“Увімкнули генератор і доїмо”: як працює молочнотоварна ферма у селі Хустянка на Сумщині
У селі Хустянка Роменського району працює молочнотоварна ферма, в якій утримують понад 280 корів. Майже дві сотні з них – дійне стадо. Тут розводять корів червоно-рябої голштинської породи. Попри повномасштабну війну ферма не припиняла працювати і робить це досі, розповів завідувач ферми Володимир Кравченко.
Світлана Литвиненко з родиною була вимушена залишити рідний дім у прикордонній Наумівці Краснопільської громади. Останні чотири місяці працює на фермі.
“Вранці починаю о пів на п’яту. Ми роздаємо дерть, доїмо корів і закінчую о 9 ранку. Тоді іду на 16 годину і до 20-ї 20:30 вечора другий раз. Я роботи не боюсь. Легше на роботі, ніж дома бути”, — розповіла жінка.
Дванадцятий рік працює фуражиром на фермі батько п’ятьох дітей Олексій Чорнуха. Він годує тварин та створює для них належні умови. Про свій робочий день говорить: “З роботи починається і роботою закінчується. А куди діватися, працювати треба. Корів годую: силос, сінаж, солома”.
Нині на фермі 190 дійних корів, розповідає завідувач ферми Володимир Кравченко.
“Тут телята, молодняк, ну, 280 голів на цій фермі. 20 літрів на корову доїмо. З нашими кормами – це добре”, — розповів чоловік.
Через неврожай цього року тварини забезпечені кормом на 70%, тож кормову базу планують поповнювати, пояснює Володимир Кравченко.
Всі процеси тут відбуваються за графіком, бо додає, якщо вчасно не подоїти корів, вони отримають стрес і даватимуть менше молока.
“У нас генератор стоїть. Ми на ньому працюємо, тому відключення нам не страшне. Світло вимкнули, ми увімкнули генератор і доїмо”, — поділився чоловік.
За словами старости Хустянки Тамари Гончаренко, у селі мешкає 530 жителів. До них приїздять і переселенці з інших регіонів, на фермі вони мають можливість влаштуватись на роботу.
“Ми намагаємось, щоб у нашому селі працювали всі структури, які працювали до війни. У нас є ферма. Село газифіковане, водогін ми будуємо зараз за допомогою державних коштів та з допомогою коштів Хмелівської сільської ради. Також люди вносять кошти свої, тому село в нас цвіте”, — розповіла Тамара Гончаренко.
Загалом ферму обслуговує десятеро людей, каже Володимир Кравченко. Робота господарства нині стабільна, тож збільшувати чи зменшувати кількість худоби поки не планують.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ