Фахівці “Міськводоканалу” – про проблеми від миючих засобів
При аналізі стічної води, яка надходить на очисні споруди КП «Міськводоканал», фахівці зафіксували підвищену концентрацію СПАР у стічних водах. При нормі у 0,43 мг/дм3 концентрація сягає 2,44 мг/дм3.
СПАР – діючі речовини у синтетичних прально-миючих засобах. Вони гальмують біохімічні очисні процеси, викликають утворення рясної піни в аеротенках, що є одним із найбільш неприємних явищ біотехнології очищення стоків.
«Усунути проблему пінооутворення в аеротенках і у вторинних відстійниках технологічно складно, адже на момент проектування очисних споруд подібних миючих засобів просто не існувало. Але ця піна не має суттєвого негативного впливу на активний мул», – прокоментував ситуацію головний інженер Йосип Тисівський.
За його словами, найчастіше процес піноутворення припадає на квітень та жовтень під час різкої зміни температури стічних вод. До того ж Котельня північного промвузлу призупинула подачу гарячої води, отже мешканці Курського мікрорайону почали інтенсивніше використовувати миючі засоби при митті посуду.
Приблизно 94% пральних та миючих засобів, якими користуються українці, виготовлено на основі фосфатів, цеолітів, синтетичних поверхнево-активних речовин. У більшості країн світу засоби побутової хімії, що містять ці речовини, давно заборонені, але в Україні вони дозволені. І якщо очисні споруди водоканалів вимушені працювати на межі своїх можливостей, то ступінь побутового використання і захисту від впливу цих речовин обумовлюється свідомим вибором продукції самими споживачами.