Вибухотехніки поліції Сумщини взяли участь у розмінуванні Харківщини
Понад місяць кілька представників вибухотехнічного відділу Головного управління Національної поліції в Сумській області разом з іншими саперами поліції та ДСНС з різних регіонів України працювали на розмінуванні населених пунктів Харківської області.
Після понад піврічної окупації Харківської області війська Росії, втікаючи від ЗСУ, залишили після себе на нашій землі чимало небезпечних сюрпризів. Це міни різних модифікацій, надзвичайно небезпечні для людей, снаряди, ракети та суббоєприпаси, що не вибухнули.
«Тридцять п’ять днів ми з колегами займалися розмінуванням у населених пунктах Ізюм, Куп’янськ, Липці, Балаклія та інших. Побачене нами тут вражає і жахає водночас. Подекуди в селах немає жодної вцілілої будівлі, обірвані лінії електропередач, зруйновані електроопори, підірвані мости. Обабіч доріг обвуглені дерева, вирви та десятки одиниць знищеної ворожої техніки, трапляються й розстріляні цивільні автівки», – розповідає старший інспектор вибухотехнічного відділу ГУНП в Сумській області Ігор Черняк».
А що стосується забрудненої вибухонебезпечними предметами території, то тут, є певні відмінності. Якщо на Сумщині сьогодні це ракети, снаряди, мінометні міни, що не спрацювали, то на Харківщині, це велика кількість мін для знищення людей і техніки, які спеціально встановлюють вороги на дорогах, у лісосмугах, в будівлях, аби завдати якомога більше втрат населенню, військовим, інфраструктурі.
«Доводилися знаходити і знешкоджувати не лише так звані «розтяжки» з гранат, а й значно серйозніші і небезпечніші міни, наприклад МОН -50, з вмонтованим у неї «сюрпризом» у вигляді додаткового підривача в середині корпуса, міни з підкладеною під нею гранатою з вивільною від запобіжника чекою, виплигуючі міни ОЗМ – 72, дуже багато було знайдено протитанкових мін.
Тут вперше ми зіштовхнулися з новітніми російськими боєприпасами, протипіхотними мінами дистанційного мінування ПОМ – 3 «Медальйон». Зовні міна має вигляд металевого циліндру діаметром 6-7 см і висотою близько 20 см. Система мінування касета КПОМ-3 дистанційного встановлення, наприклад, установками «Земледелие».
ПОМ-3 має сейсмічний датчик цілі, який спрацьовує лише на вагу середньостатистичної людини й амплітуду її кроків. Блок електроніки приймає сигнали вібрації ґрунту під міною і порівнює їх з наявними в пам’яті. Якщо вібрації схожі на ті, які викликані кроками людини, а також мають достатню амплітуду, що свідчить про наближення цілі, дається команда на спрацьовування бойової частини та відбувається підрив вибиваючого заряду, після цього бойова частина міни «вистрибує» на висоту близько 1-1,5 м та відбувається підрив основного заряду. У бойовій частині ПОМ-3 використовуються напівготові уламки. Основний заряд вибухової речовини і детонатор встановлюються всередині конструкції, зібраної з великої кількості спеціальних кілець, які за формою нагадують зубчасті колеса. Міна надзвичайно небезпечна, і знищити її дуже нелегко.
Небезпечними для людей є всі без виключення боєприпаси, і ті, що піддалися термічній дії вогню, механічному впливу і ті, що зовні виглядять як нові. Тож знову нагадуємо людям про заходи особистої безпеки у випадку виявлення невідомих предметів, схожих на саморобні вибухові пристрої чи боєприпаси армійського зразка, – говорить Ігор Черняк. – Запам’ятайте алгоритм дій. Він дуже простий. Не підходити! А якщо вже підійшли, обережно відійдіть якомога далі назад, наступаючи на свої сліди. Не чіпати! Обов’язково повідомити про знахідку поліцію, ДСНС, військових або органи влади».
Поліція Сумщини радить громадянам не відвідувати місця боїв та оминати території, де ворог облаштовував свої стоянки. При поверненні на щойно звільнені від ворога території України, бути уважними, аби не наразити себе на мінно-вибухову небезпеку.
Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ