Вишита історія Глухівщини: показали орнаменти та схеми хрестиком з Есмані, Уланового та Перемоги
«Зоряне небо», «Калина та жолуді», «Пара голубів», «Зірки» – це назви вишиваних орнаментів, характерних для населених пунктів громад Глухівщини. Їх відтворили в межах проєкту ОрнаментSENSE, що реалізовує Центр Культури.
«Зоряне небо» Уланового
Це елемент орнаменту божника 1914 року з села Уланове Есманьської громади. У символіці є рожечка або восьмипроменева зірка. Вона утворюється накладанням прямого хреста (символ чоловічого початку, Сонця) і косого хреста (символ жіночого початку, Місяця). Їх поєднання дає життя всьому. Повну рожу називають також Зіркою Матері. Саме такий символ часто є на іконах Богородиці.
«Калина та жолуді» Есмані
Це елемент орнаменту вишитої жіночої сорочки першої половини 19-го століття з селища Есмань. Жолуді та грона калини символізують могутню силу і невмирущу красу.
Чорний колір тут означає мудрість і накопичені знання поколінь, а також землю, родючість, добробут. Червоний є символом вогню, джерелом життя. Означає активність, енергію та силу, а також надію на добробут та процвітання.
«Пара голубів» з Есмані
Це елемент орнаменту вишитої жіночої сорочки першої половини 19-го століття з селища Есмань. Вони символізують шлюбну пару. Чорний на весільному одязі означає побажання молодим багатства і родючості.
Хоча словʼянські народи сприймають чорний як колір смутку, розлуки, смерті, потойбічних сил, в Україні він не є однозначним символом сумних подій. Українські чорні вишиванки символізують мудрість і накопичені знання поколінь.
Нитки для вишивання наші предки фарбували природними барвниками – настоянкою зі шкаралупи волоських горіхів, кори дуба, верби тощо.
«Зірки» Перемоги
Це елемент орнаменту божника середини 18-го століття з села Перемога Глухівської громади. Раніше воно називалося Холопкове (Холопки). Цей орнамент із колекції зразків, який зафіксувала Пелагея Литвинова-Бартош.
Восьмикутні зірки (квіти-зорі) символізують гармонію між духовним світом та матеріальним, втілення Божого помислу на Землі. Ромб-квадрат символізує Землю. Він є знаком достатку, багатства, добробуту. Коли поділяється хрестом на чотири частини, то символізує поле, врожай. Вишиті ромбоподібні узори на весільних рушниках та весільному одязі молодої були сильним оберегом.
Червоний колір символізує стихію Вогню, а синій – Води. Разом вони на українських вишивках означають єдність протилежних стихій.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ