На порозі екокризи: “Міськводоканал” просить сумчан відмовитися від фосфатів
Вони завдають шкоди організму людини, призводять до розвитку захворювань та появи ракових клітин. Вони незадовільно впливають на екосистему водойм та спричиняють додаткові витрати при очистці води. Вони – це фосфати, небезпечні компоненти мийних засобів, якими щодня ми з вами користуємося.
У ряді країн виробництво фосфатовмісних мийних засобів заборонено на законодавчому рівні та діє жорстка система екологічних штрафів за порушення заборон. В Україні ж і досі продовжують виготовляти, продавати та використовувати ці небезпечні мийні засоби. Хоча альтернатива є. На полицях більшості супермаркетів можна знайти екологічно-дружні засоби, які не містять сполуки фосфору та одночасно є досить доступними за ціною.
Аби привернути увагу до екологічних проблем, пов’язаних із використанням фосфатовмісних мийних засобів, та знайти шляхи їхнього вирішення в Україні стартувала акція «Стоп фосфати». Всеукраїнська акція почалася 22 листопада з оприлюднення листа «Київводоканалу» на адресу виробників мийних засобів з проханням припинити використання фосфатів при виробництві таких засобів для України. Підтримали акцію понад 17,5 тис. громадян із усієї країни, в тому числі і працівники КП «Міськводоканал» Сумської міської ради.
На підприємстві повідомляють, що у стічній воді, яка з міста надходить на очисні споруди, постійно фіксується підвищена концентрація фосфатів, що суттєво ускладнює процес очистки каналізаційних стоків. При нормі 4,9 мг/дм3 (на вході) їхня концентрація сягає до 20 мг/дм3. І це не дивно, адже приблизно 94% пральних та мийних засобів, якими користуються українці, виготовлено на основі фосфатів, цеолітів, синтетичних поверхнево-активних речовин.
Сумський водоканал пропонує сумчанам долучитися до акції «Стоп фосфати» – свідомо відмовлятися від використання у побуті тих синтетичних мийних засобів, які містять фосфати чи фосфонати, не чекаючи офіційної заборони на рівні держави.