У центрі Конотопа – квартири без води і каналізації
Валентина Невзорова не може жити у своїй квартирі — орендує житло у сусідньому будинку. Усе через те, що у власній домівці немає води й каналізації, а туалет у дворі знесли три роки тому, не надавши альтернативи. У подібній ситуації опинилися майже всі жителі будинку.
Двоповерховий будинок №20 на проспекті Червоної Калини не вважається пам’яткою архітектури, але йому понад 100 років. Кажуть, що колись у ньому Казимир Малевич продав першу картину. Нині на першому поверсі будинку працюють магазини та майстерні, а на другому розташовані житлові приміщення. Там 10 квартир, але зараз мешкають люди лише у чотирьох.
Будинок будували без каналізації і водопостачання. У дворі є колонка, яка не працює, а приблизно за 100 метрів звідти був дерев’яний туалет. Його визнали аварійним та знесли у 2016 році. Там побудували гараж, а мешканцям обіцяли провести каналізацію у квартири.
Вода є, а крану немає
Міська влада четвертий рік дає лише обіцянки
З Валентиною зустрілись біля міськвиконкому. Каже, пішла туди в черговий раз «відмітитись». Вислухали, сказали прийти за два тижні. І це триває четвертий рік. З того часу змінилися кілька начальників, але ніхто нічого не робив — лише обіцянки.
За словами мешканки, ще у 2016-му знайшли підрядника, склали кошторис. «На водовідведення треба було близько 10 тисяч гривень. Це за те, щоб підключити у будинок комунікації. Тоді у міській раді цей кошторис «порізали» у кілька разів. Пришли з водоканалу, глянули. Сказали, що трубу вони зроблять, а копати траншею і зривати підлогу має ЖЕК. Пішла у ЖЕК — сказали, що за це треба платити. А хто має платити? Вони нам знесли туалет. Він хоч і був у дворі, але зараз жодного немає», — розповідає вона.
Парадний вхід у будинок зачинили зсередини. Зробили це, бо вночі під’їзд перетворювався на «безкоштовну вбиральню». У дворі є інший вхід — дерев’яні сходи на другий поверх. Вони старі, сходинки високі. Стирчать іржаві цвяхи. Між дощок — щілини. По ним потрібно постійно ходити з відрами. Але колонка у дворі давно не працює, та й навіть вилити воду немає куди.
Сфотографували туалет перед остаточним знесенням
Також показує відповідь на звернення до урядової «гарячої» лінії, яку отримала у жовтні 2017 року. Там пишуть, що комісія вивчала питання і дійшла висновку, що будинок необхідно підключити до централізованого водовідведення. Перед підписом тодішнього заступника міського голови Тетяни Іноземцевої йдеться, що питання знаходиться на контролі, а матеріали передані до опрацювання.
Відповідь на звернення
Базові потреби мешканців має забезпечити ЖЕК
Правозахисниця Валентина Волік знайома з проблемою мешканців будинку. Каже, що раніше вони ходили справляти природні потреби у шкільний туалет через дорогу, виносили туди відра з помиями. Зараз туалету на вулиці у школі вже немає.
Експертка припускає, що вітхий будинок ніхто ремонтувати не буде, бо жоден фахівець не візьме на себе таку відповідальність. Проте забезпечити мешканців базовими потребами мають — і за це відповідає міська влада. Частина квартир приватизовані, тому розселити людей у інші будинки не можуть. Та й навряд чи всі мешканці захочуть переїжджати.
Вся справа у недостатньому фінансуванні
За словами начальника відділу містобудування Сергія Холодьона, коли віддавали ділянку під будівництво гаражу, вказували, що цим туалетом не користуються. Потім з’явились звернення від громадян у необхідності облаштування нового. Представник забудовника погодився закупити матеріали для внутрішньобудинкової каналізації.
«Технічна можливість підвести мережі є, але, по-перше, зимою такі роботи ніхто проводити не буде. По-друге, там було недостатньо фінансування. Знову буду піднімати питання облаштування там внутрішньобудинкової каналізації. Можна поставити надвірний туалет, але це минуле століття. А ще мешканці сусідніх будинків виступають проти», — каже Сергій Холодьон.
Начальник УЖКГ Конотопської міської ради Артем Колесников повідомив, що з 2018 року змінилось законодавство, тому подібні питання мають вирішувати співвласники багатоквартирного будинку.
Усередині будинку
За словами Валентини Волік, ймовірно йдеться про закон «Про житлово-комунальні послуги», який діє в редакції від 9 червня 2018 року. Вона каже, що у будь-якому випадку відносини між жителями і органами місцевого самоврядування мають відповідати стандартам і нормативам. Не лише власники квартир беруть на себе відповідальність, а й міська влада має дбати про дотримання санітарних норм.
Проблема лише для деяких
Кореспондент завітав у майстерні на першому поверсі. Там дійсно є каналізація. Кажуть, що вона була там ще до того, як почали працювати. Про проблеми людей на другому поверсі не чули.
В одній з квартир поспілкуватись одразу відмовились. Пізніше дізнались, що саме в ній проведені комунікації. У іншій — познайомились з Анастасією. Вона розповіла, що приїхала у гості до батьків. Чому немає каналізації — не знає, але впевнена, що туалет на вулиці знесли незаконно. Батьків вдома не було, залишили контакти, але з нами так і не зв’язались.
Резюме
Чіткої відповіді, коли всі мешканці цього будинку все ж таки отримають воду та каналізацію, немає. Куди вони ходять у туалет останні роки — не зрозуміло, та й питати незручно. Зрозуміло лише одне: у 21 столітті такого точно не повинно бути, особливо у містах.
konotop.city