Віталій Бурбика: Після інвентаризації земель бюджет Сумської громади може додатково отримувати мільйонні надходження
Голова фракції «Слуга народу» в Сумській райраді Віталій Бурбика наголошує на необхідності проведення процесу інвентеризації – це оптимізує інформацію щодо земельних ресурсів, дозволить ефективно ними розпоряджатися та збільшить надходження до бюджету.
У 2020 році у рамках реформи децентралізації громади Сумщини отримали у свою власність земельні ділянки. Теоретично це створює гарні можливості для збільшення додаткових надходжень за рахунок їх здачі в оренду чи продажу. На практиці ж громади зіштовхнулися з іншою реальністю – відсутністю повної та достовірної інформації щодо наявних земельних ресурсів, їх власників та використання.
«Земельний ринок є одним із найбільш тіньових ринків. Його вартість можна прирівняти з бюджетом великого міста а, можливо, навіть, і не одного. На сьогоднішній день в Україні та на Сумщині, зокрема, існує багато можливостей для того, аби заволодіти землею. У підсумку такого господарювання громади недоотримують у свій бюджет значні кошти. Це, звісно, впливає на доходність, а значить і на розвиток територій, особливо сільських. Тож важливо, аби кожен сантиметр землі використовувався за призначенням та приносив прибуток», – зазначив Віталій Бурбика і додав, що як ніколи актуально зараз – коли в країні зняли мораторій на продаж замлі.
Вирішити ці питання може інвентеризація земельного сектору.
Віталій Бурбика говорить, що цей процес потребує фінансових затрат. Утім вже за кілька років громади отримають реальне збільшення надходжень до своїх бюджетів. А за рахунок цих коштів можна, наприклад, суттєво покращити інфраструктуру чи соціальну сферу територій.
За словами Віталія Бурбики, на українському ринку сьогодні працюють не так багато компаній, які серйозно займаються цим питанням. Зокрема, одна із них вже створила сервіс земельної аналітики, який допомогає агробізнесу та громадам навести лад з їх землями.
Так, за даними компанії «SmartFarming», нині на Сумщині нараховується 1 225 419 га земель сільгосппризначення (із них 84,4% знаходяться у приватній власності; 7,2% – державній; 5,3% – комунальній; 3,1% – не визначені), 1 666 558 га – поза межами населених пунктів, що відображені в кадастрі та 2 110 404 га – землі поза межами населених пунктів, які не відображені у кадастрі.
За підсумками проведеного аналізу зазначається, що 18 453 га земель державної та комунальнлї власності мають ризик необґрунтованого використання. Наприклад, у Білопільській громаді нараховується 3 тис га таких земель. Щорічні ризики фінансових втрат та недонадходжень оцінюються у 15,8 млн грн!
До ризиків тіньової оренди земель на Сумщині спеціалісти компанії віднесли 93 707 га ріллі. Сюди потрапила Роменська, Лебединська, Липоводилинська, Буринська та Недринайлівька ОТГ. Щорічні фінансові втрати та недонадходження по кожній громаді оцінюються від 1,3 млн грн до 2 млн грн.
До ризиків самовільного зайняття земель в області віднесли 83 091 га. Кролевецька, Лебединська, Андріяшівська, Росенська та Шосткинстка ОТГ недоотримують щорічно від 11,8 млн грн до 22,3 млн грн.
До ризиків порушень цільового призначення записали 14 135 га.
«Ми бачимо, скільки коштів недоотримали наші громади – мова йде про мільйони гривень. Маємо проблеми й з прозорістю земельних відносин. Потрібно якнайшвидше навести лад у земельній сфері, провести детальні земельні аудити всіх земель поза межами населених пунктів та розпочати роботи по виправленню виявлених проблем та порушень. Можливо, знайдуться ті, кому це буде недовподоби, але, якщо ми хочемо, аби наші території розвивалися, а люди жили комфортно, то іншого шляху у нас немає. Закликаю керівництво громад нашої області якнайшвидше розпочати інвентаризацію для упорядкування земельних питань та сприяти значному наповненню бюджету», – підсумував Віталій Бурбика.