна-звідки, живу звідси аж за 30 кілометрів майже. Приїхав, пів дня тут ходив, бо поїзди один вранці, один ввечері. І все. Знову через пів місяця, 31-го і так далі.. Переносять. І я не можу ні оправдатись, ніде нічого. Таке… Суд що є, що нема”, – говорить учасник судового процесу Віталій Куколь.
Відкладати розгляд справ у суді на інший день доводиться через те, що нині тут працює лише один суддя Олександр Огієнко, каже заступниця керівника апарату Тростянецького районного суду Інна Самодай.
“Починаючи з 2021 року у штаті залишилось дві посади судді, три посади вакантні. Але, враховуючи, що з квітня місяця 2024 року суддя одна пішла в довготривалу відпустку, залишився лише один суддя, який є і слідчим суддею – розглядає клопотання слідчих і прокурорів і які потребують негайного вирішення. Він є головою суду, тобто виконує адміністративні обов’язки, ну і здійснює правосуддя лише один.. Тобто, надмірне навантаження, це все строки”, – пояснює Інна Самодай.
За її інформацією, територіальна підсудність Тростянецького районного суду охоплює Тростянецьку й Боромлянську територіальні громади – це 50 населених пунктів.
“У провадженні судді Огієнка одного у період із січня цього року до 14 травня перебувало 832 справи. Станом це тільки до середини травня, це не повних 5 місяців. З них розглянуто 541 справа і 290 на залишку”, – додає Інна Самодай.
Аби розв’язати питання із надмірним навантаженням на одного суддю, каже Інна Самодай, вони двічі звертались до Державної судової адміністрації України.
“Пропонували їм відрядити до нашого суду з інших судів України суддю у відрядження. Звернулися перший раз у березні-місяці цього року, але ніхто не виявив бажання із суддів інших судів відрядитися до нас. Повторно ми звернулися у квітні цього року. Надійшла відповідь з відмовою Державної Судової Адміністрації: відмовити нам у відрядженні судді”, – говорить Інна Самодай.
В листі-відповіді, що надіслала Судова Адміністрація України вказано, що за даними звітності за перший квартал 2024 року, зайнятість судді Олександра Огієнка не перевищує середній показник зайнятості одного повноважного судді по Україні, тому “підстави для відрядження судді до Тростянецького районного суду Сумської області відсутні”. Сам Олександр Огієнко поспілкуватись з нами не зміг через зайнятість у судовій залі.
Експерт із питань судівництва Роман Смалюк у телефонній розмові розповів, що проблема нестачі суддів є по всій Україні:
“Це загальноукраїнська проблема. Чому вона виникла? Через те, що після 2014 року у нас спостерігався такий дисбаланс, що судді звільнялися. Були навіть такі величезні хвилі відставок, коли судді не хотіли проходити чи кваліфікаційне оцінювання, чи інше оцінювання, відповідно до Закону і йшли у відставку. І в результаті цих звільнень зменшилась кількість суддів, а нові судді не приходили”.
Також, додав Роман Смалюк, наприкінці 2019 року були достроково припинені повноваження всіх членів Вищої Кваліфікаційної Комісії Суддів, яка займалась відбором суддів. Сформувати нову вдалося через три з половиною роки – в червні 2023.
“Зараз ВККС проводить конкурс до місцевих судів і до апеляційних судів. На початку травня президент України вже почав призначати перших переможців цих конкурсів. Тобто, було призначено трошки більше ста суддів. Тобто, потрошку вдається все ж таки кадровий голод в судовій системі заповнювати”, – зазначає Роман Смалюк.
За даними статистики обліку посад суддів, розміщеної на сайті Вищої Кваліфікаційної Комісії суддів України, на 20 травня з майже 7 тисяч посад суддів третина є вакантними.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ