Ситуація на лінії фронту на Сумському напрямку 4 липня
Сім будинків згоріли сьогодні у Середині-Буді внаслідок ворожих атак
У Сумському театрі ім.Щепкіна – новий головний режисер
На будинок в Есманьській громаді скинули вибухівку з безпілотника
На Сумщині очікується негода
На Сумському напрямку сьогодні відбулося 11 боєзіткнень
З початку року на Сумщині зареєстровано 43 випадки сальмонельозу
Школярі з Сумщини відвідали Івано-ФранківщинуФОТО
Випускники Сумщини відзначилися 200-бальними результатами на НМТ
Російська армія атакувала Ворожбянську громаду
Екоінспектори назвали суму збитків від забруднення повітря на Шосткинщині внаслідок обстрілу РФ
Конотопщина втратила ще одного захисника України – Сергія Зарецького
Можливості розміщення у районах Сумської області для ВПО з прикордоння
У Сумах 23-річний водій їздив у комендантську годину без прав і у стані сп’яніння
У Зноб-Новгородській громаді внаслідок артобстрілу є пошкодження
Сумські футзалісти зіграють в Лізі чемпіонів
Шахраї заволоділи коштами сумчанина під виглядом грошової допомоги
З полону повернувся мешканець Роменщини
На Сумщині перевіряють якість бензину на АЗС
На війні загинув захисник з Охтирщини Михайло Голець
Активність ворожих ДРГ на півночі зменшилась, але загроза зберігається – ОТУ “Сіверськ”
У Сумах попрощались із захисником Євгеном Вороненком
Судитимуть шосткинця, який напав на знайомого
Україна повернула з полону ще одну групу захисниківФОТО
Стартує новий конкурс для ветеранського бізнесу
Шосткинська художниця представила персональну виставку на ЧернігівщиніФОТО
Сумщина трохи піднялася у фінансовому рейтингу – на 16-ту сходинку
У СумДУ презентували регіональну Програму кластерного розвитку Сумської області
У Сумах сп’яніла водійка Honda врізалась у припаркований JeepФОТО
На Північно-Слобожанському напрямку прикордонники «Сталевого кордону» нищать окупантівВІДЕО

Як евакуйовані тимчасово оселились у Сумах та чого потребують

У гуртожитку транзитного центру для евакуйованих у Сумах залишаються переселенці з прикордоння, яким нікуди їхати далі. Їм шукають житло, допомагають оформити документи, видають гуманітарну допомогу. Як облаштоване тимчасове житло для тих, хто змушений залишити свій дім та чого потребують люди – дізнавалося Суспільне.

Наталія Самойленко два місяці тому евакуювалася із села Великий Прикіл Миропільської громади, яке розташоване за 5 кілометрів від російського кордону. Каже, що найбільше хотіла б повернутися додому: “Там в село нікуди їхать. Там будинок розбитий, все розбите, там жити ніде. Я б поїхала в село, мені хочеться туди поїхати, але я боюся туди їхати, там, кажуть, людей немає нікого, самі собаки, коти бігають, і страшно просто їхать туди”.

Зараз пані Наталія живе у Сумах, у гуртожитку транзитного центру для евакуйованих. Розповідає, що чекає оформлення документів: “Дах над головою є, кормлять мене тут, що мені, погано чи що? Тепло, хорошо. Мене ж ніхто не виганяє звідси. Я чекаю сестру, хочу, щоб вона мене забрала до себе, тому що кому я тут нужна, тут чужі люди”.

Микола Торяник вдруге евакуювався зі свого села Степне на кордоні Хотінської громади. Розповідає: “Евакуювали мене у Харків, а з Харкова приїхав додому, а там уже не ходить ні автобуси, нічого, там закрита зона. От границі пів кілометра. Отак я назад повернувся і вже тиждень тут живу. Тут умови нормальні. Туалет є, вода є, їсти кормлять. Все в порядку”.

"Для людей, які втратили все, не буває забагато допомоги". Як евакуйовані тимчасово оселились у Сумах та чого потребують

У транзитному центрі ГО “Плурітон” мешкають евакуйовані з прикордоння Сумщини, яким більше нікуди їхати. Люди живуть тут від кількох днів до кількох місяців, допоки їм не знайдуть житло або не оформлять документи, розповідає представник “Плурітону” Георгій Міхновський.

“Значною проблемою є те, що люди хочуть у Сумах всі жити, тому що ближче до дому, можуть поїхати до себе, подивитися, як там город, як там господарство, але в Сумах, на жаль, зараз всі гуртожитки переповнені й залишаються тільки варіанти з орендою житла, а оренду на пенсію, на виплати соціальні не кожен може собі дозволити. Тому більше у нас Роменський, Охтирський район, люди з часом погоджуються”, — пояснив Георгій Міхновський.

"Для людей, які втратили все, не буває забагато допомоги". Як евакуйовані тимчасово оселились у Сумах та чого потребують

Як розповіла голова ГО “Плурітон” Катерина Арісой, цей гуртожиток відкрили влітку минулого року. Тоді через погіршення безпекової ситуації транзитний центр “Плурітону” почав приймати близько 500 переселенців з прикордоння на день, багатьом з них не було куди їхати далі. Тепер одразу з евакуаційного транспорту вони можуть заселитися у гуртожиток.

“Ми не встигли зробити всі заплановані ремонтні роботи, вони в нас зараз в процесі, завдяки нашим партнерам, це Польська гуманітарна акція і «Team for UA», вони якраз фінансують ремонтні роботи”, — розповіла Катерина Арісой.

"Для людей, які втратили все, не буває забагато допомоги". Як евакуйовані тимчасово оселились у Сумах та чого потребують

Гуртожиток розрахований на 100 людей, за підтримки міжнародних партнерів мешканцям надають речі першої потреби і безплатне харчування. Їжу готують на місцевій кухні із продуктів, які надає організація “World Central Kitchen”.

“Забезпечується дворазове харчування і паралельно з цим ще можна попити чайок і виділяються ще деякі ласощі. Готується перше і друге. І це у нас каші, риба, м’ясо і супи також у нас готуються”, — розповів Георгій Міхновський.

"Для людей, які втратили все, не буває забагато допомоги". Як евакуйовані тимчасово оселились у Сумах та чого потребують

Окремо на поверсі влаштована їдальня, на дверях – розклад харчування. Тут можна скористатися посудом, в тому числі одноразовим, є мікрохвильова піч, чайники, питна вода. У коридорі – столи з речами для мешканців.

"Для людей, які втратили все, не буває забагато допомоги". Як евакуйовані тимчасово оселились у Сумах та чого потребують

“Одяг, який люди теж можуть взяти безкоштовно, вибрати собі одяг сезонний. Цей банк одягу постійно поповнюється, з’являються нові речі, приносять люди, забезпечують інші організації. Тут у нас сушиться, одяг, є чиста постільна білизна, наволочки, простині”, — розповів Георгій Міхновський.

Людей з інвалідністю, маломобільних за їхньою згодою розселяють у пансіонати в інших областях. А поки вони тут, їх забезпечують необхідним устаткуванням, розповідає пан Георгій: “Якщо у нас поступають люди маломобільні або особи з інвалідністю, у нас є забезпечення кріслами колісними, є ходунки, є милиці-палиці, тростинки для пересування. Тобто їх забезпечуємо тимчасово, поки вони у нас знаходяться, вони всім цим забезпечені”.

"Для людей, які втратили все, не буває забагато допомоги". Як евакуйовані тимчасово оселились у Сумах та чого потребують

Георгій Міхновський показав дитячу кімнату з іграшками, каже, частину з них принесли до транзитного центру мешканці Сум. Тут проводять заходи для дітей від 6 до 18 років.

Психологічні консультації надають і дітям, і дорослим, розповідає Катерина Арісой. Каже, що людей намагаються психологічно адаптувати до нових умов і показати, що вони не залишені напризволяще: “В нашій команді 14 людей, які працюють – вони самі також з Краснопілля, це коли ще в нас був там транзитний центр в Краснопіллі, ми переїхали пізніше в Суми і наша команда поїхала з нами. І так відбувається, що ми дуже відчуваємо біль цих людей, ми знаємо, з чим вони зіштовхнулися, ми знаємо, що вони відчувають, і напевно, це також допомагає нам знати і надати їм те, що їм найбільше потрібно”.

"Для людей, які втратили все, не буває забагато допомоги". Як евакуйовані тимчасово оселились у Сумах та чого потребують

За підтримки міжнародних партнерів, державних установ і громад у транзитному центрі, окрім житла, можна отримати необхідну допомогу: консультацію юриста, супровід соціальних працівників, повну підтримку в оформленні документів. Послуги надають не тільки евакуйованим з прикордоння, а й мешканцям Сум, житло яких зруйноване внаслідок обстрілів.

Гуманітарних наборів, одягу і взуття вистачає, але залишаються потреби для гуртожитку, каже Катерина Арісой. Зокрема, потрібна допомога у ремонті приміщень, бо гуртожиток планують розширювати. Також були б вдячні за книги і журнали, щоб люди могли щось почитати, адже в гуртожитку вибір невеликий, розповідає пані Катерина.

"Для людей, які втратили все, не буває забагато допомоги". Як евакуйовані тимчасово оселились у Сумах та чого потребують

“Можливо, це не гуманітарні будуть організації, а просто пересічні громадяни, яким болить, і вони могли б принести ті самі книги, можливо, в когось є будівельні матеріали, які в них залишилися після ремонту, їм непотрібні, а нам вони тут дуже знадобляться. Також в нас не вистачає холодильника, можливо, в когось є телевізор, ми були б теж щиро вдячні за таку допомогу. Для людей, які втратили все, не буває забагато допомоги”, — пояснила Катерина Арісой.

Щоб передати гуртожитку будівельні матеріали, холодильник, телевізор, художню літературу для евакуйованих, а також овочі для місцевої кухні, можна подзвонити за номером ГО “Плурітон” — 068 997 0000.

Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ

Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
08 січня
Деревина під прицілом: дискусії навколо нового законопроєкту №4197-Д
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу