Як навчають добровольців у Сумах збивати “шахеди”
Бійці добровольчих формувань 24 години на добу 7 днів на тиждень боронять небо над Сумами. А ще тренуються збивати “шахеди” на пересувному тренажері і навчають бійців з інших підрозділів. Про їх будні — у тексті Суспільного.
Близько 17:00 години мобільна вогнева група виїздить на позиції, аби в разі потреби збивати “шахеди”, що летітимуть на обласний центр. За кермом машини Дмитро — начальник штабу добровольчого формування громади №8. Наймолодшому бійцю групи 19 років, найстаршому — за 70.
“Це звичайні, цивільні хлопці, дівчата, чоловіки, жінки. Небайдужі сум’яни, які стали на захист своєї Батьківщини. Це звичайні люди, які в цивільному житті працюють на різних професіях. Це і пекарі, і автослюсарі, є і керівники підприємств”, — розповів Крава, начальник штабу добровольчого формування №8.
Олександр у цивільному житті працював телеоператором. Свою професію, каже, змінив з початком широкомасштабного вторгнення.
“Немає людей які створені для війни. Я, чесно кажучи, колись у дитинстві бавився, “воздушка” у мене була. Але я не дуже люблю зброю. Але, як не крути, треба комусь це робити”, — сказав боєць добровольчого формування.
Навчаються бійці збивати “шахеди” у пересувному навчальному центрі. З 08:00 і до 17:00 шість днів на тиждень тут готують тих, хто працюватиме на позиціях.
“Набираємося досвіду, стріляємо. На максимум приближено для себе уявлять що воно як”, — сказав Павло, боєць добровольчого формування.
Навчальний комплекс на базі кулемета “Браунінг” використовує віртуальну реальність. Макет кулемета максимально наближений до бойового. Використовується денна та нічна стрільба. Враховуються критичні і некритичні влучання по цілі. Всі данні по стрільбі конкретного бійця передаються і аналізуються в штабі.
“Боєць відстрілявся — ми бачимо його результати. Спеціальна програма їх сумує і командир, сидячи у себе в штабі, бачить, як його бійці тренуються. Бачить хто може бути кулеметником, а кому, бажано, бути водієм”, — сказав Владислав Мулін, заступник командира добровольчого формування.
Бекас, боєць та інструктор, говорить, що навчання дає навички та заощаджує бюджет.
“400 гривень один патрон. Лента — сто штук. Тут ми відстрілюємо по мільйону. Тому маємо заощаджувати тут, щоб там у нас були результати”.
У цьому центрі навчають і сум`ян, і бійців з різних підрозділів України. На спеціальному стенді повісили шеврони бійців, які навчалися у Сумах.
“Летів КАБ на хлопців. Він крикнув: “В укриття”. Хлопці швидко зреагували і побігли в бліндаж. І прилетів КАБ, якщо не помиляюсь, метрів 200 від позиції нашої”.
Про те, що відчуває начальник штабу коли отримує звістку, що його підрозділ збив ціль, Дмитро “Крава” говорить:
“Це реально кайф, бо розумієш: ми дійсно щось зробили, що ми не сидимо, в носі не колупаємося. Ми дійсно відпрацьовуємо”.
“Хочеться, щоб скоріше війна закінчилася і ми повернулися всі до того життя, яке було раніше. І я, можливо, колись повернусь на телебачення. Бо є така думка, є таке бажання. Бо я цю роботу люблю. Ну а поки… Поки я тут”, — сказав боєць добровольчого формування.
З початку 2025 року в області знищено 151 безпілотник, повідомили у Сумській ОВА.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ