Утеплення по-сумськи: Як сусіди руйнують ваш будинок
Мабуть, кожен із вас звертав увагу на різнокольорові латки на багатоповерхівках. У Сумах на такі можна натрапити чи не на кожному будинку. Особливо, коли йдеться про старі «панельки» чи «хрущовки». Для когось – це чи не єдиний спосіб створити затишок у своїй квартирі та не переплачувати за тепло, яке буквально виходить крізь стіни на вулицю.
Тільки вдумайтеся: за інформацією Департаменту інфраструктури та ЖКГ Сумської міської ради, близько 80% житлового фонду міста потребують капітального ремонту. Майже 300 будинків у Сумах зведені до 1919 року. Після 2000-х років побудували лише 119 багатоповерхівок.
Аби все відремонтувати, кажуть у профільному департаменті, потрібно щонайменше кілька десятків мільярдів гривень та понад 10 років. Тож у пошуках шляхів утеплення люди готові на будь-що. Особливо, коли з рекламних листівок до них посміхаються майстри у новеньких робах. А рекламний слоган запевняє «Ми зробимо ваш дім теплим!», «Тепло гарантовано», «Утеплимо якісно, недорого, надійно».
“Коли наше ОСББ шукало спеціалістів з утеплення,то з 10 фірм лише два підрядника зрозуміли, що від них хочемо ми. Перед тим, як утеплювати будинок зовні, я спілкувався з багатьма фахівцями, вивчав досвід інших міст… Тож умова, яка була поставлена перед виконавцем робіт, – утеплити фасад комбіновано з мінеральною ватою на відкосах. Ми довго обговорювали це, а потім майстер запитав, яким пінопластом робити відкіс: «Так ми пінопластом утеплюватимемо?». Далі говорити не було сенсу”, – розповідає голова Асоціації ОСББ «Сумщина» Роман Гученко.
Гроші – на вітер
Саме пінопластом обкладають фасади будинків у Сумах. На своїх сайтах фірми, які займаються монтажними роботами з утеплення, з усіх боків розхвалюють цей матеріал. Головний плюс – доступна ціна! На таку фішку й клює більшість родин, бо ж кому не хочеться, щоб було і дешево, і якісно. Утім, варто пам’ятати, наголошують фахівці, що пінопласт – легкозаймистий матеріал, тому його варто чергувати із мінватою. Нею ж і робити відкоси у вікнах.
Будинок на фото – вул. Горького. Приклад неправильного та небезпечного утеплення.
“Не можна сказати, що пінопласт є панацеєю. Це легкозаймистий матеріал, тому для пожежної безпеки його слід чергувати з мінеральною ватою. Після 5-го поверху пінопласт взагалі краще не використовувати. Як не прикро, але більшість фірм, які пропонують такі послуги в Сумах, – дилетанти. А у цій справі потрібно знати фізику та особливості речовин і матеріалів. Якщо, приміром, ви зовні приклеїте пінопласт лише у своїй квартирі, то тим самим можете зашкодити не лише собі, а й сусідові”, – говорить спеціаліст сумської філії всеукраїнської компанії з утеплення Олексій Завгородній.
Уся справа, говорить спеціаліст, у тому, що при такому «клаптиковому» утепленні утворюється «точка роси».
роси».
Пінопласт – матеріал, який не пропускає повітря. Тоді одна стіна (яка утеплена) має вищу температуру, а сусідова (неутеплена) – холодна. На їх межі, пояснює Олексій Завгородній, утворюється волога, яка поступово призводить до гниття стіни та утворення грибка.
При чому «точка роси» руйнує дім і взимку, коли холод проступає знадвору, і влітку, коли з вулиці палюче сонце нагріває плиту. Спеціалісти порівнюють таке неякісне утеплення із сепаратизмом, адже мало того, що людина псує свій дім, а ще й розводить плісняву в сусідній квартирі. Те ж саме відбувається і тоді, коли порушена схема нанесення шарів матеріалів та сумішей при утепленні.
Схема послідовного нанесення шарів при утепленні:
- Клеючий шар та кріплення.
- Теплоізоляційний матеріал.
- Захисний армуючий шар.
- Грунтуюча фарба.
- Декоративна штукатурна суміш.
Проти закону
“Особисто я б притягав до відповідальності за «клаптикові» утеплення. Цей механізм варто прописати на місцевому рівні, забороною та штрафувати тих, хто цілеспрямовано через власну необізнаність псує житло. Тим паче це не приватний сектор, а житлова багатоповерхівка, тому кожен має нести відповідальність за безпеку та добросусідство в домі”, – коментує голова Асоціації ОСББ «Сумщина» Роман Гученко.
Таку думку починають усвідомлювати співвласники багатоквартирних будинків, адже вся відповідальність за будинок лежить не на ілюзорному начальнику ЖЕКа, якого вони ніколи і в очі не бачили, а на всіх. Утім, їх у Сумах рух ОСББ лише починає набирати обертів, більшість же ще й досі вважають, що ЇХНЄ – це лише те, що всередині квартири, решта (сходи, під’їзди, стіни, дах, підвал…) – ЧИЄСЬ.
У Сумах (та зрештою як і в інших містах України) не дотримуються будівельних норм. Хоча за Законом України порушення будівельних норм та державних стандартів тягне за собою адміністративну відповідальність та штраф до ста неоподаткованих мінімумів (близько 2 000 гривень).
Так, зокрема, Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій НЕ ДОПУСКАЄТЬСЯ погіршення цілісності й зовнішнього вигляду фасадів та порушення вимог протипожежної безпеки. Також із 2011 року внутрішнє утеплення квартир у багатоповерхівках ЗАБОРОНЕНО законом. Адже “точка роси” переходить усередину будинку та спричиняє гниття стіни.
«Одягати» будинок повністю
Якщо ж ви вирішили зробити ваше помешкання теплішим, то, наголошує голова Асоціації ОСББ “Сумщина” Роман Гученко, потрібно робити цілий комплекс заходів. Тоді це може позначитися на ваших платіжках меншими сумами витрат за тепло та зробити ваш дім чи квартиру енергоощадною.
“Утеплення фасаду – це уже кінцевий шлях до модернізації будинку. Спочатку потрібно замінити вікна та встановити автономний теплопункт. Тоді можна досягти ефекту термоса, зберігаючи влітку прохолоду, а звимку тепло в квартирі. Найважче – це донести людям, що ефект буде лише, коли всі рухаються в одному напрямку. Ну і звісно заощадити допоможе автономний тепловий пукт. За допомогою нього можна контролювати в автоматичному режимі, залежно від погоди та температури повітря, подачу тепла від тепломагістралі у ваш будинок. І тим самим не переплачувати за надмірно спожите тепло”, – говорить голова Асоціації ОСББ “Сумщина” Роман Гученко.
- Утеплювати будинок потрібно комплексно. «Латкове» утеплення – марно витрачені кошти. До всього, це може призвести до поступового руйнування будинку.
- Потрібно провести аудит та обрати матеріал для утеплення залежно від того, з чого зроблений сам будинок.
- Дослідити причини та місця тепловтрат у будинку.
- Обрати фахівців та якісні матеріали для монтажних робіт.
- Паралельно провести в будинку інші заходи з енергозбереження.
«Теплі» кредити
Допомогти з утепленнями може й урядова програма так званих «теплих» кредитів. Відшкодування, яке надається учасникам цієї програми, становить:
- 20%суми кредиту (але не більше 12 тис. грн) для закупівлі негазових/неелектричних котлів для фізичних осіб;
- 35% (але не більше 14 тис. грн) на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб;
- 40% (але не більше 14 тис. грн. в розрахунку на одну квартиру) для ОСББ/ЖБК, як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів.
Якщо «теплі» кредити бере фізична особа, яка отримує субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, то розмір відшкодування становитиме 35% як за напрямком придбання котлів, так і для інших енергоефективних заходів, але не більше 12 000 гривень.
Якщо в складі ОСББ є родини-отримувачі субсидії, таке ОСББ отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості квартир-субсидіантів.
У Сумах «теплі» кредити дають від середини літа цього року в Ощадбанку, Приватбанку та Укргазбанку. Перелік енергоефективного обладнання/матеріалів, на які надається державна компенсація, можна уточнити за посиланням.http://saee.gov.ua/sites/default/files/perelick_materialiv/Perelik.Vidkoreg.pdf.
Джерело: spec-kor.com.ua