Двох мешканців Сумщини травмовано у двох громадах області
На Сумщині з водойми дістали потопельника
У прифронтових громадах Сумщини живуть ще 33 тисячі людей
Скільки на Сумщині аліментників
У Глухові чоловік до смерті побив товариша
На Сумщині відкрили кримінальні провадження щодо використання коштів на фортифікації
Сапери із Сумщини продовжують розміновувати території України
Почему стоит выбрать конструктор для детей?
Поліцейські Сумщини посилюють контроль за водіями мототранспорту
Легкоатлети з Сумщини вибороли бронзові медалі в Греції
У начальника Сумської ОВА з’явилися дві нові заступниці
Удар безпілотника по автобусу у Юнаківській громаді: що відомо про стан поранених
У Шостці після серії ворожих атак вирішили облаштовувавти укриття у житлових будинках
На Сумщині судитимуть чоловіка, який погрожував убити сусіда
Охтирщина прощатиметься з полеглим воїном Ігорем Гончаренком
На Сумщині за тиждень зареєстровано 54 небезпечних події
Шосткинські хокеїсти на чемпіонаті Європи забили голи збірній Мальти
На кількох вулицях Сум модернізували вуличне освітлення
Сумські студенти вибороли медалі на Кубку Європи з дзюдо
Поліцейські показали, як рятували поранених після атаки по автобусу в Юнаківській громадіВІДЕО
Президент відзначив нагородами медиків Сумщини
У Сумах попрощалися із захисниками Євгеном Крамським та Олександром Голоденком
Вага найбільшого кавуна — майже 15 кг: як фермер на Роменщині вирощує баштанніФОТО
Аспірант СумДУ – бронзовий призер ІІ етапу Гран-прі Європи зі стрільби з лука
У Сумах затримали зухвалого п’яного водія, який намагався пішки втекти від патрульних
На трасі «Кіпті–Глухів–Бачівськ» сталася ДТП: четверо людей у лікарні, згоріло авто
Сумські поліцейські розшукали безвісти зниклих неповнолітніх сестер
У Ворожбі шукають зниклого чоловіка
У Шостці триває ліквідація наслідків ворожої атакиВІДЕО
Кролевчани здобули медалі на чемпіонаті міста Тернополь з пауерліфтингу

“Страшно прокинутися – а це все сон”: військовий Ярослав Марченко з Краснопілля після майже трьох років полону

Військовослужбовець з Краснопілля Ярослав Марченко повернувся в Україну в рамках обміну полоненими 30 грудня 2024 року. Після 2 років 9 місяців російського полону він перебуває на реабілітації. Як чекали Ярослава і яким його побачили після розлуки – Суспільному розповіла його мама Світлана Корнієнко.

“Каже: “Як добре розплющувати очі, дивитися, от сьогодні сонечко, як хорошо жить”. Це він мені, як їздили, казав. “Навіть якщо розплющуєш очі, а там дощ, ну то й що, і дощ хорошо, хорошо жить!”, – згадує розмову зі звільненим сином Світлана.

Ярослав Марченко 2 роки і 9 місяців був у російському полоні. Офіцер, випускник Харківської академії Нацгвардії, він не раз служив у зоні АТО, вчергове поїхав туди на ротацію 8 лютого, напередодні широкомасштабного вторгнення, розповідає його мама.

“Я так просила його не їхать, ну це, мабуть, якесь материнське чуття було. Можна раз у пів року було їздити. А він три місяці в частині – на три місяці їде. Завжди казав: “Мамо, війни не буде”. Зараз каже: “Мамо, я ж тобі не міг сказати, що буде, я просто не хотів тебе розстраювать”, – згадує Світлана.

Підрозділ Ярослава потрапив у полон під час захисту Маріуполя – 28 березня.

“В будинку, де вони на ніч сховалися, щоб до ранку перебуть, туди зайшли й окупанти. Їх багато було, а наших тільки 7 чоловік”, – пояснює Світлана.

"Страшно прокинутися – а це все сон": військовий Ярослав Марченко з Краснопілля після майже трьох років полону

Близько 6 місяців родина не мала жодної звістки про долю Ярослава, розповідає мама захисника, шукали інформацію у соцмережах, передивлялися відео з полоненими, але марно. А потім зателефонувала дружина одного з побратимів, який подзвонив з полону і просив передати, що його командир, Ярослав Марченко, теж з ним. Але Ярослав все одно вважався зниклим безвісти, оскільки офіційно інформація про його місцеперебування не була підтверджена.

“Ми писали в “ДНР” невизнану, і в мене є лист від них, що дійсно, він у них в полоні. Воно ж не визнана “ДНР”, теж не вважається документом”, – пояснює мати звільненого військовополоненого.

Пані Світлана каже: першу звістку від сина отримала наприкінці 2023 року, це була фотографія листа, який він їй написав.

“Мене всі запитували: “Як ти можеш знати, що це він тобі написав?”. А я сама думаю, я вже не пам’ятаю його почерк, коли це та школа була, зошити, думаю, як, правда. І перші слова – “Привіт, мамуль!”. Це тільки він мене так називав”, – згадує жінка.

"Страшно прокинутися – а це все сон": військовий Ярослав Марченко з Краснопілля після майже трьох років полону

Тільки у 2024 році матері повідомили, що її син офіційно визнаний військовополоненим. Іноді з ним вдавалося листуватися через волонтерів, але жодного разу не розмовляли, каже пані Світлана. А потім їй повідомили про те, що її син повернувся. Це сталося в рамках обміну 30 грудня 2024 року. В цей день Україна повернула 189 своїх полонених.

Пані Світлана згадує, що коли їй подзвонили, вона просила переконатися, що це точно її син, що це не помилка. А потім зателефонував і він сам по відеозв’язку.

“Мамо, не плач!” А я: “Який ти худий”. Він: “Мамо, ти тільки не плач”, а я дивлюсь на нього, який він йшов… Того я його і не впізнала, він ну зовсім худий”, – згадує жінка.

"Страшно прокинутися – а це все сон": військовий Ярослав Марченко з Краснопілля після майже трьох років полону

Вони зустрілися 1 січня у центрі реабілітації для військовослужбовців.

“Ми приїхали туди пізненько, темно вже було, заїхали всередину, у двір впустили нас. І коли я стояла біля машини, діставала свої речі, біля мене були його побратими, вони теж вже приїхали. Побратим один стоїть і каже: “Ярік, ну ти й швидкий. А ми хотіли завести батьків твоїх до тебе і заснять, як мама тебе обіймає”. Я повертаюсь і в мене ноги ватяні, він позаду мене стоїть уже. Я не знаю, скільки я його обіймала, цілувала, мені все було мало”, – говорить Світлана.

Жінка каже: до полону син був дуже міцним і спортивним, і їй боляче було побачити, яким він повернувся.

“Він спортом займався, завжди ходив після роботи ходив бігать на стадіон, він все показував мускули, старався тримати форму. А тут обіймаю – і я його не відчуваю”, – пояснює мама звільненого військовополоненого.

"Страшно прокинутися – а це все сон": військовий Ярослав Марченко з Краснопілля після майже трьох років полону

Наразі Ярослав Марченко на реабілітації, її строк поки невідомий, адже здоров’я дуже погіршилося, каже мама. Розповідає, що сину зараз 26 років, три з них втратив і особливо відчуває це, коли виїздить у місто.

“Він бачить, що і сміються, і гуляють, і в кафе сидять. Він розуміє, що в нього три роки – це просто морок якийсь, нічого немає. Він хоче всього, і на машині хоче поїхать – дали проїхать: “Боже, як це хорошо!”. Мабуть, він боїться, щоб ніде це не ділося. Каже: “Як заплющуєш очі – страшно прокинутися і там опинитися, що ти не вдома, що це все якийсь сон”, – говорить Світлана Корнієнко.

Пані Світлана розповідає, що Ярослав з радістю сприймає буденні життєві речі, наприклад, можливість купатися.

“Він довольний: “Мамо, вода є, скільки хоч купайся, я купаюсь, мамо, я тепер пахну”. Емоції такі, все те, що людина повинна мати, він цього не мав. Каже: “Мам, всі оці два роки 9 місяців я мріяв про солодке”. Йому хотілось не фруктів, не овочів, ні чогось з його улюблених страв, а солодкого. Я йому кажу: “Синочок, може ж тобі торт улюблений спекти?”. А в нього улюблений торт “Черепаха”. І він: “О, да!”. Ще там побратим, який теж був з ним в полоні, каже: “Я три роки слухав про цей торт, нарешті я його покуштував”. Бо вони, мріяли, що коли повернуться і поїдуть до мене і я спечу цей торт. Це добре, що вони мріяли. Вийшло, що їм скоріше його спекла, щоб не чекать, коли вони до мами поїдуть”, – пояснює Світлана.

Я

Мати говорить, що син змінився, здається, ніби він не тут, але психолог каже, що потрібен час і він стане собою. Тим більше за підтримки людей, які його чекали вдома.

“Найбільше це те, що він не очікував. Приїхала його тітка з племінниками, бабуся приїхала. Приїжджали побратими, ті не вибувають. Одногрупники приїздять, друзі приїздять, і одні, і другі, і з дівчатами, ті, що теж його чекали. Він каже: “Я просто не можу зрозуміти, мене що, так чекали?”. Кажу: “Так чекали, тебе всі дуже чекали”. Його підтримує це, що він не один, що чекали і приїжджають”. – пояснює мама Ярослава Марченка.

У полоні Ярослав розповідав побратимам, що його чекає маленька сестричка, яку він дуже любить. Але без нього вона виросла.

“Вона як подивилася фільм “20 днів у Маріуполі”, я б не хотіла, щоб вона його дивилася, дуже тяжкий фільм, плаче сидить навзрид”, – згадує мама.

– Ну навіщо ж ти дивишся?

– Може ж там Яріка побачу.

“Це ще він у полоні був. Потім додивилася, я запитала, чи побачила його там. “Ні, не побачила”. Вона теж дуже чекала”, – каже Світлана.

Після реабілітації Ярослав Марченко планує повернутися на військову службу, адже і зараз впевнений, що це його покликання, каже мама.

“Після такого, кажу: “Синок, я більш не витримаю, як що”. Він каже: “Все буде добре, мамо, я ж не злякався, я піду служить далі”, – говорить Світлана.

Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ

Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
08 січня
Деревина під прицілом: дискусії навколо нового законопроєкту №4197-Д
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу