“Важко, але будемо далі працювати”. Як ферми Сумщини працюють під час знеструмлень
В одному із господарств на Сумщині утримують понад 600 голів великої рогатої худоби. Майже три сотні з них – дійні корови Голштинської породи. За 10 кілометрів від молочно товарної ферми – кордон, відтак, постійно зберігається загроза обстрілів. Крім того, почастішали випадки знеструмлень.
Про своїх підопічних – корів Ярину, Півонію та Мурашку розповіла лікарка ветеринарної медицини однієї з молочнотоварних ферм Віталія Гученко. Крім імен у кожної корівки є свій ідентифікаційний номер.
“Якщо вони погано їдять – залити, колоти знеболююче, можливо вітаміни. Якщо погано почувають – внутрішньовенно прокапати їх. Приймати пологи у тварин. Також я ще займаюсь штучним заплідненням – це також входить у мої обов’язки. Телятам, якщо вони себе погано почувають, даємо таблетки, лікуємо, випоюємо, якщо потрібно. Порошками, добавками”, – розповіла Віталія Гученко.
Кожен на фермі чітко знає свої обов’язки, додала пані Віталія: “Доярки приїжджають на роботу о 5:15 ранку. Роздають дерть, макуху. Розмітають майданчики, приносять апарати, воду. Прибирають своє робоче місце. Я приїжджаю о 5:30, коли вони роздали тваринам їсти, дивлюся, яка їсть чи не їсть. Якщо не їсть, значить є якась проблема і треба залити та проколоти. Якщо все добре, я займаюсь тоді телятами”.
У господарстві – понад 600 голів великої рогатої худоби. 293 з них – дійні корови. Переважає Голштинська порода, розповіла завідувачка ферми Вікторія Петренко. “Обслуговує ферму 7 людей. У нас 4 групи і один зал пологовий на території ферми. Ті, що в запуску корови, наразі знаходяться в загоні. Відключають світло – у нас є генератор, вмикаємо, і стараємось, щоб своєчасно подоїти”, – розповіла завідувачка.
Якщо вчасно не подоїти корів, вони отримають стрес і даватимуть менше молока, тому всі процеси тут відбуваються за графіком, пояснила Вікторія Петренко. “Якщо ми на 10 хвилин пізніше вмикаємо, то в нас починаються проблеми і з молоком і по ветеринарії і мастити”.
Коли електрику вимикають за графіком, ферма продовжує працювати на генераторі. Це дорожче, але іншого рішення немає, бо робота не повинна зупинитися, впевнений керівник господарства Сергій Карпенко.
“Аварійних відключень поки що, слава Богу, не було. Якщо будуть чітко дотримуватися графіків, то все буде добре. Ми будемо підлаштовуватись і будемо далі працювати. Так, важко і складно, але наразі всім важко. Я хотів би подякувати нашим ЗСУ за те, що ми можемо працювати. В наших воїнах – наша сила”, – сказав Сергій Карпенко.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ